Çalışma Lupus’a Genetik Yatkınlığın Covid-19 Enfeksiyonuna Karşı Koruyabileceğini Ortaya Çıkardı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
LONDRA: Bazı genetik varyasyonlar, otoimmün hastalıkların gelişme olasılığını arttırırken viral bir enfeksiyonun etkilerine karşı koruma sağlayabilir.
Açık erişim dergisinde yayınlanan bir araştırma PLOS Genetiği aracılığıyla David Morris ve Timothy Vyseus King’s College London, İngiltere’de ve meslektaşları, genetik yatkınlığın sistemik lupus eritematozus (SLE), şiddetli Covid-19 enfeksiyonuna karşı koruyucu olabilir.
Bilim adamları, şiddetli Covid-19 ile ilişkili genler ile SLE ile ilişkili olanlar arasında bir korelasyon gözlemlediler. İlişkili genleri bulmak ve paylaşılan genetik etkileri anlamak için araştırmacılar, genomun belirli bölgelerine odaklanabilen bir yaklaşım da dahil olmak üzere çoklu analizler kullanarak şiddetli Covid-19’un genetiğini SLE’ninkiyle karşılaştırdı. Yazarlar daha sonra, paylaşılan genetiğin biyolojisini anlamak için çeşitli biyomedikal veritabanlarından elde edilen genler ve genom yapısı hakkındaki verilere erişti.
Araştırmacılar, hem SLE hem de şiddetli Covid-19 ile ilişkili bir gen olan TYK2’nin viral enfeksiyona karşı koruma sağladığını ancak otoimmün hastalık riskini artırdığını buldu. Covid-19 ve diğer hastalıklar arasındaki genetik ilişkileri tam olarak anlamak için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır. Çalışmanın, analizleri yürütmek için kullanılan veri setlerinde Avrupa kökeninin aşırı temsil edilmesi gibi sınırlamaları vardır.
Yazarlara göre: “Sonuçlarımız, otoimmün hastalık SLE ile Kovid-19’un klinik sonuçları arasında ortak genetik etkiler olduğunu gösteriyor. Ortak ilişkiye dair en fazla kanıta (TYK2) sahip olan lokus, interferon üretiminde yer alıyor. viral enfeksiyona yanıt olarak önemli olan ve SLE hastalarında düzensiz olduğu bilinen süreç Bu ilişkilerin altında yatan mekanizmaları araştırırken, riskin ve koruyucu genotiplerin fonksiyonel etkilerinin karmaşık olduğu açıktı.”
Dr. Çalışmayı yöneten David Morris ve Profesör Timothy Vyse, “Bu, Covid-19 ve Lupus’taki büyük genetik çalışmaların mümkün kıldığı heyecan verici bir sonuç ve bağışıklık sisteminin biyolojisinin nasıl olduğuna dair anlayışımıza kapı açıyor. bizi virüsler ve diğer bulaşıcı ajanlar tarafından enfeksiyondan korumak için kalibre edilmiş, ancak bir otoimmün hastalık geliştirme riski altında.”