Müzikal ritim duyarlılığı çocuklarda sosyal gelişime yardımcı olur: Çalışma

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON: Bir araştırmaya göre, bebekleri müziğe maruz bırakmak, topluluk gelişimi ve etkileşimi oluşturmak için mükemmel bir yöntemdir.
Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences tarafından yayınlandı.
Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi (VUMC), Marcus Otizm Merkezi, Atlanta Çocuk Sağlığı ve Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi 2 aylık veya 6 aylık 112 bebek kaydedildi.
Çalışma, bakıcıların şarkı söyleme ritminin bebeklerin bakışlarının bir saniyeden daha kısa bir zaman ölçeğinde bakıcıların sosyal ipuçlarıyla senkronize olmasına veya sürüklenmesine neden olduğunu ortaya çıkarmak için bebeklerin gözlerine bakma anını izledi.
Daha 2 aylıkken, bebekler başkalarıyla ilk kez etkileşime girdiklerinde, bebeklerin şarkıcıların gözlerinin, şans eseri beklenenden iki kat daha fazla müzik ritmine bağlı olduğunu görme olasılıkları vardı.
6 aylıkken, bebeklerin yüz yüze müzikli oyunlarda kapsamlı deneyime sahip oldukları ve gevezelik gibi giderek daha karmaşık ritmik ve iletişimsel davranışlar geliştirdikleri zaman, bebeklerin şarkı söyleyen şarkıcıların gözlerine bakma olasılıkları dört kattan daha fazlaydı. müzikal ile senkronize. vurmak.
Araştırmanın baş yazarı, “Bebeklere şarkı söylemek çok basit bir eylem gibi görünüyor, ancak zengin ve anlamlı sosyal bilgilerle dolu” dedi. miriam lensDoktora, KBB yardımcı doçent ve eş-direktör VUMC’de Müzik Biliş Laboratuvarı. “Burada, bakıcıların bebeklerine şarkı söylediğinde, bakıcı-bebek sosyal bağını ve bebeklerin sosyal öğrenmesini desteklemek için davranışlarını sezgisel olarak yapılandırdıklarını gösteriyoruz.”
Testler sırasında araştırmacılar, şarkı söyleyen insanların videolarını izlerken her bebeğin gözlerinin her hareketini ölçmek için göz izleme teknolojisini kullandılar.
Lense, “Bu çalışma için, bebek davranışındaki herhangi bir değişikliğin şarkıcının çocuğa uyum sağlamasından değil, çocuktan kaynaklandığından emin olmak için canlı şarkı söylemek yerine şarkı söyleme videolarını kullandık.” Dedi. “Bebekler videoları izlerken her yere bakabilirler, ancak izleme alışkanlıklarının rastgele olmadığını gördük.”
“Kritik olarak, şarkı söylemenin öngörülebilir ritmi, bu sürükleyici sosyal etkileşim için esastır. Şarkı söylemeyi artık öngörülebilir bir ritmi olmayacak şekilde deneysel olarak manipüle ettiğimizde, sürüklenme bozulur ve bebekler artık göz bakışlarını sosyal çevreyle başarılı bir şekilde senkronize edemezler. bakıcılar. sinyaller” diye ekledi.
Araştırmacılar, hem orijinal şarkı söyleme videolarını hem de ritimleri artık tahmin edilemez hale getirmek için manipüle edilen videoları izleyen 6 aylık bebeklerden oluşan başka bir grupta bulgularını doğruladılar.
Şarkı ritmik olarak tahmin edilebilir olduğunda bebekler bir kez daha orijinal videolara sürükleyici bakışlar gösterirken, bu zamana bağlı gözle bakma, tahmin edilebilir ritim bozulduğunda artık mevcut değildi.
“Bu önemli çünkü bakıcının davranışı ile bebeğin deneyimi arasında dikkate değer bir fiziksel bağlantı olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Warren JonesDoktora, çalışmanın kıdemli yazarı ve Nien Seçkin Sandalye Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden otizmde. “Bilinçli farkındalık olmadan, bir bakıcının şarkı söylemesi kadar basit ve sezgisel bir şey, bebeklerin deneyimlerini değiştiren bir dizi davranışı tetikler.”
Lense, “Bir bakıcının ne ifade ettiği önemli olsa da, sosyal ipuçlarını ne zaman ve nasıl ifade ettikleri bebek bakıcısı iletişimi için özellikle önemlidir.” “Ritmik öngörülebilirlik – şarkı söylemenin evrensel bir özelliği – sosyal etkileşimleri yapılandırmak ve bebeklerin sosyal gelişimini desteklemek için ayrılmaz bir mekanizmadır.”
Reyna GordonDoktora, KBB doçenti ve eş-direktör Müzik Biliş Laboratuvarı VUMC’de yapılan çalışma, müzik yapmanın sadece eğlence ile ilgili olmadığını söyledi: müzik yapmak, erken sosyal-duygusal gelişimin temel bir yönüdür.
“Bu bebeklerin, şarkının ritmi (ya da nabzı) etrafında şarkıcının gözleriyle göz temasını modüle ederek aslında gözleriyle müziğin ritmini takip etmeleri dikkat çekici” dedi. Gordonçalışmaya katılmayanlar.
“Bu bulgular, çok küçük çocukların müzikal ritme ne kadar duyarlı olduğunu anlamamızda ileriye doğru atılmış büyük bir adımı temsil ediyor ve müziğin doğuştanlığının erken sosyal katılımla iç içe olduğunu gösteriyor” diye ekledi.
Çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüleri (Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi, Ulusal Sağırlık ve İletişim Bozuklukları Enstitüsü) ve GRAMMY Vakfı tarafından finanse edildi.
Lense, ekibinin şimdi Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ve John F. Kennedy Sahne Sanatları Merkezi arasında Ulusal Sağlık Örgütü ile işbirliği içinde bir işbirliği olan Sound Health Initiative’in bir parçası olarak otizmde senkronizasyonu incelemek için araştırmayı genişlettiğini söyledi. Sağlık Enstitüleri (NIH) ve John F. Kennedy Sahne Sanatları Merkezi. Sanatın Başkenti.