Lancet çalışması: Covid pandemisinin gençlerin ruh sağlığı ve madde kullanımı üzerinde uzun süreli etkisi oldu

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


YENİ DELHİ: Covid-19 salgınının ruh sağlığı ve aralarında madde kullanımı üzerinde uzun süreli bir etkisi oldu ergenlerThe Lancet Child & Adolescent Health dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre.
Çalışma, pandemiden önce ve pandemiden iki yıl sonra değerlendirilen 64.000’den fazla 13-18 yaşındaki Kuzey Amerika ve İzlandalı ergenden oluşan ülke çapında bir örneklemden alınan anket yanıtlarına dayanmaktadır.
ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar ve meslektaşları, 2021’de yaptıkları bir çalışmada, Covid-19 pandemisinin küresel yayılmasının ardından bir yıl içinde 13-18 yaş arası ergenlerde depresif belirtilerde artış ve zihinsel iyilik halinde düşüş bulmuşlardı. .
Sigara kullanımı, elektronik sigara kullanımı ve alkol zehirlenmesi başta olmak üzere madde kullanımında da azalma gözlendi.
Bu bulgulara dayanan yeni çalışma, ergen ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkinin pandemiden sonra iki yıla kadar devam ettiğini gösteriyor.
Reykjavik Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Thorhildur Halldorsdottir, “Pandemiden iki yıl sonra, ergenler arasında ruh sağlığı sorunlarında hala bir artış görmemiz endişe verici. Ve bu, İzlanda’daki sosyal kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen oluyor” dedi. İzlanda’da ve çalışmanın kıdemli yazarı.
Araştırmacılar, pandeminin başlamasından kısa bir süre sonra sigara içimi ve e-sigara kullanımında görülen ilk düşüşlerin, pandemiden iki yıl sonrasına kadar devam ettiğini söyledi.
Bununla birlikte, ergenlerde alkol zehirlenmesi sıklığının pandemi öncesi seviyelere döndüğünü söylediler.
İzlanda merkezli araştırma şirketi Planet Youth’un baş veri analisti ve çalışmanın baş yazarı Ingibjorg Eva Thorisdottir, “Sigara içimi ve elektronik sigara kullanımındaki azalmaların sürdürüldüğünü görmek elbette olumlu” dedi.
Thorisdottir, “Özellikle akıl sağlığı sorunlarındaki artış göz önüne alındığında, önümüzdeki yıllarda ergenler arasında alkol zehirlenmesini izlememiz gerekecek” dedi.
Çalışma ayrıca göçmenlik durumu, ikamet, ebeveyn sosyal desteği ve gece uyku süresi ile ergenlerin ruh sağlığı ve madde kullanımı arasındaki ilişkiyi de inceledi.
Araştırmacılar, ebeveyn sosyal desteği ve gecelik ortalama 8 saat veya daha fazla uykunun, ergenler arasında daha iyi zihinsel sağlık ve daha az madde kullanımı ile ilişkili olduğunu söyledi.
Göçmenlik durumu ve ikamet ile ergen ruh sağlığı arasındaki ilişkinin daha az net olduğunu söylediler.
Bu bulgular, Covid-19 salgını gibi strese maruz kalmanın, sadece savunmasız alt gruplardan ziyade tüm ergenleri bir dereceye kadar etkilediğini göstermektedir.
Columbia Üniversitesi’nde profesör ve çalışmanın kıdemli bir işbirlikçisi olan John Allegrante, “Politika yapıcılar, pandeminin olumsuz etkisini azaltmak için depresif semptomları hedef alan büyük ölçekli, kanıta dayalı önleme çabalarını uygulamayı düşünmelidir” dedi.