Covid: Rakun köpekleriyle ilgili veriler, Covid’in kökenleri hakkında yeni tartışmalara yol açtı | Hindistan haberleri

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


PARIS: Rakun köpeklerinin, Kovid’in ilk insanlara bulaştığına inanılan Çin pazarında olduğuna dair yeni kanıtlar, pandeminin kökenleri konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdi.
Genetik verilere beklenmedik bir şekilde rastlayan araştırmacılar, virüsün hayvanlardan kaynaklandığı ve muhtemelen ilk olarak Wuhan kentindeki pazarda insanlara sıçradığı teorisini desteklediğini ancak kesin olarak kanıtlayamadığını söylüyor.
Sorun, bilim camiası ve hatta birkaç ABD devlet kurumu arasında bölünmeye neden oldu ve bazıları virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan sızdığını iddia etti – Çin bu iddiayı öfkeyle yalanladı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid konusundaki teknik lideri Maria Van Kerkhove, yeni verilerin “bize pandeminin nasıl başladığına dair bir yanıt vermediğini, ancak daha fazla ipucu sağladığını” söyledi.
Veriler, Çinli bir ekip tarafından Ocak ve Şubat 2020’de ilk Covid kümelerinden birinin yeri olan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı kapatılmadan ve hayvanlardan temizlenmeden önce toplanan sürüntülerden geliyor.
Uluslararası araştırmacılar dahil Floransa DebarreFransız araştırma şirketi CNRS’de bir evrimsel biyolog, bu ayın başlarında küresel bilimsel veri tabanı GISAID’de verileri bulunca şaşırdı.
Verileri GISAID’den kaldırılmadan önce, onları ilk yayınlayan Çinli araştırmacıların talebi üzerine indirmeyi başardılar.
Debarre ve meslektaşları, bazı medya kuruluşlarının verilerin varlığı hakkında haber yapmaya başladığı geçen hafta DSÖ’ye keşiflerini bildirdi.
– ‘Yapbozun parçası’ – Araştırmacılar bu hafta hakemli olmayan bir rapor yayınladılar ve numunelerden alınan DNA’nın piyasada rakun köpekleri, palmiye misk kedileri, Amur kirpileri ve bambu farelerinin bulunduğunu gösterdiğini belirttiler.
Özellikle en yakın akrabaları tilki olan rakun köpeklerinin Kovid hastalığına neden olan SARS-CoV-2 benzeri virüsleri taşıyabilmeleri ve bulaştırabilmeleri biliniyor.
Bu, Kovid’i yarattığı düşünülen yarasalar ve insanlar arasında ara konakçı olarak hareket etmiş olabilecekleri anlamına geliyor.
Bazı rakun köpeği DNA örnekleri de SARS-CoV-2 için pozitifti.
Ancak numuneler doğrudan hayvanlardan değil, pazardaki yerlerden alındığı için rakun köpeklerinde Kovid olduğunun kanıtlanması mümkün olmadı.
Pozitif örneklerin herhangi birinde çok az insan DNA’sı olması, virüsü taşıyanın rakun köpeği olma olasılığını artırdı.
AFP’ye konuşan Debarre, “Hayvanın enfekte olduğunu kesin olarak kanıtlayamıyoruz, ancak bu makul bir açıklama.”
Rakun köpeklerinin enfekte olduğu kanıtlanabilse bile, Kovid’i insanlara bulaştırdıklarını kanıtlamak zor olacaktır – tam tersi değil.
Queen’s University Belfast virolog Connor Bamford, veriler “Wuhan’daki hayvan ticaretiyle bağlantılı bir salgının kökenini destekleyen ek bir yapboz parçası” dedi.
Ancak The Conversation web sitesine “çürütülemez kanıtların ortaya çıkması pek olası değil” dedi.
– Veriler hala eksik – Covid’in kökeni hakkındaki tüm bilgilerin kamuoyuna açıklanması için artan çağrılar var.
ABD Başkanı Joe Biden, enerji departmanının virüsün büyük olasılıkla bir laboratuvardan geldiğine “çok az güven” ile karar vermesinin ardından, bu haftanın başlarında konuyla ilgili istihbarat materyali yayınlayarak yasayı imzaladı.
Bu değerlendirme, FBI’ın değil, diğer bazı ABD teşkilatlarının vardığı sonuçlarla çelişiyordu.
Yeni Huanan örnekleri hakkında bilgilendirildikten sonra DSÖ, Çin’i salgının ilk günlerine ait tüm verilerini yayınlamaya tekrar çağırdı.
DSÖ başkanı, “Bu veriler üç yıl önce paylaşılabilirdi ve paylaşılmalıydı” dedi. Tedros Adhanom Ghebreyesus geçen hafta geç dedi.
Hong Kong Üniversitesi’nde biyoçeşitlilik analizi uzmanı olan Alice Hughes, Çin’deki bazı araştırmacıların örneklerin varlığından Nisan 2020’den beri haberdar olduklarını söyledi.
Hughes, AFP’ye bu “kritik derecede önemli” bilginin daha önce kamuoyuna duyurulması gerektiğini söyledi ve “SARS-CoV-2 yayılmasının kaynağının büyük olasılıkla bu olduğunu” söyledi.
Yeni raporun yazarları, daha fazla verinin hala eksik olduğunu söyledi.
Debarre, “pandeminin başlangıcına ışık tutan kesinlikle önemli veriler” olduğunu ve araştırmacıların “bizim olmadıkları için paylaşamayacaklarını” söyledi.
“Ne kadar çok insan ona bakarsa, ondan o kadar çok bilgi alabiliriz” diye ekledi.