Blixa Bargeld, paralel evrende Beatles kadar popüler olduğumuzu söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
nr'yi kurduğunuz Rampen albümüne uzaylı pop müziği adını verdiniz. Onu nasıl karakterize edersiniz?
Bu sadece plağın alt başlığı, kendi burnumla içmeyi iyi bir fikir olarak gördüm. Bir zamanlar müzikle ilgili olarak sözde orta akımdan bahsediliyordu, onun karşısında bir alternatif vardı. Bu bugün pratikte geçerli değil, her şey başka şeylerle birleşiyor, birbirini etkileyen birçok stil ve stil var. Ve aklıma, günümüzle hiçbir ilgisi olmayan, dünya dışı varlıklar tarafından şekillendirilen bir tür müzik akımı yaratabileceğim geldi. Gezegende başka dünyalardan veya başka boyutlardan varlıkların da olduğunu hayal edin. Ben onlardan biriyim. yanlarında müzik zevkleriyle kendilerini başka bir evrenden gelmiş gibi hisseden, tuhaf, hatta yabancı olan birçok insan var. Bununla da mevcut popüler müzikte bulamadıklarını bizim müziğimizle kastediyoruz. Diyelim ki Einstrzende Neubauten'in Beatles kadar popüler olduğu bir paralel evren var.

Bu çok güzel ve heyecan verici bir fikir. Beatles'ı ne zaman hatırlıyorsunuz, onlar hakkında ve genel olarak 60'ların müziği hakkında ne düşünüyorsunuz?
65 yaşındayım, bu yüzden The Doors veya Velvet Underground gibi Beatles'la büyüdüm. Onlar benim müzikal köklerim.

Hadi Rampen albümüne gidelim. Alles in Allem albümünün turu sırasında doğaçlamaların yapıldığını doğru anlıyor muyum?
Evet, işler böyle. Tur sırasında sahnede sık sık doğaçlama yaptık, kaydettik ve ardından en iyi olduğunu düşündüğümüz parçaları seçip stüdyoda çoğalttık.

Bu doğaçlama setler hakkında kişisel olarak ne hissediyorsunuz?
Buna gerçekten cevap veremem. Ayakkabılarımı giyiyorum, sahneye çıkıyorum, kendimi sese kaptırıyorum ve aso-uzay sürekliliğimizi kucaklıyorum. Buna söyleyecek hiçbir şeyim yok.

Müzik aracılığıyla fark edilmenin mümkün olduğunu düşünüyorsunuz. İşe yaradı mı?
Her zaman müzikte daha önce bilmediğim ve tartışmadığım bir şeyler bulmaya çalışıyorum. Çevremdeki dünya ve dünyayla olan ilişkim konusunda kafamı karıştırıyor.

Lou Reed'in insanların müzikte iyi olması gerektiğine dair söylediklerine katılıyor musunuz?
Buna kesinlikle katılmıyorum, insanlar ölmemeli. Lou Reed'in böyle bir şey söylediğini bile bilmiyorum. O adamla hiç tanışmadım.