Skandallar Boeing'deki tasfiyeyle sona erdi, CEO ve diğer yöneticiler ayrıldı

MyHoca

New member
Diğer değişikliklerde, Ticari Uçak Bölümü Başkanı ve CEO'su 60 yaşındaki Stan Deal, derhal emekliye ayrılacak ve yerine şirketin şu anki COO'su olan 51 yaşındaki Stephanie Pope getirilecek.

Yönetim kurulu başkanı Larry Kellner daha sonra istifa edecek ve mayıs ayında yapılacak hissedarlar toplantısında yönetim kurulundan ayrılacak. Yerine, teknoloji şirketi Qualcomm'un eski yöneticisi Steve Mollenkopf (56) getirilecek ve şirketin yeni CEO'su arayışına liderlik edecek.

Calhoun, 5 Ocak'ta Alaska Havayolları uçağının gövdesinin bir kısmının havada kırıldığı olaydan bu yana baskı altında. Şirket, düzenleyici makamlar tarafından sıkı bir incelemeyle karşı karşıya kaldı ve olayın ardından üretimi önemli ölçüde kıstı.

ABD Federal Havacılık İdaresi'ne (FAA) göre, Boeing ve tedarikçisi Spirit AeroSystems tarafından 737 MAX üretimine ilişkin yakın zamanda yapılan bir denetim, şirketlerin üretim kalite kontrol gereksinimlerine uymadığı birkaç örnek tespit etti.

Calhoun, 2019'un sonlarında göreve seçildi ve 2020'nin başlarında liderliği üstlendi. Selefi Dennis Muilenburg, iki ölümcül 737 MAX kazasının ardından yaşananlarla başa çıkması nedeniyle görevden alındı. Calhoun aylarca yatırımcılara, havayollarına ve genel kamuoyuna Boeing'in kalite sorunlarını kontrol altına alacağına dair söz verdi.

Boeing hisseleri yönetim değişikliklerinin açıklanmasının ardından yaklaşık yüzde 1 arttı. New York Menkul Kıymetler Borsası'nda resmi olarak işlem görmeye başlamadan önce neredeyse yüzde dört kazanç elde ettiler. Hisse senedi, Ocak ayındaki olaydan bu yana değerinin yaklaşık dörtte birini kaybetti.

Sarsılmış güven ve durgun üretim

Ocak ayındaki 737 MAX olayı, şirkete olan güveni sarsan ve üretimi artırma yeteneğini sınırlayan bir dizi güvenlik krizinden yalnızca biriydi.

Analistler ve yatırımcılar, son personel değişikliklerinin Boeing için olumlu olduğunu söyledi ancak bunun büyük ölçüde Calhoun'un halefine ve şirketin yeniden yapılanmasına bağlı olacağını vurguladı. Bazıları, liderlikteki değişikliğin sorunları çözmeye yetmeyeceği yönündeki endişelerini dile getiriyor.

Geçtiğimiz hafta havayolu yöneticileri, zayıf üretim kalite kontrolü ve 737 MAX uçaklarının düşük üretimi konusundaki memnuniyetsizliklerini dile getirmek için Calhoun'suz Boeing yetkilileriyle toplantılar planlamaya başladı. Avrupalı rakip Airbus da yakın zamanda Boeing'in iki önemli Asyalı müşterisinden 65 uçaklık sipariş aldı; bazıları bunu Boeing'deki üretimin kalitesi ve hızına ilişkin endişelerin bir işareti olarak görüyor.

2018 ve 2019 yıllarında Boeing 737 MAX uçaklarının karıştığı iki ciddi kazada toplam 346 kişi hayatını kaybetti. Daha sonra uçaklar, dünyanın her yerindeki yetkililerin kararıyla bir buçuk yılı aşkın bir süre hizmet dışı bırakıldı.