ČD Cargo’nun başkanı, demiryolu taşımacılığının elektrik nedeniyle daha pahalı hale geleceğini söylüyor

MyHoca

New member
Geçen yıl elektrik daha pahalı hale geldi ve sonunda demiryolları elektriği spot piyasadan satın almak zorunda kaldı. Gelecek yıl nasıl olacak?
Bir sonraki, elektrik enerjisi bileşeninin yıllık hacminin yüzde yetmişi peşin, yüzde otuzu ise mevcut spot fiyatlara göre gelecek yıl satın alınacak şekilde inşa edilmiştir. Ancak fiyat aynı zamanda miktarı artık geniş çapta tartışılan düzenlemeye tabi bir bileşeni de içeriyor. Böylece fatura bedeli artacaktır.


Bu maliyetin ne kadar artacağını tahmin etmek mümkün mü?
Şu ana kadar bunlar sadece gösterge rakamlar ama çeyrekten fazla bir artıştan bahsediyoruz. Gelecek yıl için elektrik enerjisinin yüzde 70’inin ne kadarının satın alındığını ve ayrıca düzenlemeye tabi enerji bileşeninin ne şekilde önerildiğini görebiliyoruz.


Ama henüz verilmedi.
Doğru, bunun nihai fiyat üzerinde hala bir etkisi olabilir. Tabii yüzde 25’lik artış bizi endişelendiriyor çünkü mazot fiyatları bu kadar artmıyor. Bu durum karayolu rekabetinde bizi dezavantajlı duruma sokuyor. Ve önümüzdeki yıllarda bile Çek Cumhuriyeti’nde elektriğin daha ucuz olması beklenemez. Ulaşım için fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyon izinleri ancak 2027’de gelecek ve bu, elektrik ile dizel arasındaki fiyat farkını bir miktar daha kapatabilir ve her iki ulaşım türünün maliyet tabanını birbirine yaklaştırabilir. Aynı zamanda ČD Cargo yüzde 92 oranında elektriğe bağımlıdır. Gücün yalnızca yüzde sekizi dizel çekişten geliyor.


Dizel lokomotiflerle taşıma hacimlerini birkaç yıllığına geçici olarak artırmak faydalı olur mu?
İçten yanmalı motor genellikle daha az verimli olduğundan dizel lokomotifler bile uzun ve ağır yük trenlerini çalıştırmak için ihtiyaç duyduğumuz güce sahip değildir. En güçlü dizel lokomotifimizin gücü 1.600 kilovat civarında, yeni elektrikli lokomotiflerin gücü ise altı bin civarında. Dizel ile çift cer, yani trenin başında iki lokomotif kullansanız bile bu kadar tonajlı trenlere ulaşamazsınız. Motorların güç ve verimliliğinin birleşimi, fiyatlar yükselse bile demiryollarının elektrikli lokomotif kullanmasını giderek daha karlı hale getiriyor.


Ancak sorun, maliyetleri karayolu taşımacılığına göre daha hızlı artan demiryollarının rekabet gücünde ortaya çıkıyor. Aynı zamanda önsel olarak rekabet etmek de istemiyoruz. Ancak günümüzde taşınan ton başına fiyat tek belirleyici faktör olarak kazanıyor, belki de artan elektrik fiyatları nedeniyle demiryollarının işi daha da zorlaşıyor. Gelecekte, karbondan arındırma ve gerekli elektrik tasarrufu gibi kavramlar yankı bulacağında, daha fazla işbirliği yapmayı öğrenmemiz gerekecek.


Nasıl görünmeli?
Elektrikten tasarruf etmek zorunda kalacağız çünkü kat kat daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Demiryolu, elektrik motorlu herhangi bir karayolu taşıtının elde edebileceğinden üç kat daha fazla enerji verimlidir; bunun temel nedeni, lastik ile yol yüzeyi arasında yuvarlanma direnci olmamasıdır. Bu tasarruflar olmadan karbondan arındırma hedeflerine ulaşamayacaklar ve bu nedenle işbirliği gerekli olacak. Eşyalar taşıma araçlarına yüklenecek ve taşıma sırasında karayolu ve demiryolu taşımalarıyla teslim edilecektir. Karayolu taşımacılığı, ilk ve son mil olarak adlandırılan mesafeyi üstlenirken, demiryolları da taşımacılığın en uzun kısmını üstleniyor.


Malları nasıl görüyorsunuz? Kömürden uzaklaşma nedeniyle taşımacılığını kaybedeceksiniz, örneğin ağır sanayinin azalması demir cevheri taşımacılığını da azalttı. Yedekleri nerede bulabilirsiniz?
Linyit santralleri en azından enerji sektöründe yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimindeki dalgalanmaların telafi edilmesini sağlayacak yeni enerji kaynakları ve teknolojileri gelene kadar burada olacak. Ama evet, demiryolu linyit kömürünün taşınmasını tamamen kaybedecek. Ancak yeni zorluklar gelecektir. Örneğin, ısıtma endüstrisinde kahverengi kömürün öncelikle gazla değiştirilmesi gerekiyor, aynı zamanda enerji ve odun talaşlarının ısıtılması da gerekiyor. Aynı zamanda kalorifik değeri daha düşük olduğu için birçok kez daha sürülmesi gerekecektir. Bir tren kömür için üç tren talaşa ihtiyacınız olduğunu söylüyorlar.


Enerji ve ısınma alanındaki bir diğer yeni ürün ise belediye atıklarının taşınması olacak. 2030’dan sonra çöp sahasına gitmeyecek ve ayrıca yakılmak üzere atıktan enerjiye dönüştürme tesisine nakledilecek.


Peki ya cevher?
Teknik detayların uzmanlarla görüşülmesi gerekiyor ancak demir cevheri vagonunu tamamen kaybedeceğimizi düşünmüyorum. Metalurjide daha düşük cevher hacmine sahip elektrikli ve hibrit fırınların ortaya çıkmasıyla birlikte, gelecekte çeliğin de üretileceği izabe tesislerine demir hurdası ithal etme ihtiyacı artacaktır. Bu ikincil işlem, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi gibi kavramlara yerleştirilebilir. Artık birçok alanda yankı buluyor ve demiryolları için tamamen yeni fırsatlar ortaya çıkıyor. Mesela pil üretimi için lityumun taşınmasını ya da elektrikli otomobiller için pillerin taşınmasını sayabilirim.


ČD Cargo halihazırda herhangi bir üreticiye bu tür mal taşıyor mu?
Evet standart olarak biyokütle taşıyoruz, belediye atıklarını da taşıyabiliyoruz. Talep arttıkça bu tür taşıma kapasitelerini artıracağız. Bahsi geçen araç aküleri açısından bakıldığında pilot sevkiyatlarımızı zaten tamamladık. Gelecekteki bir diğer önemli değişiklik ise konteyner taşımacılığının rolünün güçlendirilmesi olacak.


Bazı mal türleri için karayolu taşımacılığı hız nedeniyle avantajlıdır. Bu hiç değişebilir mi?
Bugün ana motivasyon daha ziyade fiyattır. Demiryolu bir kuron fazlaya mal olsa ve karayolu ile demiryolu arasındaki aktarma sadece bir dakika daha uzun sürse bile, bugün daha çevreci, daha pahalı ve zaman alıcı taşımayı seçtiğini savunacak bir müşteriniz yok. Ancak emisyon tahsislerinin, ESG puanlamasının ve diğer kuralların ortaya çıkmasıyla birlikte işler değişmeye başlıyor. Bankacılık sektörü size kredi verecekleri projeleri ve hangi faiz oranından farklılaştırmaya başlıyor. Yani beğensek de beğenmesek de dönüşüm başlıyor ve uyum sağlamamız gerekecek.


Müşterilerinizi enerji maliyetlerinizin dörtte bir oranında artacağı gerçeğine hazırlamaya başladınız mı?
Enerji fiyatlarındaki artış geçen yıl da yankı buldu, ardından piyasa nispeten sakinleşti. Müşterilere elektriğin fiyatının yeniden artacağını söylemek çok hassas bir konu. Ek olarak, diğer maliyetler de hızla artıyor – örneğin araçların veya bireysel parçaların fiyatı, insan emeğinin fiyatı artacak ve bu devam edebilir. Müşterilerle gelecek yılın sözleşmelerini müzakere ettiğimiz dönem daha yeni başlıyor.