Burner'ın ipi, torunun turtası. Bydžovská, Brožová-Polednová'yı oynayacak

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Birkaç yaşlının şiir okuduğu dostane bir toplantıda, bir saray teslimatçısı gelir ve yaşlı kadınlardan birine bir paket verir. Yönetmen Jakub Čermák'ın yazarının O polednách adlı romanı böyle başlıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, mektubun muhatabı ana karakter Ludmila Brožová-Polednová'dır; 1950'lerdeki uydurma davaların kötü şöhretli savcısıdır. Yani Milada Horáková ve Závis Kalandra çevresinde yapay olarak oluşturulmuş bir grupla siyasi sürece aktif olarak katılan bir “işçi savcısı”. Ayrıca rahip Josef Toufar'ın soruşturmasına da katıldı. Katı komünizm günlerinin adli cinayetlerine karışan tek kişi olarak hayatının sonunda mahkum edildi ve 2009'da 88 yaşındayken en yaşlı Çek kadın mahkum oldu.

“Neredeyse tüm büyükanne ve büyükbabaların komünist olduğuna inandığı bir aileden geliyorum. Ve eminim ki 1950'lerdeki süreçleri onayladılar. Komünizmle olan ilişkileri daha sonra benim için zor bir konu haline geldi ve bu konunun başlangıcı genellikle hoş olmayan bir tartışma veya yüzleşmeyle sonuçlandı.” Čermák romanı hakkında şunları söyledi. “Aile ilişkilerini korumak için ondan uzak durdum. Ama elbette bu bana, örneğin büyükannem masum insanların ölümüne karışan türden bir savcı olsaydı ne yapacağımı düşündürdü. Bu ona bakış açımı nasıl etkilerdi? Peki bunca yıl sonra ona fatura kesmek mantıklı olur mu? Onu savunur muyum, yoksa adaletin hükmünü kabul eder miyim? Yapım sırasında tüm bunları derinlemesine araştırıyorum,” diye belirtti yazar ve yönetmen.

Zuzana Bydžovská'yı ana rol olarak seçti; bu oyuncu, kendi yönetimi altında, Herkes Araf'ı Hak Eder adlı alaycı eserde zaten Başkan karakterini canlandırmıştı. Rol artık doğrudan vücuduna yazılmıştı. Ivana Uhlířová, Zoja Oubramová, Miloslav König, Veronika Janků ve Daniel Krejčík diğer rollerde yer alacak. Krejčík, “Bir mahkeme kurtarıcısını, bir gazeteciyi, eski bir işçi savcısına özür dilemeyi öğreten bir yönetmeni canlandırıyorum ve muhtemelen onun torunu rolünde en büyük role sahibim” dedi. Bydžovská dışında diğer tüm aktörler birden fazla rolü paylaşıyor.

“Jakub bana, torunun, kendisini seven ve her ziyaretinde turtasını pişiren büyükannesine nasıl karşı çıkacağına karar verdiği, ancak büyükannesinin kendisi için savaşan bir politikacının asılmasından sorumlu olduğunu öğrendiği güzel bir monolog yazdı. Demokrasi ve özgürlük, bu yüzden büyükannesine nasıl yaklaşacağını bilmiyor. Bu sahne bende çok yankı uyandırıyor, bazen yakın çevrenizde farklı siyasi görüşe sahip insanları, onları derinden sevmemize rağmen algılamak zor oluyor” diye anlatıyor düzenli olarak Čermák'ın yanında yer alan ve bu nedenle ilgi odağı olan aktör. örneğin Danska'daki ana rolün dikkatini Na Fidlovačka Tiyatrosu'ndaki bir kıza verdi.

“İzleyicileri rahatlatabilirim, gösterinin çok karanlık olması konusunda endişelenmelerine gerek yok, tam tersine çok esprili ve çok alaycı. Aşırı hafiflik ve aşağılanma konusunda tam tersi bir korkuları varsa, performansın tüyler ürpertici olacağına onları temin ederim” diye belirtti Čermák. “O bazen en saçma gerçekliktir. Gerçek şu ki, suçun üzerinden elli yıldan fazla zaman geçtikten sonra neredeyse yüz yaşında, neredeyse kör bir yaşlı vatandaşı yargılıyorsunuz” diye devam ediyor Krejčík. “Adaletten daha şüpheli bir değer bilmiyorum. Bazen geçmişin hatalarıyla başa çıkmak, geleceğimizin nasıl olacağına dair kendimize sorular sormaktan daha kolaydır. Komedi her zaman trajediden doğar. Ne kadar tuhaf olsa da el ele gidiyorlar. Poledny'de oldukça doğal bir şekilde karışıyorlar” diye düşünüyor aktör.

Kendisi ve neredeyse hiç röportaj vermeyen Bydžovská, on yıldır sürekli olarak sahnede buluşuyor. “Yıllardır bu kitabı zaten okuduğumu, onun nasıl oynadığını ve roller hakkında nasıl düşündüğünü bildiğimi hissettim. Ama onun ne kadar özel olduğunu bir kez daha anladım. Çünkü beklediğinizden farklı oynuyor. Ayrıca onun kalitesinde ve yaşında çok az aktris gençlerle provaya, hepimizin soyunma odası olarak bir koridoru paylaştığı, orada su ısıtıcısının çalışmadığı ve prova yapmanın en iyi yolunun iki sweatshirt giydiği alternatif bir mekana giderdi. ve bir bere” diye belirtiyor Krejčík. “Zuzana hem sahnede hem de yalnızken son derece insani. Belki de bu yüzden eski bir işçi sınıfından fahri savcıyı, izleyicinin ister istemez onun suçunun gerçekte ne kadar büyük olduğunu düşünmesini sağlayacak şekilde oynayabilir” diye belirtiyor.

Filmin prömiyeri bu Pazar günü öğle saatlerinde Švehlovka'daki Prag kültür alanı Venüs'te yapılacak. Roman, Čermák'ın yerel tiyatro grubunun, Paraya hasret Depresyondaki çocukların repertuvarının bir parçası olacak. İlk tekrarı 25 Mart Pazartesi günü planlıyorlar.