Mercan resiflerindeki düşük oksijen koşulları 2100 yılına kadar yüzde 287’ye kadar çıkabilir. artış: çalışma

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


YENİ DELHİ: Bilim adamları, iklim modellerini kullanarak, tüm ısınma senaryoları altında 2100 yılına kadar mercan resiflerinde hipoksi veya düşük oksijen koşullarında önemli bir artış olacağını tahmin ettiler. Onlara göre artış bir senaryoda yüzde 13 ila 42 iken, bugüne kıyasla daha uç bir senaryoda yüzde 97 ila 287 arasında değişiyor.
Araştırmacılar, küresel sıcaklıklar artmaya devam ettikçe ve denizlerdeki ısı dalgaları daha sık ve yoğun hale geldikçe hipoksinin muhtemelen daha yaygın hale geleceğini söylüyor.
California San Diego Üniversitesi’nden ABD’deki Scripps Oşinografi Enstitüsü liderliğindeki uluslararası araştırma ekibi, dünya çapında 32 farklı yerde hipoksinin mevcut durumunu belgeledi ve hipoksinin birçok resifte zaten her yerde bulunduğunu ortaya çıkardı.
Dünya okyanuslarında ve kıyı sularında oksijen seviyelerindeki genel düşüş olan okyanus oksijensizleşmesi iyi belgelenmiş olsa da, mercan resiflerindeki hipoksi nispeten az çalışılmıştır.
Tropikal mercanlar ve mercan resifleri üzerindeki biyolojik etkileri daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, okyanustaki oksijen kaybının dünya çapında deniz ekosistemlerini tehdit etmesi bekleniyor.
Bu çalışma, okyanus ısınması altında dünyanın dört bir yanındaki mercan resiflerinde oksijen kaybının benzeri görülmemiş bir incelemesini sağladığını iddia ediyor. Bu, Nature Climate Change dergisinde belirtilmiştir.
Yazarlar, hipoksinin bazı resif habitatlarında zaten yaygın olduğunu ve iklim değişikliği nedeniyle okyanus sıcaklıkları yükselmeye devam ettikçe daha da kötüleşmesinin beklendiğini bulmuşlardır.
Ayrıca, okyanus ısınmasının ve oksijensizleşmenin mercan resiflerinde 2100 yılına kadar hipoksinin süresini, yoğunluğunu ve şiddetini önemli ölçüde artıracağını öngörmek için dört farklı iklim değişikliği senaryosu modelini kullandılar.
Analiz deniz bilimcileri tarafından yönetildi Ariel Pezner doktorasını yaparken Scripps Oşinografi.
Pezner ve meslektaşları, Japonya, Hawaii, Panama, Palmyra, Tayvan ve başka yerlerdeki sularda 12 konumdaki 32 farklı resif bölgesinde oksijen değişkenliğini ve hipoksiye maruz kalmayı incelemek için otonom sensör verilerini kullandılar. Bu sensörler her 30 dakikada bir sıcaklık, tuzluluk, pH ve oksijen içeriğini ölçer.
Tarihsel olarak hipoksi, 1950’lerde belirlenen bir eşik olan sudaki oksijenin çok spesifik bir konsantrasyon sınırı – litre başına iki miligramdan (mg/L) daha az – tanımlandı.
Araştırmacılar, tek bir evrensel eşiğin tüm ortamlar veya tüm resifler veya tüm ekosistemler için geçerli olmayabileceğini belirttiler, bu nedenle dört farklı hipoksi eşiği olasılığını araştırdılar: zayıf (5 mg/L), hafif (4 mg/L), orta (3). mg/L) ve şiddetli hipoksi (2 mg/L).
Bu eşiklere dayanarak, bu çalışmadaki resiflerin yüzde 84’ünden fazlasının veri toplama döneminde bir noktada “zayıf ila orta” hipoksi ve yüzde 13’ünün “şiddetli” hipoksi yaşadığını buldular.
Araştırmacıların beklediği gibi oksijen, sırasıyla gece solunumu ve gündüz fotosentezi nedeniyle tüm bölgelerde sabahın erken saatlerinde en düşük ve öğleden sonra en yüksek seviyedeydi.
Pezner, resifteki birincil üreticilerin güneş ışığına sahip olduğu gündüz saatlerinde fotosentez yapıp oksijen ürettiklerini söyledi.
Ancak geceleri, güneş ışığı olmadığında, oksijen üretimi olmaz ve resifteki her şey nefes alır, bu da oksijeni içine çeker ve karbondioksiti dışarı verir, bu da daha az oksijenli bir ortam ve bazen hipokside bir düşüşe neden olur.
Çalışmanın kıdemli yazarı biyojeokimyacı, “Bu normal bir süreçtir, ancak okyanusun sıcaklığı yükseldikçe, deniz suyu daha az oksijen içerebilirken, oksijen için biyolojik talep artacak ve bu gece hipoksiyi şiddetlendirecektir” dedi. andrew andersonScripps Oşinografi.
“Deniz seviyesine alışmış biri olduğunuzu ve ardından her gece Rocky Dağları’nda, havanın daha az oksijenli olduğu bir yerde uyumak zorunda olduğunuzu hayal edin.
Andersson, “Bu, bu mercanların hipoksi yaşadıklarında gece ve sabahın erken saatlerinde yaşadıklarına benzer.” Dedi.
Andersson, “Ve gelecekte, bu hipoksik olayların süresi ve yoğunluğu daha da kötüleşirse, her gece Everest Dağı’nda uyumak gibi olabilir” dedi.
Araştırmacılar, mercan resiflerinde farklı mevsimlerde ve daha uzun zaman ölçeklerinde sürekli ve ek oksijen ölçümleri yoluyla temel koşulların oluşturulmasının “gerekli” olacağını, çünkü “hipoksi” nin tek bir tanımının tüm ortamlar için makul olmayabileceğini söyledi.