Bilim adamları, sürdürülebilir uzay keşfini garanti eden uluslararası bir yasal anlaşma çağrısında bulunuyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod


YENİ DELHİ: Bilim insanları sağlamak için yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmayı savunmak ToprakDünyanın genişleme hızı göz önüne alındığında, gezegenin yörüngesi onarılamaz bir şekilde hasar görmemiştir. oda endüstri.
Uydu teknolojisi çok çeşitli sosyal ve çevresel faydalar sağlamak için kullanılırken, endüstrinin öngörülen büyümesinin Dünya yörüngesinin büyük bir bölümünü işe yaramaz hale getireceğine dair korkular var.
Yörüngedeki uydu sayısının bugün 9.000’den 2030’a kadar 60.000’in üzerine çıkması bekleniyor, tahminlere göre 100 trilyondan fazla takip edilmemiş eski uydu parçası halihazırda gezegenin yörüngesinde dönüyor.
Diğerlerinin yanı sıra uydu teknolojisi ve okyanus plastik kirliliği konusunda uzmanlardan oluşan uluslararası bir işbirliği, bunun Dünya’nın yörüngesinin en iyi nasıl kontrol edileceğine dair küresel fikir birliğine acil ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi.
Endişelerini dergide dile getirdiler Bilim.
Bir dizi endüstri ve ülkenin uydu sürdürülebilirliğine odaklanmaya başladığını kabul ederken, bunun Dünya’nın yörüngesini kullanmayı planlayan herhangi bir ülke tarafından uygulanması gerektiğini de söylediler.
Herhangi bir anlaşmanın, fırlatıldıkları andan itibaren uydular ve enkazlar için üretici ve kullanıcı sorumluluğunu uygulamaya koyacak önlemleri içermesi gerektiğini eklediler.
Hesap verebilirliği teşvik etmenin yollarını ararken ticari maliyetler de dikkate alınmalıdır. Ülkeler Küresel Plastik Anlaşması müzakerelerine başlarken, bu tür düşüncelerin okyanuslardaki plastik kirliliğiyle mücadeleye yönelik mevcut önerilerle tutarlı olduğunu söylediler.
Uzmanlar ayrıca, derhal harekete geçilmediği takdirde, gezegenimizin yakın çevresinin büyük bölümlerinin, yetersiz yönetimin aşırı avlanmaya, habitat tahribatına, derin deniz madenciliği araştırmalarına ve plastik kirliliğine yol açtığı açık denizlerle aynı kaderi paylaştığına inanıyor.
“Plastik kirliliği sorunu ve okyanuslarımızın karşı karşıya olduğu diğer pek çok sorun artık küresel ilgi görüyor.
“Ancak, sınırlı bir işbirliği oldu ve uygulama yavaştı.
“Şimdi uzay enkazı birikimi ile benzer bir durumdayız. Açık denizlerden öğrendiklerimizi hesaba katarsak, aynı hataları yapmaktan kaçınabilir ve ortak bir uzay trajedisini önlemek için topluca çalışabiliriz. Önlemek.”
İngiltere’deki Plymouth Üniversitesi’nden çalışmanın baş araştırmacısı Imogen Napper, “Küresel bir anlaşma olmadan benzer bir yolda olabilirdik” dedi.
Kimberley Miner, “BM’nin yeni okyanus girişiminin ardından, Dünya yörüngesinden kaynaklanan kirliliğin en aza indirilmesi, daha fazla uzay keşfine, uydu sürekliliğine ve yaşamı değiştiren uzay teknolojisinin büyümesine olanak sağlayacak” dedi. Bilim adamı ABD’deki NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’nda.
“Uydular, insanlarımızın sağlığı, ekonomiler, güvenlik ve Dünya’nın kendisi için hayati önem taşıyor.
“Ancak, uzayın insanların ve gezegenin yararına kullanılması risk altındadır.
“Denizlerimize nasıl davrandığımızı karşılaştırarak, gelecek nesiller için alan kullanımına zarar vermeden önce proaktif olabiliriz. İnsanlık, uzaydaki davranışlarımızın sorumluluğunu daha sonra değil, şimdi almalıdır.
İngiltere Uzay Limanı Cornwall Başkanı Melissa Quinn, “Tüm liderleri not almaya, bu sonraki adımın önemini kabul etmeye ve toplu sorumluluk almaya teşvik ediyorum” dedi.
“Kariyerimin çoğunu deniz ortamında plastik çöp birikimi, verebileceği zararlar ve olası çözümler üzerinde çalışarak geçirdim. Bugün gördüğümüz kirliliğin çoğunun önlenebileceği çok açık.
“On yıl önce plastik kirliliği sorununun gayet iyi farkındaydık ve harekete geçseydik, okyanuslarımızdaki plastik miktarı bugünün yarısı kadar olurdu.
Profesör Richard Thompson, “İleriye dönük olarak, gezegenimizin geleceğini korumaya yardımcı olmak için çok daha proaktif bir duruş sergilememiz gerekiyor. Okyanuslarımızda yapılan ve uzayda enkaz birikmesiyle ilgili hatalardan çok şey öğrenilebilir” dedi. OBE, Plymouth Üniversitesi Uluslararası Deniz Çöpü Araştırma Birimi başkanı.