Pražská plynárenská başkanı, gelecek iki nesle yetecek kadar gaz bulunduğunu söylüyor

MyHoca

New member
“Bazı doğal afetler meydana gelebilir ve gaz akışı geçici olarak azalabilir, ancak bu, fiyatı yalnızca kısa vadede artırabilir, kesinlikle uzun vadede değil. Gaz fiyatının mevcut seviyesi istikrarlı ve ben bunun artacağından ziyade düşeceğini varsaymayı tercih ederim” dedi Baleka.


Enerji Düzenleme Dairesi (ERÚ), gelecek yıl için düzenlenmiş enerji bileşeninde önemli bir artış önerdi. Gaz için elektriğe göre biraz daha azdır. Müşterilerinizin gaz için ne kadar ödeyeceğini zaten hesapladınız mı?
Bu yılın 1 Ocak’taki fiyatlarıyla gelecek yılın fiyatlarını karşılaştırırsak, düzenlemeye tabi kısım daha pahalı hale gelse de müşterilerimiz gazdan ciddi oranda tasarruf edecek. Emtianın fiyatını önemli ölçüde düşürdük, bunu bu yıl üç kez yaptık, fiyatımız piyasadaki en iyi fiyatlardan biri. Artık indirim yapmasak bile tavana göre yüzde otuz, hatta 1 Ocak 2023 fiyatına göre yüzde 51 daha ucuzuz.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Síkela, Çek gaz depolama tanklarının dolu olduğunu duyurdu. Yeterli stok olduğunu doğrulayabilir misiniz?
Evet, rezervuarlar maksimuma kadar dolu. Önceki yıllarda, rezervlerin çoğu bu dönemde çıkarılmıştı, ancak bu yıl hava şu ana kadar ılıman olduğundan, rezervlerden yararlanılmadı. Rezervuarların bir süre daha dolacağı tahmin ediliyor.


Çek Cumhuriyeti’ne gaz artık nereden geliyor?
Bu yıl ilk defa rezervuarlardaki gazın Rusya’dan olmadığını söyleyebiliriz. Eski Rusya-Ukrayna-Slovakya-Çek Cumhuriyeti akışı sona erdi ve bize giden gaz ya Norveç’ten ya da Hollanda, Almanya veya Belçika’daki LNG terminallerinden geliyor. Gazı taşıyan gemiler dünyanın her yerinden gelebilir; çoğu ABD’den, Basra Körfezi’nden ve birkaçı da Afrika’dan geldi.


Rezervuarlardaki mevcut gaz ile eski Rus gazı arasındaki fark nedir?
Norveç gazı biraz farklı bir bileşime sahiptir. Daha kalorilidir, dolayısıyla bir metreküpte daha fazla enerji bulunur. Bu sayede rezervuarlarda megavatsaat cinsinden normalden daha fazla gaz depolanabilecek.


Ancak tüketici gazın değiştiğini bilmiyor. Bunu yalnızca özel üretimlerde biliyorlar çünkü örneğin cam, üretim sırasında gazın bileşimine oldukça duyarlıdır. Petrolün bile farklı bir bileşimi vardır ve bu nereden geldiğine bağlıdır. Güney Moravya’daki mayınla karşılaştırıldığında Ruslar güçlü bir kükürt kokusuna sahip olmalı. Hammaddenin nasıl, ne zaman oluştuğu ve hangi derinlikte bulunduğudur. En alt katmanlarda petrol, daha sonra karışık yataklar ve en yüksekte ise gaz yatakları bulunur.
Önümüzdeki yıllarda yeterli gaz olacak mı?
Küresel olarak gereğinden fazla gaz var, arz talebi aşıyor. Kriz sırasında boru hattının Avrupa’ya giden ana akışı kesildi, daha sonra gemi ve LNG terminallerinin kapasiteleri de yoktu. Artık onları hallettik, gemiler şimdiden yetişiyor, dolayısıyla gelecekte Avrupa’da yeterli gaz olacağını söyleyebiliriz.


Pražská plynárenská nasıl gaz elde ediyor? Borsadan mı alıyorsunuz?
Gazı ağırlıklı olarak borsadan alıyoruz, aynı zamanda 10-15 yıllık uzun vadeli sözleşmelerimiz de var. Şimdi çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak için Norveçli bir madenciyle anlaşma imzalamaya hazırlanıyoruz. Gelecekte Norveç gazını doğrudan madenciden ithal etmek istiyoruz.


Geçen yılki kriz sırasında bazı insanlar gazın geleceği olmadığı şüphesine kapıldılar ve fotovoltaik ve ısı pompaları satın almaya başladılar. Müşterilerin gaza olan güveninin geri geldiğini düşünüyor musunuz?


Ayrıca, ayrılan müşterilerin sayısının önemli ölçüde azaldığını, aksine yenilerinin katıldığını rakamlardan da görebiliyoruz. Bir gaz kazanından ısıtma, eğer yoğuşuyorsa, örneğin bir ısı pompasının satın alma maliyetlerinden ve işletiminden önemli ölçüde daha ucuzdur.


Kaç yeni müşteri kazandınız?
Bu yıl dağıtımımıza bin yeni müşteri katıldı ve yıl henüz bitmedi.


Gaz fiyatlarının gelişeceğini nasıl tahmin ediyorsunuz?
Düzenlenen kısmın nasıl gelişeceğini söyleyemem ama emtia gaz fiyatlarında bir miktar düşüş yaşanabilir. Bakalım ne kadar soğuk olacak. Hava sıcaksa fiyatı düşürme baskısı daha büyük olacaktır.


Bazı doğal afetler meydana gelebilir ve gaz akışları geçici olarak azalabilir ancak bu, fiyatı yalnızca kısa vadede artırabilir, kesinlikle uzun vadede değil. Benzin fiyatlarının mevcut seviyesi istikrarlı ve ben bunun artması yerine düşmesini bekliyorum.


Uzun vadede bile mi?
Evet. Küresel rezervlere bakıldığında bol miktarda gaz var. Gemilerden sistemlerimize ulaşabilmesi için LNG gaz kapasitelerinin oluşturulmasıyla ilgiliydi.


Dünyadaki gaz rezervleri nasıl? Rezervlerinin kaç yıl dayanacağı tahmin ediliyor?
Kırk yıldır petrolün tükeneceği söyleniyor ama bu arada her zaman yeni yataklar bulunuyor. Aynı şey gaz için de geçerli. Şimdi, en son devasa yatak Avustralya yakınlarında ortaya çıktı. Bizden bir iki nesil sonra bile yeterli gazın olacağını düşünüyorum.


Avustralya’dan bize gaz getirileceğini hayal edebiliyor muyuz?
Nakliye maliyetleri çok büyük değil, en büyük maliyet gazın sıvılaştırılmasıdır. Böylece gemiler dünyanın her yerine gaz taşıyabilecek. Basra Körfezi’nden Çin’e düzenli gemiler gidiyor. Afrika yakınlarında başka bir yatak daha bulundu. Her zaman yeni ve yeni yataklar keşfediliyor, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kaya gazına bağlı gaz yatakları da büyük.


İsrail’deki savaş gaz fiyatlarını da etkiliyor mu?
Sadece kısa vadeli bir etkisi oldu. Ancak herhangi bir savaş çatışması gaz, elektrik veya petrol gibi emtia fiyatlarını etkiler. İsrail’in aksine Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş fiyatı önemli ölçüde etkiledi. Sonuç olarak bu hammaddenin akışı durdu.


Çin’in artık Rus gazını satın aldığı doğru mu?
Evet, Çin Rus gazını alıyor ama Rus gazının bir kısmının Avrupa’ya da aktığını düşünüyorum. Sıvılaşıyor, bir gemiye yükleniyor ve bir yerlerde Rusya’dan Amerika’ya “dönüşüyor” ve örneğin İspanya’ya yelken açabiliyor. Hiçbir Rus gazının Avrupa’ya ulaşmayacağını tam olarak garanti edemeyiz.


Bu uygulamalar takip edilip önlenebilir mi?
Her geminin takip edilmesi gerekecekti. Piyasada böyle birkaç vakanın yaşandığı konuşuluyor, kitlesel ölçekte olmuyor. Rusya’nın LNG’sinin büyük çoğunluğu Asya’ya gidiyor.


Gazın müşteriye ulaşmadan önce rezervuarlardan geçmesi gerekiyor. Bu sistemi korumanın maliyeti nedir?
Pražská plynárenská’da gelecek yıl için boru hatlarının yeniden inşası ve yenilenmesi için 800 milyon kron planladık. Modernizasyon için birkaç yıldır plastik borular kullanıyoruz ve bu da büyük bir avantaj sağlıyor. Gelecekte bu boru hattından hidrojen de sağlandığında sızıntı olmayacak.


Çelik bir boru hattında, hidrojen molekülleri doğal gazdakinden önemli ölçüde daha küçük olduğundan hidrojen, kaynaklardan sızabilir. Boru hatlarını yılda yaklaşık 60 kilometre kadar kademeli olarak yeniliyoruz ve örneğin Prag bölgesinde dağıtım sistemlerinin yüzde yetmişinden fazlası zaten plastikten yapılmış.Ing. Ludvík Baleka


Ağustos ayının sonunda Pražská plynárenská’nın yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Şubat 2018’den bu yana endişenin bir üyesi ve bu yılın Mayıs ayında yönetim kuruluna katıldı.

Mesleki yaşamının tamamını enerji bilimine adamış, geçmişte MND ve ČEZ şirketlerinde çalışmıştır. 2006-2009 yılları arasında Sofya’da ČEZ Bulgaristan’ın ticari müdürü olarak çalıştı. 2009 ve 2011 yılları arasında CEZ için uzun vadeli ve standart dışı gaz, elektrik ve CO2 tahsis sözleşmelerinin müzakerelerini yapmıştır.

Brno’daki BUT’ta okudu ve burada mühendis derecesini aldı.


Boruların durumu nasıl kontrol edilir?
Yılda bir veya iki kez sisteme artan miktarda koku salıyoruz. Gazın kokusunu daha fazla alıyoruz ve bu sayede normal şartlarda tespit edilmesi zor olan olası sızıntıları tespit ediyoruz. Tesadüfen 20-24 Kasım tarihleri arasında bu etkiyi önleyici kokulandırma gerçekleşiyor. Müşteriler bir koku aldıysa, bu yüzden oraya daha fazla madde döktük ve her şeyi kontrol etmek için 1239 acil hattını aramanız gerekiyor.


Geçen yıl Prag şehri şirketinize kredi verdi. Şu anda finansal olarak nasılsınız?
Başkent Prag, son ısıtma sezonu için depolama tanklarına gaz alımı için bize kredi verdi. İki milyar krona kadar borç alabilirdik ama çok daha az, yani 500 milyon krona kadar borç aldık. Zaten krediyi ödedik. CEZ de aynı krediyi devletten aldı, tek farkı 5 milyar euro olmasıydı.


Geçen yıl piyasanın durumu oldukça sıra dışıydı. Fiyatlar yükseldi, gaz ve elektriği alıp müşterilerimize sunabilmemiz için piyasa işletmecisine, borsalara banka garantisi verilmesi gerekiyordu. Örneğin Almanya’da tüm elektrik ve gaz tüccarları, üreticileri ve satıcıları bu haktan yararlanıyordu. Artık krediye ihtiyacımız kalmadı, bankalardan standart kredilerimiz var.


Ukrayna’daki savaş sona erdiğinde Rus gazının gelişmesini nasıl öngörüyorsunuz?
Bu, çatışmanın ne zaman ve nasıl sona ereceğine, Rusya’nın Ukrayna’ya tazminat ödemek zorunda kalıp kalmayacağına ve neyden ödeneceğine bağlı. Rusya’nın yalnızca petrol ve gaz gibi maden kaynakları var, dolayısıyla ateşkes sona ererse ve Rusya ödemek zorunda kalırsa, Rusya’dan Avrupa’ya yeniden bir miktar gaz akacağını hayal edebiliyorum. Karadeniz’de Ukrayna kıyısı açıklarında çok sayıda yeni gaz yatağı bulundu ve bir başkası da şu anda çatışmaların yaşandığı bölgede keşfedildi.


Pražská plynárenská gelecekte biyogaz teklifini genişletmek istiyor. Sonraki planlarınız neler?
Biyogaz istasyonları kurmaya çalışıyoruz ve atık su arıtma tesisinde bulunan biyogaz ile yakın işbirliğimiz var. Gazı oradan alıyoruz ve dağıtım sistemimiz de oraya bağlandı.


Eğer gelecekte bağımsız olmak istiyorsak en iyi yol gazımızı burada üretmektir. Üstelik atıklardan yaparsak daha da iyi olur.


Hidrojen konusunda da planlarımız var. Michli’deki tesisimizde, toplu taşıma otobüsleri veya çöp kamyonları için benzin istasyonlarına tedarik edeceğimiz, elektrolizör aracılığıyla yeşil hidrojen üretilecek güneş panelleri hazırlıyoruz.