Ebedi asi Hrabal yazıyı ancak yirmili yaşlarında keşfetti, alt katlarda kahramanlar aradı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Hrabal'ın okurları, Jaroslav Hak ve en ünlü Çek yazarlarından Milan Kundera'nın yanı sıra onun Oste ardından trenler, Automat Svt, Postiiny, Slavnosti snenek, İngiliz kralına hizmet ettim ve Pli hlun somato gibi eserlerini çok sevdiler.

Doktor olarak mezun olmuş, ancak uzun süre özel mesleklerde çalışmış ve ellisinden önce izinli yazar olmuştur.110 yıl önce, 28 Mart 1914'te Brno'da doğmuştur.

Onun edebi kahramanları genellikle toplumun alt katmanlarından gelen, kendilerini dışlanmış ve farklı gören, hatta sözde pbitel olan insanlardı. Ona göre onlar görünüşte mantıksız ve aptalca davranan, ancak hayatı seven ve güzelliği kimsenin ilk bakışta aramayacağı yerde bulmayı başaran insanlardı.

Ve sonuçta yazar da kendisiydi: Yirmi yaşıma kadar yazının ne olduğu, edebiyatın ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Orta devrede birinci sınıftan kalıcı olarak başarısız oldum ve birinci ve dördüncüyü tekrarladım, böylece derecemi iki yıl uzattım… Yirmi yıl sonra sağlam cehalet kalasım kırıldı ve tam tersine edebiyat ve görsellikten sınıfta kaldım. Öyle bir sanat ki, okumak ve ders çalışmak benim hobimdi, edebi geçmişini anlattı.

Hrabal'ın hayatının büyük bir kısmı kitaplarına yansıdı. 28 Mart 1914'te Brno-idenice'de doğdu. Babası yoktu ve annesi Marie daha sonra Nymburk'ta bir kızak olan (edebi karakter Francin'in bir prototipi) Frantik Hrabal ile evlendi. Çocukken köpekleri severdi ve ilk olarak yirmi yılını köpek olarak geçirdiği bir bira fabrikasında büyüdü.

Hrabal, liseden mezun olduktan sonra ilk olarak Charles Üniversitesi'nde okudu. Ancak işgal sırasında yolların kapalı olması nedeniyle eğitimini 1946 yılında tamamladı. Savaş sırasında Mladoboleslavsk'taki Dobrovica'da ve Kostomlaty nad Labem'de demiryolu işçisi ve demiryolu işçisi olarak çalıştı. ) eserlerine de yansıdı. Trenden sonra işe alım acentesi ya da gezici satıcıydı.

Borçtan samizdatm'a

Hrabal, Kladno çelik fabrikasında ustabaşı olarak çalışırken felç geçirdi ve ardından 1956'da Prag'da orduya katılmak zorunda kaldı. Ancak karanlık yılda, Pipsi olarak bilinen Elika Plevová ile evlendiğinde özel bir olayla da karşılaştı. İlk başta ana kitabı sadece kendisi ve okuyucu için yazdı. Uluslar arasında dağıttığı samiz verilerini derledi. Hrabal'ın metinlerinin daktiloları da Ji Kola'nın eline geçti; bunlardan sadece birkaçını hemen almanak ivot je vude'ye dahil etti.

1960'ların başında, şimdi Divadle pod Palmovkou olan Libe'deki SK Neumann tiyatrosunda sahne görevlisi olarak çalıştı ve ardından kendisini özel edebiyata adamaya başladı. 1963 yılında ilk kısa öykü kitabı olan Perlika na dn koleksiyonunu yayınladı ve bu kitap, Slovak yazar yayınevinin hemen ödülünü kazandı. Ve hemen ardından gelenler: Pbitel (1964), Tanen hody pro star a pokroil (1964), Oste slovan vlaky (1965), Postiiny (1976), Slavnosti snenek (1978) ve Krasosmutnn (1979).

Normalleşme sürecinde Hrabal Yazarlar Derneği'nden ihraç edildi, kitap yayınlayamadı, kitapları kitapçı ve kütüphanelerden alındı. Bu durum, haftalık kültürel Tvorba dergisinin, yazarın diğer şeylerin yanı sıra XIV'ün hayvanlarını övdüğü taraflı bir röportaj yayınladığı 1975 yılına kadar sürdü. KS kongresi. Böylece Hrabal bir yandan yayın yapma fırsatını yakalarken, diğer yandan da yerli ve sürgündeki bir takım aydınlar tarafından kınandı.

Kitaplarının baskısı tükendi, sıraya girdi ve bir anda tükendi. bunların bir kısmı yurtdışında ve samizdatlarda söylendi (örneğin Nn barbar, İngiliz kralına hizmet ettim, Pli hlun sota veya Svatby v dom). 1989'dan sonra Hrabal'ın eski eserleri büyük baskılar halinde satıldı ve sanatsal gazetecilik ile peri masalları arasındaki sınırda duran, bir bakıma ilişkilendirilebilir metinler yazmaya aşık oldu (Listopadov uragn i Rov kavalr; 1990-1991).

Krut sembolik olarak ölüm

Hrabal'ın kitaplarının şiirsel dünyası ve mizahı oyun yazarlarının ve film yapımcılarının ilgisini çekiyor. Saray müdürü, Skivnky na niti, Postiiny, Slavnosti snenek ve Oscar ödüllü Oste spälchen velky'yi (1968'de ödüllendirildi) filme alan Ji Menzel'di. İlk olarak Menzel, yıllarca filmlerle uğraştıktan sonra, Hrabal'ın en ünlü romanlarından biri olan İngiltere Kralına Hizmet Ettim'i de beyazperdeye uyarladı.

Sık sık Kersko'da arkadaşlarıyla birlikte yarattığı ve yaşadığı bir kulübeye giden Bohem yazar, dünyevi şöhrete şüpheyle yaklaştı ve günü unutmadı. 3 Kasım 1997'de 82 yaşında Bulovka'daki hastanenin ortopedi kliniğinin beşinci katındaki pencereden düşerek öldü. Güvercinleri beslerken ölümü acımasızca sembolikti ve aynı zamanda şüphelerle çevriliydi. Bu bir tesadüf müydü, yoksa dünyayı terk etmeyi mi seçtim? Polis olayın kaza olduğunu açıkladı.

Hrabal, çalışmasıyla örneğin Ulusal R Ödülü'nü (1990) veya Jaroslav Seifert Ödülü'nü (1993) kazandı. Fransız Sanat ve Edebiyat Düzeni'nin gravürcüsü, Padua Üniversitesi'nde fahri doktor ve Liyakat Madalyası (1996) sahibiydi.

Prag 8'de onun adını taşıyan bir yer ve yakınlarda bir bisiklet deposu var. Nymburk'ta eğitim gördüğü spor salonu ve sokaklardan biri onun adını taşıyor ve onun yerine bir bank var. Ekspres trenler onun adını taşıyordu ve dolayısıyla gezegen 4112'ydi.