Enerji güvenliğinin kaynağı olarak kömür. pinavch elektrren’de

MyHoca

New member
İklim hedefleri Avrupa açısından pek iddialı değil. Bu ekonomi 2060 yılında karbon nötrlüğe ulaşmayı hedefliyor. Üstelik uzmanlar bu yaz rekor miktarda emisyonun havaya salınmasını bekliyor. Dönüm noktası 2026 ve 2030’da da olabilir ama o zamana kadar planlanan kömür santrali projelerinden vazgeçmek istemiyor. Bu, İngiliz The Guardian gazetesi tarafından bildirildi.


Yaz yılında ulusal konseyler rekor sayıda yeni kömür projesini onayladı. Uzmana göre, siyasi liderlik bu yaz yenilenebilir kaynakların güçlü kırılganlığından korkmuştu. Kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerden enerji üretimi azaldı, aşırı sıcaklar nedeniyle çok sayıda klima ünitesi açıldı.


Zruka gibi bir açınt temsilcisi kömürü enerji güvenliğinin garantisi olarak görüyor. Oxford Enerji Araştırmaları Enstitüsü’nden araştırmacı Anders Hove, The Guardian’a kömür yatırımlarına yönelik eleştirilerin oldukça hassas bir konu olduğunu söyledi.


İklim konusunda bir süredir kayda değer son atılım 2021 yılında Glasgow konferansında yaşandı. O dönemde Başkan Xi Jinping, karbondioksit emisyonlarının 2030 yılına kadar zirveye ulaşacağını açıklamış ve enerji üretim projelerini yakından takip edeceğini eklemişti.


Ancak 2021 yılı onun için benzer bir yıldı; bu Asya ülkesinde yüzlerce insan yaygın elektrik kesintilerinden etkilendi. Kovid-19 salgını sırasında köpek kısıtlamaları, birçok fabrika ve madenin birkaç hafta boyunca tamamen kapatılmasına neden oldu. Sonuçlar hayata geçti. Kömür azaldı ve Pekin yüzlerce ülkede elektriği parçalara ayırmaya başladı.


Prmyslov eyaleti kömür potebujÇin’in yeni kömür projelerine olan talep esas olarak sanayi bölgelerinin geleneklerinden geliyor. Uzun vadeli elektrik ithalatçısı konumundalar ve yeni kömür yakıtlı kapasite sayesinde enerji ithalatına olan bağımlılıklarını mümkün olduğu kadar azaltmaya çalışıyorlar. Siyasi olarak yönlendirilen sanayi odaklı iller elektrik talebini dengeledi.


Doğu Asya’daki Greenpeace kampanyasından sorumlu Kao J-che, The Guardian’a yerel yönetimlerin enerji karışımlarından kömürün çıkmasını istemediğini söyledi.


Ancak yenilenebilir kaynakları unutmayınAnalistler, yeni kömür yakıtlı enerji santrallerinin açılmasının, başta daha küçük ve daha az verimli olanlar olmak üzere mevcut birçok santralin kapatılmasıyla dengelendiğini ekliyor. Yenilenebilir kaynaklar dışarıdadır ancak enerji ağırlıklı olarak arazinin eğiminde üretilirken, tüketim ısısı girişte ısıtılmaktadır.


Ancak yeni kömür yakıtlı elektrik santrali, ülkede yenilenebilir enerji kullanımının gözle görülür şekilde arttığı bir dönemde inşa ediliyor. Yeşil enerjinin 2025 yılında bile ülkenin üçüncü büyük enerji kaynağı haline gelebileceği tahmin ediliyor. nsk, politik olarak mevcut odağın esas olarak güneş kaynakları ve iç enerjiye odaklanmasına öncülük etti. Ancak son yılların deneyimine göre yenilenebilir kaynaklar yeterli güvenlik marjına sahip değil.


Uzmanlar, trafo merkezinin farklı ve daha istikrarlı hale getirilmesi için teknolojik altyapısını geliştirmesi gerektiği konusunda hemfikir. Enerji depolama, dünyanın enerji dönüşümünü güvence altına almanın anahtarıdır. Kao J-che, yenilenebilir kaynakların insanın enerji dönüşümünde öncü bir rol oynaması gerektiği sonucuna vardı.