Isro, endüstri talebini karşılamak için uygun maliyetli bir gelecek roketi inşa ediyor: büro şefi

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
YENİ DELHI: Küresel pazarda güvenilir rampalara yönelik artan talebi dikkate alarak, İsrail “Uygun maliyetli ve endüstri dostu” olacak bir gelecek roketi üzerinde çalışmaya başladı. Isro ve ticari kanadı NSIL kısa süre önce, geniş bant iletişim takımyıldızı projesinin bir parçası olarak 36 OneWeb uydusunu yörüngeye fırlatan LVM-3 roketinin ilk ticari lansmanını gerçekleştirdi.
Burada Hindistan Uzay Kongresi’nde konuşan Isro Başkanı S Somanath Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Isro’da bir ekip bir füzenin tasarımını belirlemeye başladı. Bu alanda uzmanlığa sahip sektörle işbirliği içinde uygun maliyetli ve güvenilir bir füze inşa etmek istiyoruz. Tasarım hazır olduğunda, yapacağız” sanayiden girdi arayacaktır. Isro, güvenilirliğini sağlamak için yeni roketin tasarımcısı ve akıl hocası olmaya devam edecek ve endüstri, üretici ve operatör olacaktır. Roket tasarımının yaklaşık bir yıl içinde hazır olacağını umuyoruz” dedi.
Isro şefi ayrıca uzay ajansının Küçük Uydu Fırlatma Aracını (SSLV veya mini-PSLV) yakında test etmeyi planladığını söyledi. “İki başarılı test lansmanından sonra, SSLV sanayi için roket teknolojisi. Yakın zamanda üretimini de tamamladık. PSLV bir endüstri konsorsiyumuna ve yakında Isro destekli beş PSLV füzesi fırlatacaklar. Daha sonra üretimi kendileri yapacaklar” dedi.
Somanath, bir yıl içinde GSLV lansmanlarının sayısı söz konusu olduğunda, Isro’nun üretim kapasitesinin şu anda sınırlı olduğunu söyledi. “Sektörle iş birliği içinde lansman sayısını artırmak istiyoruz. Sadece iki lansman yeterli değil. Yılda altı lansman ve nihayetinde 12 lansman istiyoruz” dedi. Isro ayrıca pazar gereksinimlerini karşılamak için çok sayıda daha küçük uydu inşa etmek istediğini söyledi.
Hindistan navigasyon sistemi NaVIC hakkında, Isro başkanı, NaVIC cep telefonlarında hala yaygın olmadığı için sistemin önümüzdeki günlerde güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. “Jeo-durağan uyduları bir üs olarak tutmamız gerekiyor, aynı zamanda yetenekleri genişletmek ve çözüm sunumunu iyileştirmek için neo-uydular da getirmeliyiz. Zaten üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca NaVIC sistemini bölgesel bir sistemden genişletmeyi düşünmemiz gerekiyor. Hindistan) küresel bir sisteme.” Somanat söz konusu.
NaVIC, Hindistan’da ve ülke sınırlarından 1.500 km’ye kadar uzanan bir alanda gerçek zamanlı konumlandırma ve zamanlama hizmetleri sağlamak için yedi uydu kullanıyor. Bununla birlikte, navigasyon takımyıldızının birkaç uydusu hayatta kaldı ve Isro şimdi onları yeni ve geliştirilmiş uydularla değiştirmeyi planlıyor.
Uzay sektörünün açılmasına değinen Isro şefi, “Uzay sektöründe birçok fırsat var. Genç beyinlerin yeni fikirler bulmasını ve start-up’ları başlatmasını ve sektördeki daha büyük oyunculardan bu genç start-up’ları desteklemelerini istiyoruz.”