Prostat kanseri tedavisi çoğu erkek için bekleyebilir, çalışma bulguları

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


WASHINGTON: Araştırmacılar lokalize prostat kanserini aktif olarak izlemenin acil cerrahi veya radyasyona güvenli bir alternatif olduğuna dair uzun vadeli kanıtlar bulmuşlardır.
Cumartesi günü açıklanan sonuçlar, tedaviye bağlı cinsel ve idrar kaçırma sorunlarından kaçınmak isteyen erkekleri cesaretlendiriyor” dedi. Çalışmaya dahil olmayan NYU Langone Health’de prostat kanseri uzmanı olan Stacy Loeb.
bu çalışmak üç yaklaşımı doğrudan karşılaştırdı – tümörleri çıkarmak için cerrahi, radyasyon terapi ve denetim. Çoğu prostat kanseri yavaş büyür, bu nedenle hastalığın etkilerinin görülmesi uzun yıllar alır.
Loeb, “Gruplar arasında 15 yıl sonra prostat kanseri mortalitesinde bir fark yoktu.” Dedi. Ve her üç grup için de prostat kanseri sağkalımı yüksekti – tedavi yönteminden bağımsız olarak yüzde 97.
“Bu da çok iyi bir haber.”
Sonuçlar Cumartesi günü New England Journal of Medicine’de yayınlandı ve İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Avrupa Üroloji Derneği konferansında sunuldu. İngiliz Ulusal Sağlık ve Bakım Araştırmaları Enstitüsü araştırmayı finanse etti.
Baş yazar Dr. Oxford Üniversitesi’nden Freddie Hamdy. Bunun yerine, “tedavi seçeneklerinin neden olduğu potansiyel faydalar ve zararlar hakkında dikkatlice düşünmeleri” gerekir.
Yüksek riskli veya daha ilerlemiş hastalığı olan az sayıda erkeğin acil tedaviye ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.
Araştırmacılar, ameliyat, radyasyon veya aktif izleme için rastgele atanmayı kabul eden 1.600’den fazla İngiliz erkeği takip etti. Hastaların kanseri, üreme sisteminin bir parçası olan ceviz büyüklüğünde bir bez olan prostatla sınırlıydı. Kontrol grubundaki erkeklere düzenli kan testleri yapıldı ve bazılarına ameliyat veya radyasyon uygulandı.
Prostat kanseri ölümleri, aktif kontrol grubunda yüzde 3,1, ameliyat grubunda yüzde 2,2 ve radyasyon grubunda yüzde 2,9 oranında meydana geldi, farklılıklar istatistiksel olarak önemsiz kabul edildi.
15 yaşına gelindiğinde, aktif kontrol grubunun yüzde 9,4’ünde, ameliyat grubunun yüzde 4,7’sinde ve radyasyon grubunun yüzde 5’inde kanser yayılmıştı. Çalışma 1999 yılında başlatıldı ve uzmanlar, kararları yönlendiren MRI görüntüleme ve gen testi ile günümüzün izleme uygulamalarının daha iyi olduğunu söyledi.
Loeb, “Hastalığın yayılmadan önce ilerlediğini belirlemeye yardımcı olacak daha fazla yolumuz var” dedi. ABD’de, düşük riskli hastaların yaklaşık yüzde 60’ı, artık aktif gözetim olarak adlandırılan izlemeyi seçiyor.
Hamdy, araştırmacıların kanserin 10 yılda yayılmasındaki farkı gördüklerini ve bunun 15 yılda hayatta kalmada bir fark yaratmasını beklediklerini, “ama olmadı” dedi. Tek başına yayılmanın prostat kanserinden ölümü öngörmediğini söyledi.
“Bu, tedavi kararları verirken erkekler için yararlı olan yeni ve ilginç bir bulgu” dedi.