Japonya’da Kovid-ilişkili beyin hastalığı olan çocukların yüzde 10’dan fazlası öldü: rapor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


TOKYO: Yüzde 10’dan fazlası çocuklar içinde Japonya Kovid-19 enfeksiyonundan sonra akut beyin sendromu geliştiren Kyodo News, Sağlık Bakanlığı’ndan bir araştırma ekibi tarafından yakın zamanda ülke çapında açıklanan bir araştırmanın sonuçlarını aktardığını bildirdi.
Çalışma, Ocak 2020 ile Mayıs 2022 arasında 18 yaşın altındaki bireylerde Covid-19 enfeksiyonuna bağlı 34 akut ensefalopati vakası buldu. Ekip analiz etti 31 hastalar beyin hastalığına neden olabilecek altta yatan hastalığı olmayan.
31 çocuktan 19’u iyileşirken, dördü öldü ve sekizinde komplikasyon olduğu doğrulandı. Sekiz çocuktan beşinin bilinç kaybı ve bakım gerektiren yatalaklık gibi ciddi yan etkilere sahip olduğu bildirildi. Primer başlangıç semptomları, yaklaşık olarak yaşanan nöbetlerdi. yarım hastalarda, bilinçte azalma ve anormal konuşma veya davranış.
Hastaların çoğu, Ocak 2022’de veya sonrasında, koronavirüsün Omicron suşunun galip geldiği dönemde akut ensefalopati geliştirdi. Ancak araştırmaya göre, 2022’den önce ve sonra Kovid-enfekte çocuklar arasında beyin semptomları geliştirenlerin oranında büyük bir fark yoktu, bu da Omicron’un beyin hastalığının gelişmesini mutlaka kolaylaştırmadığını gösteriyor.
Araştırma ekibine liderlik eden Tokyo Kadın Tıp Üniversitesi Yachiyo Tıp Merkezi’nde pediatrik nöroloji profesörü olan Junichi Takanashi, “Hızlı bir şekilde hastaneye gitmenizi öneririz… Kyodo News, “bilinç kaybı devam ediyor veya garip davranışlar fark ediliyor” dedi.
Habere göre çocuklarda akut ensefalopati, Covid-19 enfeksiyonu ile sınırlı değil. Grip bulaşmış insanları da etkilediği bilinmektedir.
Bu arada, 2022’de Japonya’da ilkokul, ortaokul ve liselere giden 514 çocuk intihar ederek öldü ve Kyodo News’in hükümet verilerine dayanarak bildirdiğine göre, 2020’deki 499’luk önceki rekoru geride bıraktı. Yükseliş eğilimi, görünüşe göre Covid-19 salgını tarafından körüklendi.
2022 yılında 17 ilkokul öğrencisi, 143 ortaokul öğrencisi ve 354 lise öğrencisi intihar etti. intiharları önlemek için önlemler üzerinde çalışan bir bakanlık yetkilisine atıfta bulunuyor.