Yamyam Hojer'in temsilcisi, “Ben radikal bir aktörüm, kendime baskı yapıyorum” diyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
“Fakat artık çevreyle ilişkiler açısından bunu çok daha temiz yapmanın mümkün olduğunu biliyorum. Kamera önünde ilk büyük oyunculuk fırsatım olması benim için çok karmaşıktı. Her şeyi buna veriyordum, bu yüzden kişisel hayatıma hiç zaman yoktu. Bencilce bunun yanlış olduğunu biliyordum ama yine de başka türlü yapılamayacağına ikna olmuştum ki bu da muhtemelen bir dahaki sefere böyle yapmayacağım bir şey” diye açıklıyor.

Mini dizi Method Markovič: Hojer, Voyo'yu tanıtıyor ve onlar sayesinde alanın tarihine giren araştırmacı Jiří Markovič'in yöntemlerini takip ediyor. En vahşi katillere bile insanca ve empatiyle yaklaşmayı başardı. Bunlardan biri Uhlík'in canlandırdığı Hojer'di. Altı bölüm boyunca birçok zorlu sahneyi birlikte tamamladılar.

Böyle anlarda kamera açılıp kapanınca sette neler oluyor?

“Kişi bilinçli olarak bunun bir gerçeklik olduğuna ya da öyle olmaya çalıştığına dair yüzde 100 inancını kapatır. “Sorgu odalarında çekim yapılırken setin samimi ortamı göz önüne alındığında buna inanmak zor değildi” diye anımsıyor.

Uhlík, mini dizinin yapımı sırasında Metoda Markovič'i çekmenin nihayetinde hayatının en zorlu dönemlerinden biri olacağından şüphelenmiş miydi? “Çekimler sırasında bambaşka bir ruh haliyle hareket ediyordum, dolayısıyla bende bir sorun olduğunu algılayamadım. Bitirdikten sonra bazı içsel önyargıların farkına vardım. Ya da daha doğrusu şimdi, biraz zaman geçtiğinde ve her şeyi yeniden adlandırma fırsatına sahip olduğumda” diye anlatıyor.

İyileşen uyuşturucu bağımlıları konuştu

TV izleyicileri, Metoda Markovič veya Adikts'in yanı sıra, sonu gelmeyen Ulice dizisinden Petr Uhlík'i de tanıyor olabilir.

“Başından beri biraz şüpheci yaklaştığım dizinin, beni mantıklı olduğuna giderek daha fazla ikna ettiğini fark ettim. Karakterimin orada ele aldığı konular önemli… Adsız Alkolikler, ezoshmejdstvo, sosyal bir rolü var” diyor.

Method Markovič serisinden: Hojer

Adam Sedlák'ın yönettiği Adikts mini dizisi, bu yıl sadece profesyonel kamuoyunda değil, uyuşturucu bağımlılığının önlenmesine nasıl yaklaşılacağına dair bir tartışmayı da alevlendirerek sosyal bir rol oynadı. Uhlík, “Bunun mantıklı olduğunu düşünüyorum, çünkü aynı zamanda iyileşen uyuşturucu bağımlıları veya uyuşturucu bağımlılığı tedavisi gören kişiler tarafından da yazıldım” diyor.

Petr Uhlík şu anda Meetfactory Tiyatrosu'nda veya birkaç ay önce ayrıldığı Ústí nad Labem'deki Drama Stüdyosu'nda izlenebilir. Röportajda, oyunculuk mesleğinde bile sitem olarak karşılaştığı genç neslin çoğu zaman kötülenen “aşırı duyarlılığından” da bahsetti. Aktör ayrıca Metoda Markovič'i çektikten sonra akşamlarını nasıl geçirdiğini veya bunun bir kişinin sesinin ve duruşunun yerleşimini neden etkilediğini de açıkladı.