İnsan dereceli fırlatma aracı ‘pratik olarak’ hazır: IISc uzay konferansında HSFC direktörü

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
BENGALURU: Hintli astronotları insanlı uzay uçuşu görevinin bir parçası olarak uzaya ve geriye götürecek insan dereceli fırlatma aracı – gaganyan — “pratik olarak” hazır ve diğer önemli etkinleştirici teknolojiler üzerinde çalışmalar sürüyor.
İsrail GSLV-Mk3’ü veya ajansın şimdi dediği gibi LVM3’ü insanlar tarafından Gaganyaan misyonu için değerlendirdi (sistemleri insanları taşımak için güvenilir hale getirdi).
Isro İnsan Uzay Uçuş Merkezi (HSFC) direktörü R Umamaheshwaran Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “İnsan değerlendirmesi ile LVM3 tamamlandı. Fırlatma aracı artık pratik olarak hazır.”
‘ konulu bir günlük sempozyumda konuşanuzay biyolojisi IISc’nin ev sahipliğinde ve Biyoteknoloji”, roketin kriyojenik üst aşamayı başarıyla kullandığını söyledi (kus), manevraları ilk kez gerçekleştirmek LVM3’ün güvenilirliğini daha da artırdı.
IISc’de Doçent ve Konferans Başkanı Aloke Kumar şunları söyledi: “Hint bilim ve teknoloji topluluğu, Hint akademisinin misyon odaklı Ar-Ge ve küresel toplulukla güçlü bir şekilde iç içe geçmesini gerektiren Gaganyaan tarafından heyecanlandı ve bu ilk nazik konferans uzmanları ve fikirleri bir araya getirmeye yardımcı olacak.”
Bir günlük sempozyum, konuyla ilgili zorlukları tartışmak için uluslararası, ulusal ve endüstri uzmanlarını bir araya getirdi.
İnsanlı uzay uçuşu sorunları ve biyolojik sorunlar ve zorluklar hakkında birkaç uzman konferansı içeriyordu.
“Mürettebat modülü için teknolojiye sahibiz. Hazırlık aşamasında olan herhangi bir teknik çalışma yok, sadece tüm sistemlerin fiziksel olarak üretilmesi için geçen süre uzun. İmalat çalışmaları devam ediyor. Bunlar karmaşık sistemler ve güvenirlik ve kaliteye sahip olmamız gerekiyor. Umamaheshwaran, insanların dahil olduğu göz önüne alındığında bir düzen daha iyidir” diye ekledi.
Gelecek yılın başlarında bir dizi gösteri görevinin başlatılacağını yineledi. Bunlar arasında, TOI’nin daha önce bildirdiği gibi, Isro’nun geliştirdiği özel test aracı ile başarısız olan ilk birkaç görev de yer alacak.
“Genel olarak, farklı kürtaj sistemlerini gösterecek dört test aracımız var. Karmaşıklık, yaklaşan felaketleri tespit etmektir. Tam mürettebat modülü ve CES (ekip kaçış sistemi) hızlı hareket etmeli” dedi.
Paraşüt sistemlerinin önemine değinerek, kullanılmadan önce kusursuz bir şekilde gösterilmesi gerektiğini söyledi. Bunu başarmak için, Isro 15-16 planlıyor IAD (entegre hava düşüşü) helikopterlerle testler.