Febiofest film festivali iflas ediyor, Fenič başvuruda bulundu

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
“Kendim iflas başvurusunda bulundum. En büyük kurban bendim, çünkü hiçbir zaman satın alma bedelinin tamamı bana ödenmedi” dedi Fenič radyosuna.

Yaklaşık bir yıl önce Fenič ČTK, Febiofest ticari markalarının mülkiyetini geri aldığını ve o zamana kadar festivali işleten IFF Prag – Febiofest şirketinin artık festivali düzenlemesine izin verilmediğini duyurdu. Aynı zamanda festivalin onursal başkanlığından da istifa etti. 2012 yılında Febiofest düzenlemekten vazgeçtiğinden beri sahneye çıkıyor. Festivalin 30’uncu yıldönümü bu yıl gerçekleşmedi.

Festival, 1993 yılında Fenič’in şirketi Febio festivali tarafından kuruldu. Ancak Fenič’e göre 2012 yılı sonunda borçsuz ve başarılı olan Febiofest, resmi bir tahminle ilgilenen tek taraf olan Erbia Holding tarafından satın alındı.

“Ayrıca, dış işbirliği yoluyla gerekli süre boyunca onursal başkan olarak kalmam şartını da kabul ettim. Ancak onun atadığı yönetmen, orijinal sözleşme kapsamında, yani benim taahhüdüm dahilinde, üç yıl sonra festivali kendine aldı.” Fenič, Spáčil’in geçen Ekim ayında mal sahibi olduğu durumu anlattı. O dönemdeki ifadesine göre Fenič, şirketin işleyişine hiçbir şekilde müdahale edemiyordu ve kendisine bu konuda bilgi verilmedi.