Gaganyaan misyonunun Şubat ayındaki ilk test uçuşu: Isro yetkilisi

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
YENİ DELHI: Isro, bir dizi test uçuşuna başladı. gaganyan gelecek yıl Şubat ayından itibaren görev, R Umamaheswaranajansın insanlı uzay uçuşu merkezinin direktörü dedi.
Perşembe günü Hindistan Uzay Kongresi’nde konuşan Umamaheswaran, “Gaganyaan bir Hint misyonu değil, Rusya, Fransa ve Rusya gibi farklı ülkelerle işbirliğini içerdiği için uluslararası bir programdır. Avustralya astronot eğitimi ve görev için parçalar elde etmek için.” Uzay sektöründe Hindistan’ın 61’den fazla ülke ile yaklaşık 250 MoU’su olduğunu da sözlerine ekledi.
“Astronotların (Rusya’da eğitimlerini tamamladıktan sonra) Bengaluru’da eğitim alacakları 2024’ün sonunda veya 2025’in başlarında uzaya ilk insan uçuşumuz üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Isro, ABD yapımı ağır yük taşımayı planlıyor çınar Umamaheswaran, ajans raporlarına göre, Hindistan’ın insanlı uzay uçuşu misyonunun bir parçası olarak mürettebat modülü testi için helikopterler ve C-17 Globemaster uçakları söyledi. Isro, insansız uzay uçuşunu gerçekleştirmeden önce gelecek yıl en az 17 farklı test planladı.
Umamaheswaran, mürettebat modülünü ve çevresel kontrol sistemini tasarlama görevinin “zor” olduğunu, çünkü astronotların uzay kapsülünün dışındaki sıcaklığın 2.000 santigrat derecenin üzerine çıkabildiği yeniden giriş aşamasında bile kendilerini rahat hissetmeleri gerektiğini söyledi. Mürettebat modülündeki yaşam koşullarını sağladığı için çevresel kontrol sisteminin projenin kritik bir parçası olduğunu söyledi.
Gaganyaan merkezinin müdürü uzay reformları hakkında şunları söyledi: “Reformlardan sonra uzay endüstrisinin açılması, özel oyuncuların uzay endüstrisine katılımının artmasına neden oldu. Ancak, elektronik endüstrisinin büyümesinin havacılık endüstrisinin büyümesinin anahtarı olduğunu unutmamalıyız.”
“LEO’da artan trafiğe tanık olduğumuz için, endüstrinin astronomların görüş ve çalışmalarını engellemeyen tasarım ve mühendislik çözümleri araması gerekiyor” diye ekledi.