Moimir Papalescu ve Nihilistler açıklamayla büyünün kaybolduğunu söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Grubun uzun süreli ara vermesi kayıtlara yansıdı mı? Aslında teknolojik ve ideolojik olarak hiç de öyle değil, basitlik adına öyle diyebiliriz, hâlâ aynı durumdayız. Yeni şarkıların bestelenmesi ve aranjmanının bizim için nasıl olacağına dair belli bir beklenti ve hafif bir tedirginlik vardı ama ilk görüşmeden hemen sonra engeller kalktı.

Projelerinizin etkisi seste fark ediliyor mu? Magnetik, Dandies'i Öldür ve benzerleri?
Magnetik'in Nihilistlerle paralel olarak burada olduğunu ve birbirleriyle rekabet etmediğini söylemek gerekir. The Nihilists'in dağılmasından birkaç yıl sonra oluşan Kill The Dandies, başından itibaren farklı bir model üzerine inşa edildi. Bizim için öncelikli olan elektronik, klavye kullanmalarına rağmen onlar için çok önemli bir unsur değil. Moimir Papalescu & The Nihilists'in seslerinde çeşitli synthesizer ve gitarların yanı sıra sıralayıcı da önemli bir rol oynuyor. Bu hiçbir şekilde değişmedi ve bugün hala geçerli. Elbette iki dünyanın ortak yaşamı ve karşıtlığı var, yani bir yanda Sonja ve onun sesi, diğer yanda Hank'i kastediyorum. Bu yüzden bu etkileri tersine aramayı tercih ederim – The Nihilists'in Magnetik veya Kill The Dandies'e yansıyan etkisi.

Analog Voodoo'nun çıkışıyla, günümüzde neredeyse artık mevcut olmayan elektro-çarpışma tarzının doruk noktasına ulaştınız. Hangi müzik ortamına döndünüz?
Elektrik çarpmasının bizi o zaman bulması avantajına sahiptik. Çünkü 2001 civarında Nihilistlerle planladığımız şey, birisinin punk elektroniği ve garaj gitarlarının birleşiminden oluşan bu ismi bulmasından önce veya en azından eşzamanlı olarak yaratılmıştı. Daha sonra bizi buraya görevlendirdiler. Geçenlerde bir röportajı okurken, elektro-çarpının aslında çağdaş müziğe de kapı açtığı ve tarzları karıştırma özgürlüğünün günümüzde de devam ettiği fikrine rastladım. Manzara değişti, birkaç yıl geçti ama model devam ediyor; örneğin 80'lerin disko müziğinden esinlenen synthwave tarzına bakın. Bazen zaten var olan şeyler ortaya çıksa ve birçok prosedür geri dönüştürülse de yine de birçok mükemmel müzik yaratılıyor.

Yeni şarkılardan Analog Voodoo'ya göre daha kuru, daha karanlık olduklarını hissediyorum. Doğru mu hissediyorum?
Biz zaten bir şeyler yaptık diyebiliriz. Öte yandan, yeni albümü paradoksal olarak daha dans edilebilir ve genel tonu açısından daha rahat buluyorum. Kovid sayesinde ona yeterince zaman ayırdık ve hiçbir konuda stres yapmamıza gerek kalmadı. Buna ek olarak, işe gidiş gelişler artık daha karmaşık değildi; o zamanlar Pardubice'deydim ve Sonja (şarkıcı La Petite Sonja – editörün notu) ve Hank (gitarist ve şarkıcı Hank J. Manchini – editörün notu) her zaman beni görmeye gelmek zorundaydı. Ben. Artık yan yana yaşıyoruz ve bu da gösteriyor.

Asit Havuzlarındaki Gizemli Kadınlar albümünün özel bir anlamı var mı?
Çekçe öğretmenimin bana Baudelaire, Blake veya Halas'ın bununla ne kastettiğini açıklamasından her zaman nefret etmişimdir. Hayal gücü önemlidir ve örneğin başlık şarkısının sözlerine dayanarak ismi açıklamaya başladığım anda sihir kaybolabilir. O yüzden işi dinleyiciye bırakmayı tercih ediyorum.

Yönetmen Šimon Šafránek en başından beri yanınızdaydı. Tekrar klip çekecek misin?
Hot Lava single'ının ilk videosunu kendimiz çektik, post prodüksiyonda aslan payı Sonja'ya ait ve şimdi kitlesel fonlama kampanyamızda başarılı olursak kesinlikle Šimon Šafránek'le bir klip yapmak isteriz. Sonuçta Summer Deviation'dan Eighties Bar'a kadar önceki filmlerin çoğunu bizimle çekti, yani bu bile güzel bir geri dönüş olurdu.