Martin Durčák: Elektrik kesintisi olasılığı düşük

MyHoca

New member
Ülkede kurulu dahili enerji santralleri yaklaşık 380 megavat elektrik üretebiliyor, güneş enerjisi santralleri ise 3,7 bin megavat daha üretiyor. Aile evlerindeki fotovoltaikler kullanışsız olduğundan yüzde 90'ı akü sistemleriyle destekleniyor, dolayısıyla kullanılmayan ürünler akülerde saklanıyor. EPS şirketi tüketim ve üretim arasında denge olmasına özen gösteriyor.

Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik, yeterli depolama yapılmadan veya bir elektrolizör kullanılarak votkaya dönüştürülmeden depolanamaz. O zaman ürünü kapatmak veya etkinleştirmemek için tek bir seçenek vardır ve bu, öncelikle bu teknolojinin sahibinin sorumluluğundadır. EPS şirketinin yönetim kurulu başkanı Martin Durk, EPS'nin son aşamada lider olarak geldiğini açıklıyor.

Ülkemizde yenilenebilir kaynakların sayısının artması nedeniyle bir dengeniz var mı?
Henüz değil, çünkü yenilenebilir kaynakların net çıktısı o kadar yüksek değil. Depolama olmadan yenilenebilir kaynaklardan üretimin Esk'te tüketimi artıracağı anda sorun ortaya çıkacak ve güç dengeleme hizmetleri ya da elektriğin çekilmesiyle üretim ve tüketim arasındaki farkın dengelenmesi mümkün olamayacaktır.

Ukrayna iletim sistemi 2022'nin başından bu yana Avrupa'daki iletim sistemine senkronize olarak bağlandı. Bu işlem on iki saniyede yapıldı.

Bu özel bağlantıyı noktalayın iDNES Premium aboneliğiyle

Aptallık etme

Peşin ödeme

Aylık aboneliğe karşı Uette 178 K

Peşin ödeme

Aylık aboneliğe karşı Uette 446 K

Bugün kaydolun ve şunları edinin:

• iDNES.cz, Lidovky.cz ve Express.cz içeriğine sınırsız erişim
  • Tanınmış yazarlardan 50.000'den fazla premium bağlantı
  • Gazete ve dergilerimize online ve ücretsiz erişim