Uzak ötegezegenler ‘sonlandırıcı bölgelerde’ yaşam barındırabilir: çalışma

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


YENİ DELHİ: Yeni bir araştırmaya göre, uzak ötegezegenlerdeki “sonlandırıcı bölgeler” veya gezegenin “gündüz” tarafının “gece” tarafıyla buluştuğu bölgeler potansiyel olarak dünya dışı yaşamı barındırabilir. Gökbilimciler Kaliforniya Üniversitesi, Irvine (UCI), ABD, “sonlandırıcıyı” gezegenin gündüz ve gece tarafları arasındaki ayrım çizgisi olarak tanımlar, bir tarafı daima yıldıza bakar ve diğer tarafı daima karanlıktır.
Çalışmada, sonlandırıcı bölgelerin çok sıcak ve çok soğuk arasındaki “tam olarak doğru” sıcaklık bölgesinde var olabileceğini söylediler.
“Bu gezegenlerin kalıcı bir gündüz tarafı ve kalıcı bir gece tarafı var” dedi. Ana LoboThe Astrophysical Journal’da yayınlanan yeni çalışmayı yöneten UCI Fizik ve Astronomi Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı.
Lobo, bu tür gezegenlerin özellikle yaygın olduğunu, çünkü gece gökyüzündeki yıldızların yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan yıldızların etrafında var olduklarını ekledi – güneşimizden nispeten daha sönük olan M cüce yıldızları.
Lobo, “Sıvı suya sahip olmak için doğru sıcaklıkta bir gezegen istiyorsunuz,” dedi, çünkü bilim adamlarının bildiği kadarıyla sıvı su, yaşam için gerekli bir bileşendir.
Lobo, “Burası, gündüz tarafının yaşanamayacak kadar kavurucu sıcak olabileceği ve gece tarafının donarak muhtemelen buzla kaplı olduğu bir gezegen. Gece tarafında büyük buzullar olabilir” dedi.
Çalışmaya göre Lobo, UCI fizik ve astronomi doçenti Aomawa Shields ile birlikte, terminatör gezegenlerin iklimini, genellikle kendi gezegenimizin iklimini modellemek için kullanılan yazılımı kullanarak, ancak onu yavaşlatmak da dahil olmak üzere birkaç ince ayar yaparak modelledi. gezegenin dönüşü.
Bulgunun anahtarı, diye ekledi Lobo, sonlandırıcı bölgedeki ne tür bir gezegenin sıvı suyu tutabileceğini tam olarak saptamaktı.
Gezegen çoğunlukla su ile kaplıysa, ekibin bulduğu yıldıza yönlendirilen su muhtemelen buharlaşacak ve tüm gezegeni kalın bir buhar tabakasıyla kaplayacaktır. Ama arazi varsa bu etkinin olmaması gerekir.
Shields, “Ana, gezegende çok fazla kara varsa, ‘sonlandırıcı yaşanabilirlik’ dediğimiz senaryonun çok daha kolay var olabileceğini gösterdi.” Dedi.
Shields, “Ekibimizin keşfettiği bu yeni ve egzotik yaşanabilirlik, artık bilim kurgu konusu değil – Ana, bu tür durumların iklimsel olarak istikrarlı olabileceğini göstermek için çalışma yaptı” dedi.
Araştırmaya göre, gökbilimciler ilk kez bu tür gezegenlerin bu terminatör bölgeyle sınırlı yaşanabilir bir iklim sağlayabildiğini gösterebildiler.
Tarihsel olarak, araştırmacılar öncelikle yaşanabilirlik adaylarını araştırmak için okyanuslarla kaplı ötegezegenleri incelediler.
Ancak bu çalışma, yaşam avcısı astronomların seçeneklerini genişletebilir.
Lobo, “Geniş okyanuslara sahip olmamalarına rağmen göllere veya daha küçük miktarlarda sıvı suya sahip olabilecek, su kısıtlaması olan daha fazla gezegene dikkat çekmeye çalışıyoruz ve bu iklimler aslında umut verici olabilir” dedi.
Lobo, “Bu egzotik iklim durumlarını keşfederek, yakın gelecekte yaşanabilir bir gezegen bulma ve doğru bir şekilde tanımlama şansımızı artırıyoruz.” Dedi.