Ayipli malin iadesi nasil yapilir ?

Tarihine

Global Mod
Global Mod
Ayipli Malin Iadesi Nasil Yapilir?

1. Ayipli Malin Tanimi ve Haklari

Ayipli mal, tuketicinin satin aldigi urunde meydana gelen kusurlari ifade eder. Turk Borclar Kanunu'na gore, ayipli mal, teslim edildigi sirada sozlesmede belirtilen ya da isin niteligine gore normal olarak beklenen kullanimina engel olan veya degerini ya da tuketicinin ondan bekledigi faydalari azaltan ya da ortadan kaldiran maddi ve hukuki eksiklikleri iceren maldir. Tuketicinin bu durumda sahip oldugu haklar, Turk Borclar Kanunu ve Tuketici Kanunu'nda acikca belirtilmistir.

2. Ayipli Mal Iadesi Icin Adimlar

Ayipli malin iadesi icin izlenecek adimlar su sekildedir:

Adim 1: Magazayla Iletisime Gecin

Ilk adim, ayipli mali satin aldiginiz magazayla iletisime gecmektir. Satin aldiginiz urunu ve yasadiginiz sorunu net bir sekilde aciklayarak magazaya basvurun. Mumkunse, satin alma belgenizi ve garanti belgenizi yaninizda bulundurun.

Adim 2: Ayipli Malin Incelemesi

Magaza yetkilileri, ayipli malin durumunu inceleyeceklerdir. Bu surecte, urunun satin alindigi tarihi, kullanim seklini ve garanti durumunu degerlendirebilirler. Gerekirse, urunu teknik bir servise veya uzmana gonderebilirler.

Adim 3: Iade veya Onarim Talebi

Magaza yetkilileri, ayipli malin durumuna gore size iki secenek sunabilirler: urunun iadesi veya tamiri. Tuketici Kanunu'na gore, tuketicinin tercihine bagli olarak, ayipli malin ucretsiz tamiri, ucretsiz degistirilmesi veya bedelinden indirilerek alinmasi, tuketicinin secimine baglidir.

Adim 4: Uzman Gorusu

Eger magaza yetkilileriyle anlasmaya varamazsaniz veya ayipli malin durumu konusunda supheleriniz varsa, bir tuketici haklari dernegine veya bir hukuk danismanina basvurabilirsiniz. Uzman bir gorus almak, haklarinizi daha iyi anlamaniza ve savunmaniza yardimci olabilir.

Adim 5: Itiraz ve Sikayet

Eger magaza veya ureticiyle yapilan gorusmeler sonucsuz kalirsa veya memnun kalmazsaniz, Tuketici Hakem Heyeti'ne basvurabilirsiniz. Tuketici Hakem Heyeti, tuketicinin ve saticinin anlasamamasi durumunda, adil bir cozum bulmaya calisir.

Adim 6: Hukuki Yollara Basvurma

Eger Tuketici Hakem Heyeti kararina itiraz etmek isterseniz veya sonuctan memnun kalmazsaniz, hukuki yollara basvurma hakkiniz bulunmaktadir. Bu durumda, bir avukattan veya hukuki bir danismandan destek alabilirsiniz.

3. Sonuc

Ayipli malin iadesi sureci, tuketicinin haklarini koruyan yasal duzenlemeler cercevesinde yurutulmelidir. Tuketiciler, satin aldiklari urunlerde meydana gelen kusurlar karsisinda bilincli davranarak, haklarini aramali ve gerektiginde yasal yollara basvurmalidir. Bu surecte, iletisim ve isbirligi onemlidir. Magaza veya ureticiyle yapilacak gorusmelerde karsilikli anlayis ve cozum odakli yaklasim, sorunun cozumunu kolaylastirabilir. Tuketici olarak, haklarinizi bilmeli ve gerektiginde savunmalisiniz.