NASA cihazı uzaydan düzinelerce metan süper yayıcı tespit etti

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
LOS ANGELES: Öncelikle havadaki toz ve bunun iklim değişikliği üzerindeki etkilerini araştırmak için tasarlanmış bir NASA yörünge aracı, bir başka önemli Dünya bilimi işlevinde ustadır – güçlü bir sera gazı olan büyük, küresel metan emisyonlarını tespit eder.
NASA Salı günü yaptığı açıklamada, görüntüleme spektrometresi olarak adlandırılan cihazın, Temmuz ayındaki kurulumundan bu yana Orta Asya, Orta Doğu ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde 50’den fazla metan “süper yayıcı” tespit ettiğini söyledi.
Yeni ölçülen metan sıcak noktaları – bazıları daha önce bilinen ve bazıları yeni keşfedilen – yayılan petrol ve gaz tesislerini ve büyük çöp sahalarını içeriyor.
Spektrometre öncelikle atmosfere üflenen tozun mineral bileşimini belirlemek için yapılmıştır. Toprakçöller ve diğer kurak alanlar, bu alanlarda yüzey toprağından yansıyan ışığın dalga boylarını ölçerek.
Bu çalışma, NASA’nın Dünya Yüzeyi Mineral Toz Araştırması, EMITbilim adamlarının dünyanın farklı bölgelerindeki havadaki tozun güneşten gelen ısıyı yakalayıp saptırmayacağını ve böylece gezegenin ısınmasına veya soğumasına katkıda bulunup bulunmadığını belirlemesine yardımcı olacak.
Cihazın tasarlandığı ve inşa edildiği Los Angeles yakınlarındaki NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki (JPL) bilim adamlarına göre, metan, EMIT’in spektrometresinin kolayca tespit edebileceği benzersiz bir modelde kızılötesi ışığı emer.
EMIT, yaklaşık 420 km yükseklikteki uzay istasyonundaki konumundan her 90 dakikada bir Dünya’nın yörüngesinde dönüyor ve bir futbol sahası kadar küçük alanlara odaklanırken, gezegenin onlarca kilometre genişliğindeki geniş alanlarını tarayabiliyor.
Metan araştırmalarına liderlik eden JPL araştırma teknolojisi uzmanı Andrew Thorpe, “EMIT’in tespit ettiği (metan) dumanlarından bazıları şimdiye kadar görülen en büyükler arasında – uzaydan şimdiye kadar görülen hiçbir şeye benzemiyor” dedi.
Organik maddenin ve enerji santrallerinde kullanılan doğal gazın ana bileşeninin bir yan ürünü olan metan, insan kaynaklı tüm sera gazı emisyonlarının bir kısmından sorumludur, ancak karbondioksitten yaklaşık 80 pound daha fazla ısı tutma kapasitesine sahiptir.
Atmosferde yüzyıllarca kalan CO2 ile karşılaştırıldığında, metan sadece yaklaşık on yıl sürer, yani metan emisyonlarındaki azalmanın küresel ısınma üzerinde daha doğrudan bir etkisi vardır.
JPL tarafından Salı günü gösterilen yeni görüntülenen metan süper radyatör örnekleri, Türkmenistan’daki petrol ve gaz altyapısından gelen 12 tüy kümesini içeriyordu, bazı tüyler 20 milden (32 km) fazla uzanıyordu.
Bilim adamları, Türkmenistan tüylerinin toplu olarak saatte 111.000 pound (50.400 kilogram) oranında metan püskürttüğünü tahmin ediyor; bu, en büyük tesadüfi metanlardan biri olan Los Angeles yakınlarındaki 2015 Aliso Canyon gaz sahası patlamasının en yüksek akışına karşılık geliyor. ABD tarihinde yayın.
Diğer iki büyük emisyon kaynağı, New Mexico’daki bir petrol sahası ve İran’da, birlikte saatte yaklaşık 60.000 pound (29.000 kg) metan yayan bir atık işleme kompleksiydi. JPL yetkilileri, hiçbirinin daha önce bilim adamları tarafından bilinmediğini söyledi.
NASA, yörüngedeki 25 Dünya bilimi cihazından biri olan EMIT’in, bir yıllık görev sona ermeden önce potansiyel olarak yüzlerce metan süper radyatörü bulabileceğini söyledi.