Batılı markalar ayrıldıktan sonra Ruslar isteksizce Çin arabalarını kucaklıyor

Tarihine

Global Mod
Global Mod

Batılı otomobil üreticilerinin çıkışı Rus tüketicilerin seçeneklerini daraltırken, Çinli otomobil üreticileri boşluğu dolduruyor ve Rusları Çinli markaları benimseme ve daha yüksek fiyatları yutma konusundaki isteksizliklerinin üstesinden gelmeye zorluyor. Analitik şirketi Autostat ve danışmanlık şirketi PPK’nın verilerine göre Haval, Chery ve Geely gibi Çinli markalar, şirketlerin ayrılması nedeniyle Ocak-Şubat 2022’de %10’dan daha az bir artışla Rusya’daki yeni araba satışlarının yaklaşık %40’ını oluşturuyor. Renault, Nissan ve Mercedes gibi.
Ama diş çıkarma sorunları var. Reuters, bazılarının kalitesine dikkat çeken birkaç Rus otomobil alıcısıyla (bireyler ve bayiler) konuştu. Çin arabaları Batılı rakiplerinden daha düşük olması ve endüstri uzmanları, Çinli üreticilerin pazar payları yükselirken bile itibarlarını artırmaları gerektiğini söyledi. Araba paylaşım hizmetlerini kullanırken Çin arabalarını giderek daha fazla kullanan 28 yaşındaki Stepan, ikna edilmesi gerekenlerden biri. Şikayetlerinden biri, sürüşün yumuşaklığıydı.

MG Comet EV, Hindistan’da Test Edilirken Yakalandı: Bu Düşük Maliyetli Akıllı Elektrikli Arabanın Ayrıntıları | TOI Otomatik

Moskova’daki Favorit Motors bayisinde Reuters’e “2022’de bir Skoda almayı başardım. Dürüst fikrimi sorarsanız, (Çin arabalarıyla) fark çok büyük” dedi. Volkswagen grubunun bir parçası ve yerel otomobil üreten birçok Batılı otomobil üreticisinden biri olan Çek otomobil üreticisi Skoda Auto, Moskova’nın geçen Şubat ayında Ukrayna’ya asker göndermesinin ardından Batı yaptırımlarının ardından Rus varlıklarını satma anlaşmasının son aşamalarında.
74 yaşındaki Alexander, yeni Çin arabasını alırken İsveç teknolojisine sahip bir araba aradı. “Güvenilirliğin zamanla gelişeceğine inanıyorum” dedi. “Örneğin, (Geely) Tugella’nın Volvo motoru olduğunu biliyorum. Bu arabayı benim için sattılar.” Rusya’nın eski cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev Aralık ayında Çin’e yaptığı ziyaretin ardından Cuma günü Çinli üreticilerle işbirliğinin iyi olduğunu ve tüketici algılarının modası geçmiş olduğunu söyledi. “Bazı tasarımlarına gülerdik ama ben yerel bir arabaya binip diğerlerine bakardım” dedi. “Açıkça söyleyeceğim: Kullandığım araç kesinlikle bir Mercedes’ten daha kötü değildi.”
REKABET KURUYOR
2000’li yılların başında Rusya’da tesis kurmaya başladıklarından beri yerli otomobil üreticileriyle pazar payı için mücadele eden çoğu Batılı otomobil üreticisi, geçen baharda faaliyetlerini durdurdu. Tüm hayatımızı Avrupa, Japon ve Amerikan markalarına odakladık ve inanılmaz bir hızla gelişen Çin pazarını özel olarak dikkate almadık” dedi. Vladimir Shestakbayiliği Mercedes-Benz ve Geely markalarında uzmanlaşmış olan Vladivostok’taki Altair-Auto’nun genel müdürü.

Yabancı şirketlerin çoğu Rusya’dan ayrılmış veya çıkmak üzereyken, ısrarcı stoklar ve paralel ithalat bazı şirketlerin arabalarını şimdilik satışta tutuyor. Yerli üretici Avtovaz’ın Lada markası Rusya’da en popüler olanıdır. Avtovaz’daki eski çoğunluk hissesi aracılığıyla Renault, Rusya’nın Ukrayna’da “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı operasyonu başlatmasından önce yabancı üreticiler arasında en büyük pazar payına sahipti.
Çin arabaları giderek artan bir şekilde boşluğu doldururken, itibar eksikliğinin bir sorun olmaya devam ettiğini söyledi. araba endüstrisi uzman Sergey Aslanyan. “Evet, artık burada neredeyse hiç rakipleri yok” dedi. “Ama bu, insanların fikirlerini hızla değiştirdiği anlamına gelmez.”
Autostat ve PPK’dan alınan verilere göre, Çinli markaların pazar payı Ocak-Şubat döneminde bir yıl önceki %9,48’den %37,15’e ulaştı. Ayrılan Avrupa, Japon ve Kore markalarının satışları %70’ten %22,6’ya düştü. Bununla birlikte, keskin dönüş, daha düşük yaşam standartları ve Batı yapımı araçlara duyulan arzunun insanların harcamaları kısmasına ve daha fazla kullanılmış araba satın almasına neden olması nedeniyle 2022’de %58,8 düşen yeni araba satışlarının düştüğü bir dönemde geldi.
Büyüyen işbirliğinin bir işareti olarak, Çin’in Haval şirketi artık yerel olarak otomobil üretirken, Moskova’da yeniden canlanan Sovyet dönemi Moskvich, Çin’in JAC firmasından motor parçaları, tasarım ve mühendislik kullanıyor. Ancak tüketiciler için bir başka şikayet de fiyattır. Medvedev bile Moskvich’in fiyatının biraz yüksek göründüğünü söyledi. Model 3, yaklaşık 2 milyon rubleye (26.195 $) mal oluyor. Rusya’nın en çok satan arabası Lada Granta’nın fiyatları yaklaşık 680.000 ruble’den başlıyor. “(Çinliler) çok fazla araba getiriyorlar, ancak kaliteden değil fiyattan bahsedersek, hiç ucuz araba yok” dedi. maksim kadakov“Behind the Wheel” dergisinin genel yayın yönetmeni.