Hükümet yakında uydu TV kanallarının bağlantılarını kaldıracak: I&B sekreteri

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
YENİ DELHI: Üst düzey bir I&B yetkilisi, hükümetin Hindistan’ı yukarı bağlantı merkezi yapmak amacıyla yakında uydu TV kanallarının bağlantılarını kaldıracağını söyledi.
Konferansın üçüncü gününde Hindistan Uzay Kongresi’nde konuşma, I&B Sekreteri Apurva Chandra Cuma günü, “Bakanlık, yeni yukarı bağlantı aşağı bağlantı yönergelerinde uydu yukarı bağlantı düzenlemesini kaldıracak. Yönergeler yakında, belki bir ay içinde revize edilecek.” dedi. Nepal, Sri Lanka ve Butan gibi komşu ülkelerin daha sonra Hindistan’ı TV kanallarını yukarı bağlamak için bir merkez olarak kullanabileceğini söyledi.
Hindistan’ın geniş yayın ağından bahseden I&B sekreteri şunları söyledi: “Çeşitli özel şirketler tarafından yayınlanan 898 kanalımız var ve Prasar Bharati arazi aracılığıyla. Bu kanallar sadece Hindistan’da değil, aynı zamanda tüm Asya’ya, Orta Doğu’ya ve hatta bazıları Avrupa ve İngiltere’ye kadar uzanıyor. Bu 898 kanalın 385’i haber kanalı, 513’ü haber dışı kanaldır. Yukarı bağlantı ve aşağı bağlantı izni, 2011 yılında yayınlanan yönergelere göre I&B Bakanlığı tarafından verilmektedir. 898 kanaldan 532’si yabancı uyduları ve 366’sı Hint uydularını kullanıyor. Kullanılan Hint uyduları, Isro’nun Gsat-30 ve Gsat-17’sidir.”
Hükümet, TV kanallarına uplink ve downlink hizmetleri sağlamak için son iki yılda yabancı uydu operatörlerine 102 milyon dolarlık havale yapılmasını onayladı. Apurva Chandra, “Hindistan’da bu uydular mevcut ve Hint uydularını kullanmak için daha fazla kanal istiyoruz (yabancı operatörlere havaleleri azaltmak için), dedi.
I&B sekreteri, satcom’un geniş bantta ana oyuncu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Normalde yayın hizmetleri için coğrafi uydular kullanılıyor. Şimdi Isro herhangi bir yeni jeosatellit yayınlamayı planlamıyor ve çalışmalarının çoğu uydulara odaklanacak. Düşük Dünya’da yörünge (LEO). ASLAN uydular yayın hizmetleri için kullanılmaz. Ancak dönüşüm gerçekleşiyor ve yakın gelecekte LEO uyduları yakında yayın hizmetlerinde kullanılacak. Maliyet etkinliği, uydu iletişiminin başarısının anahtarı olacaktır.”
Günümüzde insanlar mobilden tüketim arttıkça TV yerine mobilden daha fazla program izliyorlar. Doğrudan mobil yayına olanak tanıyan yeni teknolojiler pazara giriyor. Prasar Bharati, doğrudan mobil yayın programında IIT Kanpur ile işbirliği yapıyor. I&B sekreteri, önümüzdeki 2-3 yıl içinde insanların yerel Wi-Fi ve spektrum dönüştürme kullanarak 200-300 kanal almak için uzak bölgelerde cep telefonlarını kullanabileceklerini söyledi.
“Bu yılki bütçede FM, eğitim amaçlı 200 yeni kanalın açılacağını duyurdu. Ve biz de bu cephede çalışıyoruz” diye ekledi, “spektrumun doğru kullanımı için artık hareket etmemiz gerekiyor. MPEG 2 formatından MPEG4 formatına.”