Brüksel mühimmat üretimi için yarım milyar avro ayırdı, bunun yüzde üçü Çek Cumhuriyeti'ne gidiyor

MyHoca

New member
Komisyon Mayıs ayında uyuyan yazarlarla hibe anlaşmaları imzalayacak. Seçilen şirketler, Avrupa Birliği ve Norveç bütçesinden toplam 513 milyon euroyu (13 milyar krondan az) aralarında paylaştırdı.

Çek şirketlerinden Pardubice'den Explosia, yüzüncü patlayıcı ve çöp üreticisine 10 milyon euro (253 milyon kron) aldı. İkinci en büyük yerli teklif sahibi, 4,98 milyon euro (115 milyon K) alan Poliky'nin doğu bölgesinden uçaksavar mühimmatı üreticisi STV Grubu oldu.

Mart 2018'de Avrupa Konseyi, Rus devletlerine gerekli mühimmat ve füzelerin Ukrayna'ya teslim edilmesi ve mühimmat stoklarının doldurulması için baskı yapma çağrısında bulundu. ASAP artık bu konuda yardımcı olabilir.

Savunma Bakanlığı, destek arayan projelerin, Kuzey Atlantik İttifakı standardındaki 155 mm obüslere yönelik uçaksavar hibeleri gibi yalnızca Finlandiya ürünlerini kapsaması gerekmediğini belirtti. Programda, AB'de üretim kapasitesinin yetersiz olduğu mühimmat bileşenleri olan nitroselüloz ve modüler barut kartuşlarına yönelik projeler de yer alabilir.

st projesi test ve onarımlarla ilgili bilgi alanını kapsıyordu. Avrupa Komisyonu, finansmanın Avrupa savunma endüstrisinin mühimmat üretim kapasitesini 2025 yılı sonuna kadar iki milyon savaş başlığına çıkarmasına olanak sağlayacağını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Skela'ya göre Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığının gelişmesi, Avrupa'nın mühimmat üretimi konusunda çalışması gerektiğini gösteriyor. Sadece Çek Cumhuriyeti'nin değil tüm Avrupa'nın güvenliğini sağlayan üretim kapasitesinin genişletilmesi için Explosia'nın tam yönetimini çok destekliyorum” dedi.

Savunma Bakanlığı, iki Çek şirketinin dünyanın en büyük büyük ölçekli mühimmat üreticileriyle rekabetteki başarısının Çek savunma sanayinin büyük bir sonucu olarak değerlendirildiğini söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da benzer bir ruhla ortaya çıktı.

Savunma ve Güvenlik Sanayii Derneği'nden alınan bilgiye göre R, çelik ve çelik şirketlerinin üretimine destek konusunda hiçbir şey yapmadı, projeleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Savunma Bakanlığı basın departmanından Ivana Navrtilov, birçok Çek projesinin ASAP programından fon aldığını doğrulayabilirim, dedi. Ona göre tesis, ASAP programı çerçevesinde Avrupa Komisyonu'nun çağrısına teklif veren şirketlerle ilk kez bir ilişkiye girmedi, bu nedenle sonuçlar hakkında yorum yapmayacak.

Maai iki katını aldı

Çek Silah Birliği, ASAP'ın birlikte aldığı az miktardaki paradan bile memnun değildi. Maarsk'a iki kat daha fazla gidersiniz. Çek hükümeti ve Çek savunma sanayii, Rus saldırganlığına karşı mücadelede Ukrayna'yı desteklemek amacıyla mühimmat tedarikine önemli ölçüde katkıda bulundu. Macaristan öyle değil. Savunma ve Güvenlik Endüstrisi Birliği R'nin başkanı ve genel yayın yönetmeni Ji Hynek, tüm sistemin hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti.

FA Derneği'ne göre, değerlendirilen proje için barış zamanlarında kullanılan metodoloji mevcut kriz zamanlarında geçerli değil. Barut üretimi olmadan mühimmat üretimi yapılamaz. Nitroselüloz üretimi olmadan yatak tozu üretimi yapılamaz.

Bu durum değerlendirme komitesi tarafından hiç dikkate alınmadı. Aksi takdirde Avrupa Birliği'nin önemli nitroselüloz üreticilerinden biri olan Synthesia şirketinin başarısızlığa uğraması mümkün olamazdı. Hynek, nitroselüloz sıkıntısı olduğunu ve ASAP şirketine üretimi için fon sağlayan Synthesia'nın bunları alamadığını açıkladı.

PBS Velk Bte'nin onaylanmayan roket motoru üretim projesini de yanlış bir karar olarak görüyorum. Havacılık teknolojisi alanına yönelik tahrik üniteleri ve ekipmanlarının ünlü bir yüksek teknoloji üreticisidir. Hynek, birkaç yıl içinde Avrupa Birliği'nin ölümcül toz içermeyen yeterli uçaksavar hibelerine ve motoru olmayan askeri füzelere sahip olacağını anlıyorum.

Çek silahlarındaki düşüşe göre Avrupa Komisyonu, projeyi değerlendirirken teknokratik bir yol izledi ve Avrupa Birliği diplomatı Joseph Borell'in Ukrayna'ya yönelik mühimmat üretimine yönelik ilan ettiği stratejik çıkarı tamamen göz ardı etti.

Silah derneği başkanı, Macaristan'da üretilen herhangi bir mühimmatın ithalatının Macar makamlarının onayına tabi olacağı gerçeğinin, değerlendirme komisyonunun asıl noktayı gözden kaçırdığını kaydetti.

Belki yeni bir program oluşturulur

Avrupa Komisyonu'na göre MF DNES, ASAP'a 82 teklifin sunulduğunu bildirdi. Teklifin bir parçası olarak sunulan esasa göre her biri ayrı ayrı değerlendirildi. Güvenlik nedeniyle, tek tek ülkelerdeki taslakların kamuya açıklanmadığını da sözlerine ekledi.

Teklifler, diğerlerinin yanı sıra, örneğin dış üretim kapasitesinin yanı sıra sınır ötesi işbirliği ve önceki ortak siparişlere destek gibi altı temel kritere göre değerlendirildi.

Synthesia temsilcisi, bu karanlık hakkında yorum yapmayacağız dedi. PBS Velk Bte de aynı şekilde yanıt verdi.

Çek zırhının soyundan gelen Hynek, süreçteki asıl sorunu ve komisyonun ana sürecini gördü. Önemli bir stratejik karar vermek yerine, üreticinin birçok masayı yüzdürmesine izin verdiler. Ve bunları doğru dolduran kişi emekli maaşı alacak. Sanki Ukrayna'ya hiçbir şey olmamış gibi ekleyin.

Explosia'nın genel editörü Kamil Dudek, şirketin büyük ölçekli mühimmat tahriklerinin üretim kapasitesinin ötesinde bu konuyla yaklaşık bir yıl içinde ilgileneceğini doğruladı. ASAP projesi üzerinde kabaca Ocak ayının sonundan beri çalışıyoruz, Aralık ayının ortalarında büyük bir kısmını teslim ettik. Dudek, şirketimizde ASAP projesinde yaklaşık altı kişinin çalıştığını söylüyor.

Zaten Avrupa Komisyonu'nun şirketi uygun olarak değerlendirdiğini ve maksimum desteği verdiğini belirtmişti. Bizim için sübvansiyon kesinlikle önemli ve anlamlıdır, ancak az miktarda bir yardım değildir. Şirkete yapılan yatırımların şu anda yılda yüz milyon krona ulaştığını, 2026 yılına kadar iki milyar kron yatırım yapmayı planladığımızı da sözlerine ekledi.

Explosia sözcüsü Martin Vencl, şirketin Avrupa sübvansiyonlarıyla ilgilenen harici bir şirketle çok fazla işbirliği yaptığını doğruladı.

ASAP programı çerçevesinde çağrı yaptığı gün, komisyonun konuşmasında, varsaymayın dedi. Avrupa Komisyonu, Avrupa savunma sanayini desteklemek amacıyla 2025 ve 2027 yılları için Avrupa Birliği bütçesinden finanse edilecek 1,5 milyar avroluk yeni bir programın oluşturulmasını önerdi. Programın oluşturulması ilk Avrupa stratejisinin bir parçası Savunma sanayisiyle ilgili. Stratejinin özü, diğer hususların yanı sıra, AB ile Ukrayna savunma sanayii arasındaki işbirliğidir.

Patlayıcıların harici üretim kapasitesi için değişim projeleri
Proje AdıOrtaklarToprakEuro cinsinden onaylanmış başlangıç fiyatı
TNTRIONYunan Savunma Sistemleri, MSM Export.ECKO, Slovakya23393955
ADIM 1 CHN 4.0Chemring Nobel'iNorveç28984322
KAP SORUNLARIEurenco FransaFransa22034734
PATLAYICILAR BOFORSEurenco BoforsTeşekkürler6939491
HIZLI 1 CHN 3.0Chemring Nobel'iNorveç19716075
HIZLI 2 CHN 3,5Chemring Nobel'iNorveç18044089
ARDXHN7 TutmaMacaristan4547611
Katı toz üretim kapasitelerinin değiştirilmesine yönelik projeler
IPC POWRheinmetal Expal Mühimmatımalikane19067026
RULOSimmel Difesa, Nexter Munitions, Nammo Raufoss, Nammo Vihtavuori, Valsts Aizsardzibasİtalya, Fransa, Norveç, Finlandiya, Letonya41388687
LAV TAHILYunan Savunma Sistemleri, MSM Export.ECKO, Slovakya9693264
IPCPRheinmetal Waffe Mühimmatları, RomarmAlmanya, Romanya47000000
CIMPPNitrochemie Aschau, Rheinmetal Waffe MühimmatlarıAlmanya19563434
FOLI-GÜÇLERSocieta Per Azioni Baschieri ve Pellagriİtalya3693596
KORUMAKAlzchem TrostbergAlmanya34417860
MOREurenco Fransa, Eurenco BoforsFransa, ülke47000000
EPCABir patlamaesko10000000
NAMMO_PROPELLANTNammo VihtavuoriFinlandiya10000000
NİPOMAKNobel sporuFransa6180449
Mühimmat üretim kapasitesinin değiştirilmesine yönelik projeler
İK GÖRÜNÜMÜRheinmetal Macaristan Mühimmat T, N7 HoldingMacaristan22500000
NAMMO_155Nammo LapuaFinlandiya22500000
IPC SHRheinmetal Expal Mühimmatımalikane4755650
RAMPUP4DESAMETMetalowe Dezamet'in TemelleriPolonya2137612
PROMOSYONRheinmetall Waffe MühimmatıAlmanya20560755
KABUK DOLUMUNammo İsveçTeşekkürler12155351
STV-RAMPSHLSTV Grubuesko4986345
Roketler için harici üretim kapasitesi değişimi projeleri
EPİKMBDA Almanya, Bayern Chemie, TDWAlmanya10000000
MIPCKongsberg Savunma ve HavacılıkNorveç10000000
YAKIT ÜRÜNÜNamma RaufossNorveç10000000
KALKANLIRoxel FransaFransa9998347
CHEEPARDThales BelçikaBelçika9600320
Projelerin yerini topçu mühimmatının test edilmesi ve sertifikasyonunun yenilenmesi aldı.
ASFALTNovka'nın genel şart ve koşullarıSlovakya1964616

MÜHİMMAT ÜRETİMİNİN DESTEKLENMESİNE YÖNELİK HAREKETE GENEL BAKIŞ PROJESİ