Çin’de rakun köpeklerinde bulunan Kovid-19, doğal köken teorisini güçlendiriyor: rapor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


NEW YORK: Orta Çin’deki bir deniz ürünleri pazarından toplanan genetik örneklerin yeni bir analizi Vuhan şehrin varlığını gösterir SARS-CoV-2 virüsü içinde rakun köpekleri Uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekibe göre, yerde satılması, Covid-19 salgınının doğal kaynağına ilişkin iddiayı güçlendiriyor.
New York Times Perşembe günü bir haberde, genetik verilerin Amerika Birleşik Devletleri ve çevresinde alınan Pap smear’lardan elde edildiğini söyledi. Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı Ocak 2020’den başlayarak, “Çinli yetkililerin yeni bir virüsün patlak vermesiyle bağlantılı olduğu şüphesiyle pazarı kapatmasından kısa bir süre sonra.”
Yeni kanıt, ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan bir istihbarat soruşturmasının, büyük olasılıkla pandeminin nedeninin Wuhan’daki bir viroloji laboratuvarından “kazara laboratuvar sızıntısı” olduğunu bulmasından haftalar sonra geliyor.
Hayvanlar pazardan çıkarılırken, müfettişlerin duvarlardan, zeminlerden, metal kafeslerden ve hayvan kafeslerini taşımak için kullanılan arabalardan pamuklu çubuklar aldığı belirtildi.
Analize katılan üç bilim insanına atıfta bulunarak, “Uluslararası araştırma ekibi, koronavirüs için pozitif çıkan örneklerde, hayvanlardan alınan ve rakun köpeğiyle tutarlı büyük miktarlar da dahil olmak üzere genetik materyal buldu” dedi.
Raporda, uluslararası ekibin yeni verilerle karşılaştıktan sonra, dosyaları yükleyen Çinli araştırmacılarla işbirliği yapma teklifiyle temasa geçtiği belirtildi.
Ancak bundan sonra diziler GISAID’den (Kuş Gribi Verilerini Paylaşma Küresel Girişimi) kayboldu, dedi.
Rapor, virüsten ve hayvandan gelen genetik materyalin “karıştırılmasının” bir rakun köpeğinin kendisinin enfekte olduğunu kanıtlamadığını söyledi.
“Ve bir rakun köpeği enfekte olsa bile, hayvanın virüsü insanlara yaydığı net olmayacaktır. Raporda, virüsü insanlara başka bir hayvan bulaştırmış olabilir veya virüs bulaşmış bir kişi virüsü bir rakun köpeğine bulaştırmış olabilir” denildi.
Bilim adamları, “Ancak analiz, tilkilerle akraba olan ve koronavirüsü ilettiği bilinen tüylü hayvanlar olan rakun köpeklerinin, virüsün genetik materyalinin geride bırakıldığı yerde genetik imzalar bıraktığını gösterdi” dedi.
Kanıtların, virüsün vahşi bir hayvandan insanlara geçtiği bir senaryo ile “tutarlı” olduğunu kaydettiler.
“Ancak piyasadan elde edilen genetik veriler, virüsün vahşi hayvanlardan laboratuvar dışında insanlara nasıl geçmiş olabileceğine dair şimdiye kadarki en somut kanıtlardan bazılarını sağlıyor. Raporda ayrıca Çinli bilim adamlarının virüsün Huanan pazarında nasıl yayıldığına dair ayrıntıları içerebilecek eksik bir kanıt sunmuş oldukları öne sürülüyor” denildi.
Uluslararası ekipte Arizona Üniversitesi’nden bir evrim biyoloğu olan Michael Worobey; Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bir virolog olan Kristian Andersen ve Sidney Üniversitesi’nden bir biyolog olan Dr. Edward Holmes. Geçen hafta yeni genetik verileri incelemeye başladılar.
“Özellikle bir örnek dikkatlerini çekti. Raporda, Holmes’un 2014 yılında ziyaret ettiği Huanan Pazarı’ndaki belirli bir tezgaha bağlı bir arabadan geldi” denildi.
Bu ahır, “tam olarak yeni virüslerin bulaşmasına elverişli türden bir ortam” olan, ayrı bir kuş kafesinin üzerinde “kafesli rakun köpekleri” içeriyordu.
Utah Üniversitesi’nden bir virolog olan Stephen Goldstein, “Bu örneklerden en az birinde virüs nükleik asidiyle birlikte çok sayıda rakun köpeği nükleik asidi olduğunu nispeten hızlı bir şekilde öğrenebildik” dedi. yeni analiz.
Goldstein, “Enfekte bir hayvanımız yok ve o ahırda enfekte bir hayvan olduğunu kesin olarak kanıtlayamayız” uyarısında bulundu.
Virolog, “Ancak o sırada piyasada bulunan hayvanlardan numune alınmadığı göz önüne alındığında, bu umabileceğimiz kadar iyi” dedi.
İlk koronavirüs vakası Aralık 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında 6.873.477 ölüm dahil 760.360.956 doğrulanmış COVID-19 vakası var.