Disney CEO’su Bob Chapek’in yöneticilere işten çıkarmalar ve maliyet düşürme hakkında e-postası ‘sızdırıldı’

MyHoca

New member
Disney, “tasarruf bulmak için” işe alımları ve işten çıkarmaları donduran uzun bir ABD merkezli şirketler listesine katılabilir. Disney CEO’su Bob Chapek bildirildiğine göre, şirket çalışanlarına şirketin bazı işten çıkarmaları “beklediğini” ve “işgücünü hedeflenen bir işgücü dondurma yoluyla sınırladığını” belirten bir not gönderdi.
CEO ayrıca, hizmetlerin 2024’ün sonuna kadar kârlı hale gelmesinin beklendiğini söyledi. Hareketler, Disney’in dördüncü çeyrekte kazançlarında ve önemli gelir segmentlerinde beklentilerin altında kalmasından sonra geldi.
Finans Direktörü Christine McCarthy ayrıca Disney’in kazanç çağrısı sırasında şirketin maliyetleri düşürmenin yollarını aradığını söyledi. Birçok çalışan Warner Bros. gibi rakip şirketlerde işini kaybettiğinden, işgücünü sınırlama hareketi şaşırtıcı değil. Televizyon, HBO Max ve Netflix.
İşte CEO Bob Chapek’in çalışanlara notu.
Disney liderleri-
2023 mali yılına başlarken, Christine McCarthy ve benim bu haftaki kazanç çağrısında bahsettiğimiz maliyet sınırlama çabaları hakkında sizinle doğrudan iletişim kurmak istiyorum. Bu çabalar, hem 2024 mali yılında Disney+ için kârlılığa ulaşma hedefine ulaşmamıza yardımcı olacak hem de bizi genel olarak daha verimli ve çevik bir şirket haline getirecek. Bu çalışma, tüm işletmeleri ve sektörümüzü etkileyen ekonomik belirsizliğin arka planında gerçekleştirilmektedir.
Bazı makroekonomik faktörler üzerinde hiçbir kontrolümüz olmasa da, bu hedeflere ulaşmak için hepimizin kontrol edebileceğimiz şeyleri, özellikle de maliyetlerimizi yönetmek için üzerimize düşeni yapmaya devam etmemiz gerekiyor. Hepiniz bu çabada hayati bir rol oynayacak ve üst düzey liderler olarak bunu gerçekleştireceğinizi biliyorum.
Açık olmak gerekirse, belirlediğimiz hedeflere ulaşma yeteneğimize ve bu yönetim ekibinin bizi oraya götürmesine güveniyorum.
Bu yolculukta bize yardımcı olması için, üst düzey yöneticilerden oluşan bir maliyet yapısı görev gücü oluşturdum: CFO’muz Christine McCarthy ve Baş Hukuk Müşavirimiz Horacio Gutierrez. Benimle birlikte bu ekip, hedeflerimize ulaşmak için gereken kritik kararları alacak.
Bu işe sıfırdan başlamıyoruz ve şimdiden birkaç sonraki adımı attık – bunu doğrudan benden duymanızı istedim.
İlk olarak, içerik liderlerimiz ve ekipleriyle işbirliği içinde şirketin içerik ve pazarlama harcamalarını kapsamlı bir şekilde inceledik. Eşsiz sinerji motorumuzun kalitesinden veya gücünden ödün vermeyecek olsak da, yatırımlarımızın hem verimli olmasını hem de hem halka hem de işletmeye somut faydalar sağlamasını sağlamalıyız.
İkinci olarak, hedeflenen bir personel dondurması yoluyla işgücünün genişlemesini sınırlandırıyoruz. En kritik iş fonksiyonlarının küçük alt kümesi için işe alımlar devam edecek, ancak diğer tüm pozisyonlar beklemede. Segment liderleriniz ve İK ekipleriniz, bunun ekipleriniz için nasıl geçerli olduğu konusunda daha spesifik ayrıntılara sahiptir.
Üçüncüsü, SG&A maliyetlerimizi gözden geçiriyoruz ve gelişmiş verimlilik için yer ve ayrıca organizasyonu daha çevik hale getirmek için bir fırsat tanımlıyoruz. Görev gücü, hem tasarrufları hem de organizasyonel iyileştirmeleri sağlamak için bu çalışmayı segment ekipleriyle birlikte yürütecektir. Bu inceleme sürecinden geçerken, tasarruf bulmak için tüm potansiyel operasyonlara ve işgücüne bakacağız ve bu incelemenin bir parçası olarak personelde bazı azalmalar olacağını tahmin ediyoruz. Kısa vadede, iş seyahati artık yalnızca temel seyahatlerle sınırlandırılmalıdır. Seyahat gerektiren yüz yüze çalışma oturumları veya uzak yerler, yönetici ekibinizin bir üyesinin önceden onayını ve incelemesini gerektirir (yani, bölüm başkanından veya şirket üst düzey yetkilisinden doğrudan rapor). Bu toplantılar mümkün olduğunca sanal olarak yapılmalıdır. Konferanslara ve diğer dış etkinliklere katılım da sınırlıdır ve yönetici ekibinizin bir üyesinin onayını gerektirir.
Dönüşümümüz, sadece bugün değil gelecekte de gelişmemizi sağlamak için tasarlandı ve önümüzdeki haftalarda ve aylarda görev gücümüzden daha fazlasını duyacaksınız.
Bunun birçoğunuz ve ekipleriniz için zor bir süreç olacağının tamamen farkındayım. Zor ve rahatsız edici kararlar vermek zorunda kalacağız. Ancak liderliğin tam olarak gerektirdiği şey budur ve bu önemli zamanda desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Şirketimiz 100 yıllık tarihimizde birçok zorluğa göğüs gerdi ve hedeflerimize ulaşacağımızdan ve yarının çevresine daha uygun, daha çevik bir şirket yaratacağımızdan hiç şüphem yok.
Liderliğiniz için tekrar teşekkürler.
-Bob
Unutulmamalıdır ki Twitter gibi Silikon Vadisi devleri, metaIntel ve Microsoft maliyet düşürme sürecinin bir parçası olarak tüm çalışanları işten çıkardı. Elma ve Google Ayrıca işe alımları dondurduklarını da açıkladı.