Mars kabuğu daha önce düşünülenden daha karmaşık, daha gelişmiş: çalışma

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON: Yeni bir çalışma, Mars’taki orijinal kabuğun önceden düşünülenden daha karmaşık ve evrimleşmiş olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar, Mars’ın kabuğunun kimyasal element silikonunun daha yüksek konsantrasyonlarına sahip olduğunu belirlediler, bu da Mars’ın orijinal yüzeyinin benzer olabileceği anlamına gelebilir. Toprakilk kabuk.
Mars’ın yüzeyi, milyarlarca yıllık volkanizmanın ve yüzeyde akan lavın bir ürünü olan ve sonunda soğuyan bazalttır. Mars, Dünya’daki kıtaların kayması gibi büyük ölçekli bir yüzey tadilatından geçmediği için, bilim adamları Mars’ın kabuğunun tarihinin nispeten basit bir hikaye olduğunu düşünmüşlerdi.
Ancak yeni bir çalışmada, araştırmacılar kırmızı gezegengüney yarımkürede, tamamen bazaltik bir ortamda beklediğinizden daha yüksek konsantrasyonlarda silikon, bir kimyasal element. Silika konsantrasyonu, Mars ile çarpışan uzay kayaları tarafından ortaya çıkarılmış, yüzeyin kilometrelerce altına gömülü malzemeyi ortaya çıkarmış ve gizli bir geçmişi ortaya çıkarmıştı.
Valerie, “Bileşimde kayaları bazalt değil, daha gelişmiş bir bileşim dediğimiz şey yapan daha fazla silika var” diyor. maaş, Iowa Üniversitesi Yer ve Çevre Bilimleri Bölümü’nde yardımcı doçent ve çalışmanın ilgili yazarı. “Bu bize Mars’ta oluşan kabuğun bildiğimizden kesinlikle daha karmaşık olduğunu söylüyor. Dolayısıyla bu daha çok bu süreci anlamakla ve özellikle de Yerkabuğunun ilk nasıl oluştuğu konusunda ne anlama geldiğini anlamakla ilgili.”
Bilim adamları, Mars’ın yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluştuğunu düşünüyor. Kızıl Gezegenin tam olarak nasıl ortaya çıktığı bir gizem, ancak teoriler var. Bir fikir, Mars’ın uzayda devasa bir kaya çarpışması sonucu oluştuğu ve yoğun ısısıyla magma okyanusu olarak da bilinen tamamen sıvılaştırılmış bir durum ortaya çıkarmış olmasıdır. Magma okyanusu yavaş yavaş soğudu, teoriye göre, özellikle bazalt olacak bir deri tabakası gibi bir kabuk üretiyor.
Başka bir teori, magma okyanusunun her şeyi kapsamadığı ve Mars’taki ilk kabuğun bölümlerinin farklı bir kökene sahip olduğudur, bu da bazaltlardan farklı silika konsantrasyonlarını gösterecekti.
Payre ve araştırma ortakları, Mars Reconnaissance Orbiter tarafından gezegenin güney yarımküresi için toplanan verileri analiz etti ve önceki araştırmaların en eski bölge olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, arazideki kraterler ve faylar gibi, bazalttan daha silisli olan lav akıntılarıyla ilişkili bir mineral olan feldspat bakımından zengin dokuz alan buldular.
Payre, “Bu ilk ipucuydu” diyor. “Araziler feldspat açısından zengin olduğu için oradaki silika konsantrasyonlarını araştırdık.”
Feldspat daha önce Mars’ın diğer bölgelerinde bulunmuştu, ancak daha fazla analiz, bu bölgelerdeki kimyasal bileşimin daha fazla bazalt olduğunu gösterdi. Bu, Mars yüzeyinden kızılötesi dalga boyu yansımaları yoluyla silika konsantrasyonlarını tespit edebilen THEMIS adlı başka bir alete yönelen araştırmacıları durdurmadı. THEMIS’ten alınan verileri kullanan ekip, seçtikleri yerlerdeki arazinin bazalttan daha silisli olduğunu belirledi.
Gözlemlerini daha da inandırıcı kılmak için, Sahra’da keşfedilen ve kabaca güneş sisteminin doğuşuna tarihlenen Erg Chech 002 gibi göktaşları, ekibin Mars’taki dokuz bölgede gözlemlediği benzer silisik asit ve diğer mineral bileşimlerini sergiliyor.
Araştırmacılar ayrıca kabuğun yaklaşık 4,2 milyar yaşında olduğunu belirlediler ve bu da onu bugüne kadar Mars’ta bulunan en eski kabuk yapacaktı.
Payre, keşiften biraz şaşırdığını söylüyor.
“Yüzeyde bazalttan daha silisli kayaları gözlemleyen geziciler var” diyor. “Yani, kabuğun daha silisli olabileceğine dair fikirler vardı, ancak daha önce hiç bilmiyorduk ve hala erken kabuğun nasıl oluştuğunu veya kaç yaşında olduğunu bilmiyoruz, bu yüzden hala biraz gizemli. ”
Mars’ın kabuğunun kökeni örtülü kalırken, gezegenimizin ilkel kabuğunun tüm kalıntıları, kıtasal levhaların milyarlarca yıl boyunca yer değiştirmesi nedeniyle uzun zaman önce yok edildiğinden, Dünya’nın kabuğunun tarihi daha da net değil. Yine de, bulgu, Dünya’nın kökenleri hakkında fikir verebilir.
Payre, “Gezegenimizin kabuğunu başından beri bilmiyoruz; yaşamın ilk ne zaman ortaya çıktığını bile bilmiyoruz” diyor. “Birçoğu, ikisinin birbiriyle ilişkili olabileceğini düşünüyor. Dolayısıyla, kabuğun uzun zaman önce neye benzediğini anlarsak, gezegenimizin tüm evrimini anlayabiliriz.”
Payre, araştırmayı Kuzey Arizona Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak yürütmüştür. Kullanıcı arayüzüne Ağustos ayında katıldı.
“Mars’ta spektroskopiyle açığa çıkarılan evrimleşmiş bir erken kabuk” çalışması, 4 Kasım’da Geophysical Research Letters dergisinde çevrimiçi olarak yayınlandı.