Webb: Webb, uzak bir gezegende dönen kum bulutlarını yakalar

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


YENİ DELHİ: Bilim adamları, uzak bir gezegenin atmosferinde, 22 saatlik bir gün ve 10.000 yıllık bir süre boyunca iki yıldızın yörüngesinde dönen kum bulutlarının dönme hareketlerini gözlemlediler. İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden olanlar da dahil olmak üzere uluslararası araştırma ekibi, keşfi NASA’nın verilerini kullanarak yaptı. James Webb Uzay Teleskobu (JWST).
Araştırmacılar, Dünya’dan yaklaşık 40 ışıkyılı uzaklıkta bulunan gezegen kütleli refakatçi VHS 1256 b üzerindeki daha sıcak materyali yukarı iten ve daha soğuk materyali aşağı iten bulutların hareketlerini incelemek için son teknoloji teleskopu kullandılar.
Ekip ilk kez güneş sistemimizin dışındaki bir gezegende eşzamanlı olarak görülen en fazla sayıda molekülü belirledi, ayrıca Webb’in verilerini kullanarak net su, metan ve karbon monoksit tespitleri ve karbondioksit kanıtı buldu.
Çalışma The Astrophysical Journal Letters’da yayınlandı.
“Bu sonuç, JWST’nin sunduğu inanılmaz yetenek kombinasyonunu anlatıyor ve son 20 yılda JWST’yi gerçeğe dönüştürmek için çalışan yüzlerce mühendis, teknisyen ve bilim adamına büyük miktarda kredi veriliyor” dedi. Sasha HinkleyExeter Üniversitesi’nde profesör.
Gezegenin düşük yerçekimi nedeniyle, kum veya silikat bulutları görünür ve atmosferde daha yüksek kalır, bu da teleskopun bunları tespit etmesini kolaylaştırır.
Gezegen, sadece 150 milyon yıllık bir çalışma ile “genç gezegen” olarak da kabul ediliyor. Çalışma, havanın çalkantılı olmasının bir başka nedeninin de bu olduğunu söyledi.
“Silikatları belirledik, ancak belirli bulut türlerine karşılık gelen tane boyutlarının ve şekillerinin daha iyi anlaşılması çok fazla ek çalışma gerektirecektir. Bu, bu gezegendeki son söz değil – büyük ölçekli bir başlangıcın başlangıcı. Webb’in karmaşık verilerini çözmek için modelleme çabası” dedi baş yazar Britanya Milleri ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden.
“Bu heyecan verici bir bulgu, çünkü başka bir gezegendeki bulutların Dünya’da bildiğimiz su buharı bulutlarından ne kadar farklı olabileceğini gösteriyor. Bu silikat bulutları, atmosferde sürekli, çok ince taneli ama çok sıcak bir kum fırtınası gibidir.
Araştırmanın ortak yazarı ve Edinburgh Üniversitesi’nde profesör olan Beth Biller, “Onları gözlemlemek, astronomik araştırmalarda uzun süredir devam eden bazı soruları doğrudan yanıtlıyor ve bunlar gibi gezegen kütleli nesneleri anlama yolculuğumuzda önemli bir adım” dedi. İngiltere
Ekip tarafından analiz edilen veriler, Webb’deki iki araç, Yakın Kızılötesi Spektrograf (NIRSpec) ve Orta Kızılötesi Enstrüman (MIRI) tarafından toplandı.
Bilim adamları, bu verileri almak için geçiş tekniğini veya bir koronagrafı kullanmak yerine, gezegeni yıldızlara olan uzaklığı nedeniyle doğrudan gözlemleyebildiler.