Sera gazı metan gezegenimizi ısıtırken soğutur: çalışma

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


YENİ DELHİ: metan – güçlü bir sera gazı – çok fazla ısı tutar Toprak“Şaşırtıcı” yeni bir çalışmanın bulduğuna göre, aynı zamanda ısının yüzde 30’unu dengeleyen soğutma bulutları da yaratıyor.
Metan gibi sera gazları, atmosferde uzun dalga enerjisi adı verilen, Dünya yüzeyinden gelen ısıyı hapseden ve uzaya yayılmasını engelleyen bir tür battaniye oluşturur. Bu gezegeni daha sıcak yapar.
Nature Geoscience dergisinde yayınlanan çalışma, metanın yalnızca uzun dalga enerjisini emmekle kalmayıp aynı zamanda Dünya’dan gelen enerjiyi de emdiğini buldu. Güneşkısa dalga enerjisi olarak bilinir.
ABD’deki Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCR) yardımcı doçent olan Robert Allen, “Bu, gezegeni ısıtmalı. Ancak, kısa dalga emilimi, bulutlarda hafif bir soğuma etkisine sahip değişikliklere neden oluyor” dedi. . .
Bulgulara rağmen araştırmacılar, metanın küresel ısınmaya güçlü bir katkıda bulunmaya devam ettiğini ve metan emisyonlarını azaltma çabalarının, küresel ısınmayı sanayi öncesi değerlerin üzerinde 2 santigrat derecenin çok altında tutmak için hayati önem taşıdığını belirtti.
Araştırmacılar, metan genellikle yağış miktarını artırırken, kısa dalga enerjisinin alımının bu artışı yüzde 60 oranında bastırdığını söyledi.
Her iki enerji türü de – uzun dalga (Dünya’dan) ve kısa dalga (güneşten) – atmosfer tarafından absorbe edildiklerinden daha fazla kaçarlar, dediler.
Araştırmacılar, atmosferin, su buharı yoğunlaşarak yağmur, kar, karla karışık yağmur veya doluya dönüştüğünde oluşan ısıdan aldığı, kaçan enerjiyi telafi etmesi gerektiğini söyledi.
NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi ve ABD Maryland Üniversitesi’nde araştırmacı olan ortak yazar Ryan Kramer, “Aslında yağış, atmosferin bir enerji dengesini korumasına yardımcı olan bir ısı kaynağı görevi görür” dedi.
Araştırmacılar metanın bu denklemi değiştirdiğini buldu. Metan, güneşten gelen enerjiyi hapsederek, atmosferin artık yağıştan ihtiyaç duymadığı ısıyı ortaya çıkarır.
Metanın kısa dalga absorpsiyonunun Dünya yüzeyine ulaşan güneş radyasyonu miktarını azalttığını açıkladılar. Bu da buharlaşan su miktarını azaltır.
Genel olarak, yağış ve buharlaşma eşittir, bu nedenle araştırmacılara göre buharlaşmadaki bir azalma yağışta bir azalmaya yol açar.
Allen, “Bunun, metan ve belki de diğer sera gazlarının iklim sistemini nasıl etkileyebileceğini daha ayrıntılı olarak anlamak için etkileri var.” Dedi.
Araştırmacı, “Kısa dalga emilimi, genel ısınma ve yağmuru artıran etkileri hafifletiyor, ancak bunları tamamen ortadan kaldırmıyor” dedi.
Ekip, hem uzun dalga hem de kısa dalga metan etkilerini simüle eden ayrıntılı bilgisayar modelleri oluşturarak bu bulguları keşfetti.
Gelecekte, araştırmacılar farklı metan konsantrasyonlarının iklimi nasıl etkileyeceğini öğrenmek için ek deneyler yapmak istiyorlar.
Kuzey Kutbu’nun altındaki donmuş zemin çözülmeye başladığında metan emisyonlarının da artabileceğini belirttiler.
UCR’den ortak yazar Xueying Zhao, “Bu büyük bir endişe haline geldi. Bilinen tüm etkileri iklim modellerimize dahil ederek tüm bu metanın etkilerini daha iyi anlamamız gerekiyor” dedi.