Eva Salzmannová, Ulusal Tiyatro'dan bugün ayrılmanın o kadar da drama olmadığını söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Yenilikler Peki lütfen bunları biliyor musunuz? Peki oradaki rolünüz nedir?
İlk kez devrimden önce Eznick Tiyatrosu'nda çalınan bir metindir. O zamanlar oldukça ünlü bir olaydı. Metin iki üye için yazılmıştır, o zamanlar Karel Hemnek ve Zdek Duke idiler. Benim rolüm tabiri caizse hizmetkarlıktır. 80'li yıllarda orijinal stüdyoda tamamen aynı rolü oynadım. Şimdi burada Patrik Drgel ile Ji trbl oynayın. Geriye kalan tek kişi bendim.

Tekrar bu konuya girmenizin sebebi öncelikle o dönemde dizide oynamış olmanız mı? Veya nasıl oldu?
O yıllarda yazar benim kocam oldu. Bu benim Manela görevimdi (gülümsemek).

Sunumun ek açıklamasında, bunların iki ölü ruhun grotesk portreleri olduğu, ilkinin yapıldığı dönemde hasta, acı verici bir şekilde morali bozulan bir insanlığın abartısı olarak sunulduğu ve bugün hala geçerli olduğu söyleniyor. Şarkıda mı?
Karel, orijinal metni klasik Rus edebiyatının motifleri üzerine yazdı. Gogol, Charms vb. için. Bu ona güç ve güçsüzlük konusunda garip bir his veriyordu. Rus dili çalışmasının da önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün bizi içine alan karanlık nedir? Rusça DUI'yi öğrenmeyi gerçekten çok istiyoruz. Ve böylece eşit ölçüde li, uzunluk ve saldırganlık için oynuyoruz. Ancak seyirci girişte mevcut duruma dair somut bir yorum bulamayacak. Bu açıkça Putin'le ilgili değil.

Kafaları manele takmana gerek olmadığını biliyorum. Bir kere kendimi affetmeyeceğim. Onun yazdığı şekilde profesyonel olarak sizin için nasıl çalışıyor? Evde böyle bir rolü birlikte mi danışıyorsunuz? Yoksa Reisr'in peşini bırakmayalım mı?
İlk başta pek hoşuma gitmedi, o yüzden alıştım. Ancak aktörler tüm modellerin metinleri üzerine konuşmamalıdır. Ve birisi bunu yaptığında sen Olga Scheinpflugov'sun. Yani hayır! Benimle birlikte şarkı söyleyip akordeon çalan Aneka Hessová ile birlikte esas olarak Ovem'e koçluk yaptık. Müzik Ale Bezina tarafından bestelendi.

Onu anlıyorum. Ama sen Brno'nun Who Cast Down an Angel filminde jet jetini oynuyorsun. Demek istediğim, Bay Steigerwald'a bir yazar olarak bunu evde sorabileceğiniz gerçeğini kullanıp kullanamayacağınız.
Elbette ona soracağım ama bunu sonra konuşacağız. (gülüyor). Bu yüzden reisra'yı tercih ediyorum.

Bu, önde gelen film yapımcılarından biri olan Radim Paek. Üst üste birkaç yapım yapsa bile gerçekten farklı bir iş mi oluyor?
Elbette yönetmenin prodüksiyona yaklaşımı farklı ve bu da biz tiyatrocular için ilginç bir durum. Cümlelerde çok okuyorum, kısaltma hissine kapılıyorum.

Büyükanne Avusturya hakkında Mtus

Bu ay bulacağınız bir diğer yeni özellik ise Unutulan Prag-Lviv rotası. Neyle ilgili olacak?
Prask Belediye Tiyatrosu, Ukraynalı sanatçıların bağlantılı olduğu bir dizi Ukrayna projesi üzerinde uzun süredir çalışıyor. Hepinizi Ukrayna Msc'sinde uygulamalı olarak sunuyoruz. Senaryo dramaturgumuz Simona Petr tarafından yazıldı ve bence çok ilginç. Merkez olarak, tarihte birçok kez ileri geri söylenen bir köpek olan Lvov şehrini aldı. Sovyetler tarafından işgal edildi, ardından Almanlar ve ardından Ruslar tekrar Ukrayna'yı işgal etti. Lviv'in Ukraynalıların bağımsız varoluş mücadelesiyle ilgili kanlı ve dikkat çekici bir tarihi var. Ve tarihimizin aşıklarıyla kesişiyor ve özgürlüğe giden yolda. Ukraynalı yönetmen Orest Pastukh'un yönettiği yeni filmde Lviv'den gelen Ukraynalı aktris Veronika Pozniak başrolde. Dikkat çekici olacağını düşünüyorum.

Orada nasıl bir rolünüz var?
Legran. Avusturya-Macaristan Monarşisini savunuyorum. Ukrayna'nın batısında, Avusturya'nın en iyisi olan Büyükanne hakkında hala kafa karışıklığı var. Ama o çok tatlı, küçük, yaşlı bir kadın.

Alışılmadık bir yerde, Dom U Novk'taki 3Kino Art alanında oynanıyor. Bu nasıl bir intikam?
ABC tiyatrosunun etrafındaki labirent geçişinde, başlangıçta iş amaçlı olan tenha bir alandır. Seyirciyi yönlendirmek için ondan bir adım ötede Samsa kafesi var. Bu alan Prask ped asem'deki Mstsk tiyatrosu tarafından keşfedildi ve orada Kuchy projesini başlattı. Oraya yalnızca elli kadar kız sığabilir, yani büyük sahneyle karşılaştırıldığında hiçbir şey olamaz. Ama orada kış tehlikesi yok, seyirciyi dert etmenize gerek yok.

güzel bir bahar geçirelim

Oyunculuk kariyeriniz Ruben'in 80'lerdeki ünlü günleriyle bağlantılı. La Fabrice'teki veya Dom U Novk'taki yenilik gibi ilk projeleriniz sizin için samimi mahzen sahnesine bir dönüş mü?
Her zaman onun için yerden tasarruf etmek istedim, bu yüzden bu geri dönüşleri aldığım için mutluyum. Bugün La Fabrika, yakın zamanda 15. yılını kutlayan, iki katlı, güzel ve iyi donanımlı bir tiyatrodur. Alternatif mekanların yanı sıra alternatif tiyatro fikirleriyle de tanışmayı seviyorum. Ve böylece, örneğin Libesk Sinagogu'nda Karel Sidon'un Two Laws oyununu ve Heroes Studio'da neler yapılabileceğini oynuyorum.

Ulusal Tiyatro'dan ayrılıp Prag Belediye Tiyatroları'nda Michal Doekal'a aşık olduğunuzdan bu yana altı yıl geçti. Bu geri adımı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bugün Ulusal Tiyatro'dan ayrılmak o kadar da drama değil. Bu oluyor ve sanırım zamanı geldi. Tiyatroda hareket ve canlılık var. 1990 yılından itibaren ilk etapta çalıştım, uzun yıllar orada rol aradım ve memnun kaldım. Daniel Pibyl ve Michal Doekal, Prag Belediye Tiyatroları'nda bir seçmeyi kazandıklarında, bana bunun yeni bir şeyin doğuşu olacağı ve orada olmanın heyecan verici olacağı gibi geldi. Ve hayatında yeniden risk al.

Faydasını gördü mü?
Bu riskten kesinlikle pişman değilim. Amerika'daki muhteşem Angel projesinde oynayabildim, şimdi büyük bir hit haline gelen The Genius Bird'ün büyük prodüksiyonunu tamamladık. Sanırım sabırsızlıkla beklediğim güzel karışıklıklara sahibim. Topluluk dramatik bir şekilde değişti, DAMU ve JAMU'dan çok sayıda genç vardı. Yani öğrenciyim. Bu iyi.

Bu sezon başka neler başarıyorsunuz?
Prag Belediye Tiyatrolarında, özellikle de Rokoko Tiyatrosu'nda bir prömiyerim olacak. Ve bu konuda çok heyecanlıyım çünkü uzun bir süre sonra araştırmacı Viktori ermková ile tanışacağız. Yıllarca onunla çalıştım, hatta Tovrna tiyatro kumpanyasını da bir süre birlikte kurduk, başta alternatif koşullar olmak üzere. Şimdi uzun bir aradan sonra repertuar tiyatrosunda buluşalım. Oyunun adı Flowing Lips ve eğlenceli bir yolculuk olacak. Böylece güzel bir bahar yaşıyoruz.