Sıcaklığa duyarlı organizmalarda, bitkilerde CRISPR gen düzenlemesi mümkündür: RRI

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
BENGALURU: Hintli bilim adamları, DNA’yı bir kılavuz tarafından belirtilen bir yerde kesmek için moleküler makas görevi gören ilişkili Cas9 enzimini ilk kez gösterdiler. RNAçok düşük sıcaklıklarda hedef DNA’ya bağlanabilir ve onu kesebilir.
Çalışmalarında, Raman Araştırma Enstitüsü’nden bilim adamları (RR), Bengaluru, özerk bir kurum Bilim ve Teknoloji Bölümü (Yaz saati), bu platformun 4o °C kadar düşük sıcaklıklarda yüksek verimli çalıştığını göstererek sıcaklığa duyarlı organizmalarda, bitkilerde veya mahsul çeşitlerinde genlerin düzenlenmesini mümkün kılmıştır.
“CRISPR, bakterilerin kendilerini başarıyla savunduğu önceki bakteriyofajların (virüsler) saldırılarının anıları olan, bakteriler gibi prokaryotik organizmaların genomunda bulunan kısa DNA dizileridir. Yabancı DNA’yı hedefleyin ve kesin, bakterileri benzer bakteriyofajların gelecekteki saldırılarından koruyun, “DST açıkladı.
DNA dizilerini hedeflemenin ve daha sonra onları verimli bir şekilde kesmenin benzeri görülmemiş kesinliğinin, son zamanlarda hücrelerde ve organizmalarda gen düzenlemede gösterilen CRISPR-Cas9 teknolojisinin temeli olduğunu ekledi.
CRISPR-Cas9 teknolojisinin, hastalık süreçleri ve bunların gelecekteki olası tedavileri hakkındaki bilgimizi geliştirmek için gen fonksiyonu, tarım ve tıp ile ilgili temel çalışmalar da dahil olmak üzere birçok amaç için başarıyla kullanıldığını kaydeden DST, bugüne kadar çoğu bağlayıcı çalışmanın tipik olarak olduğunu söyledi. 37°C’de gerçekleştirilmiştir.
DST, “Bu platformu biyomedikal ve analitik biyoteknolojinin ön saflarına getirmek için bir başka adım olarak, RRI bilim adamları, Cas9 enzimi tarafından sıcaklığa bağlı olarak bağlanan ve parçalanan ürünlerin salınımını araştırdılar” dedi.
Doğa Portföyünün Bilimsel Raporları dergisinde yayınlanan araştırma, RRI bilim adamları Sakin Gül DavidSumanth Kumar MaheshwaramDivya Şet ve Mahesh B LakshminarayanaGautam V Soni liderliğindeki çalışmalar, Cas9 enzimlerinin çok düşük sıcaklıklarda hedefe güçlü bir şekilde bağlandığını ve enzim işini yaptıktan sonra bile parçalanmış DNA ürünlerine bağlı kaldığını göstermiştir.
“…Daha sonra bağlı ürünler, yüksek sıcaklık veya kimyasal denatürasyon ajanları (proteinlerin ve DNA’nın üç boyutlu yapılarını kaybetmelerine ve işlevsiz hale gelmelerine neden olarak) kullanılarak kontrollü bir şekilde serbest bırakıldı. Araştırma, Cas9-‘un potansiyel uygulamasını genişletiyor. Biyolojik örneklerin uzun süreli depolanmasıyla uyumlu olacak, daha önce keşfedilmemiş bir sıcaklık aralığına dayalı genetik araç kutusu, “diye ekledi DST.
Cas9’un çok düşük sıcaklıklarda hedefe bağlanmasının yüksek verimliliğine ilişkin gözlemleri, DST’ye göre optimal büyüme sıcaklığı 15 °C olan kriyofiller olarak adlandırılan daha az çalışılmış organizmaların genomlarını düzenleme fırsatları da sağlar.
DST, “Cas9 DNA bağlama ve salma mekanizmalarının sonuçları, CRISPR-Cas9 teknolojisinin sıcaklığa bağlı uygulamalarının geliştirilmesi için değerli bilgiler sağlayacaktır. Ayrıca, bu enzim sisteminin ürün salma mekanizmasının nicel bir anlayışını oluşturur” dedi.