IN-SPACe, yeni başlayanlar için Rs 1 crore’a kadar bir tohum fonu duyurdu

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


BENGALURU: Hintli özne Oda Merkez tarafından uzay sektöründeki özel faaliyetleri teşvik etmek, etkinleştirmek, yetkilendirmek ve yönlendirmek amacıyla kurulan Tanıtım ve Yetkilendirme Merkezi (IN-SPACe), Rs’ye kadar hibe sağlayacak yeni bir başlangıç finansman programı başlatmaya karar verdi. 1 crore, uzay etkinliğine düşkün yeni başlayanları seçecek.
DPIIT (Sanayi ve İç Ticareti Teşvik Dairesi) tarafından tanınan girişimlerin %80’i Yerli Amerikalılar ve başka herhangi bir merkezi hükümet programı aracılığıyla 50 lakh Rs’den fazlasını kullanmamış olanlar başvuru için uygundur.
Salı günü yayınlanan yönergelere göre, başvuru sahibi şirketlere ortaklar ve melek yatırımcılar tarafından yapılan yatırımların en azından hibe miktarıyla eşleşmesi gerekiyor. IN-SPACe, şirketlerin teknolojiyi işlerinin merkezine koyması gerektiğini belirterek, hibenin nasıl dağıtılacağına uzmanlardan oluşan bir komitenin karar vereceğini de sözlerine ekledi.
“Ülkede özel bir uzay ekosistemi geliştirme arayışındaki IN-SPACe, uzay teknolojisini teşvik etmeyi amaçlayan bir tohum fonu programını duyurmaktan memnuniyet duyar. Bu program, Hindistan ve dünyadaki insanların ve toplulukların yaşam kalitesini artırabilecek yenilikçi uzay ürünleri ve hizmetleri geliştirmeyi amaçlayan uzay start-up’larını desteklemeyi amaçlıyor” dedi.
Uygun başvuru sahiplerinin, uzay sektöründeki yukarı/orta ve aşağı yönlü zorlukları ele almak için uzay teknolojisini kullanan yenilikçi fikirleri ve projeleri olan erken aşamadaki start-up’ları içerdiğini de sözlerine ekledi.
“Tohum fonu, seçilen başvuru sahiplerine fikirlerini hayata geçirmelerine ve projelerini hayata geçirmelerine yardımcı olmak için mali destek sağlayacak. Bu destek, finansman, mentorluk, eğitim ve ağ oluşturma fırsatlarına erişimi içerir. IN-SPACe, sektöre özel fırsatları periyodik olarak duyuracak” dedi.
“Endüstrinin zorluklarını anlayan ve uzay teknolojisinin bu zorlukların üstesinden gelmek için nasıl kullanılabileceğine dair net bir vizyon sergileyen projeler arıyoruz. İdeal başvuru sahipleri, net bir iş planına, iyi tanımlanmış bir hedef pazara ve ayrıntılı bir uygulama stratejisine sahiptir.”