ATM yerine altın. Amerikalılar rehin dükkanlarına saldırıyor ve ondan kurtuluyor

MyHoca

New member
Yatırımcılar ve metal tüccarları, altın fiyatlarındaki son yükselişin arkasında tam olarak neyin olduğu konusunda hâlâ anlaşamıyor. Brooklyn, New York'taki King Gold & Pawn'da tefecilerin umrunda değil. O sadece seni satmak istiyor. Şirketin sahibi Gene Furman, insanların altını sanki hiç sahip olmadıkları bir ATM gibi kullandıklarını söylüyor. Emtia fiyatlarının yükselmeye başladığı Kasım ayı sonundan bu yana dükkanında altın tüyü satan veya rehin bırakan çok sayıda insan var.


Müşteriler arasında geçen hafta altın kolye ve altın yüzük satan 10 yaşındaki bilişim uzmanı Branden Sabino da yer alıyor. Fiyatlar yüksek ve nakite ihtiyacım var, Amerikalıya. Yiyecek ve araba içecek masraflarının artması ve herhangi bir anlaşmazlığın olmaması nedeniyle kendisi için başka seçeneğin kalmadığını sözlerine ekledi. Bundan kısa bir süre sonra kötü kız, benzini ödemek için kamyonu durdurdu. Anlattığına göre daha önce de buna benzer bir şey yapmıştı. Ama gerekirse tekrar geleceğim, k.


Bir kasa olarak balAltın fiyatlarındaki yükselişin hızı ve boyutu hayret verici. 2024'teki en düşük seviyeden bu yana yuvanın yarısı yüzde 17 arttı. Yatırımcılar genellikle siyasi, ekonomik ve finansal kriz dönemlerinde korkudan dolayı güvenliği altınla ararlar. Ortadoğu'da gerilimin tırmanması, Ukrayna'daki kurt ve ABD'deki seçimler artık bir kez daha geleneksel toit rolünün altını çiziyor. Bazı insanlar büyümeyi destekleyen uzun vadeli enflasyona daha kesin yatırım yapıyor.


Altının yüzde yüzü, yalnızca ABD'de 8.000 tondan fazla var. Ancak dünyada bu metalin pek çok özel kaynağı bulunmaktadır. Yatırımcılar genellikle bunu 1 gramlık birimler halinde (yaklaşık 0,032 ons) satın alıyorlar. Bir de hurda olarak satın alınan, aileler tarafından yıllar içinde toplanan, nesilden nesile aktarılan madeni paralar veya madeni paralar var. Mevcut finansal ihtiyaçlar, eski şeyleri canlı tutmak için çoğu zaman hiçbir neden bulunmamasının da bir nedeni olabilir. Ve mevcut fiyatlar cazip bir teklif.


Günümüzün gençleri büyükannenin ayrıcalıklarından yararlanmıyor. Kahn Estate Kuyumcular Evi'nin başkanı Tobina Kahnov, Vtina'nın cep saati değil Apple saati istediğini söylüyor.


onu yiyeceğimCuma günü altının fiyatı ons başına 2.431,52 dolar ile yeni bir rekora yükseldi. Daha sonra 2.341 dolara geriledi. Gözlemcilere göre talebin büyük bir yüzdesi artık Asya'dan ve gelişmekte olan pazarlardan geliyor. Merkez bankası, sistemi dolar rezervlerinden uzaklaştırmak amacıyla 2022'den beri altın satın alıyor. Ancak bu Asya ülkesinde artık madeni para, külçe, levrek satın alan, aynı zamanda altın ve altın hisselerini takip eden borsa fonları da satın alan bir tüketiciyim.


Bu, ilk Asyalı alıcıların yüksek fiyatların olduğu zamanlarda satış yapma eğiliminde olduğu, onlarca yıldır dünya ticaretini yönlendiren tarihsel modelin tersine çevrilmesi anlamına geliyor.


Çevrimiçi altın yatırım hizmeti BullionVault'un araştırma editörü Adrian Ash'e göre, özellikle ABD'de olmak üzere, ekonomik gerileme göz önüne alındığında, düşen ekonomilerde acil altın satın almaya gerek yok. Gazze ve Ukrayna'nın gerçekten felaket olduğunu ancak geçmişteki yatırımcılar için bunların hiçbir önemi olmadığını ekledi.


Artan ABD borcu ve bankacılık sisteminin sağlığı gibi uzun vadeli sorunlar ve enflasyonla ilgili endişeler elbette bazı yatırımcıların fiyatı ne olursa olsun metale sahip olmak istediği anlamına geliyor. Londra'nın tarihi Hatton Garden mücevher bölgesindeki Gerrards Precious Metals'in editörü Jason Collins, bazı müşterilerinin hâlâ bankalarla ilgili şüpheleri nedeniyle altın satın aldığını söyledi. Aniden kötü bir şey olsa ve tüm bankacılık sistemi çökse, altınlarınız cebinizde kalır, k.


Peki gold dl ile nasıl olacak? Kuyumcu Tobina Kahnov, halen yatırım yapan ve altının 3.000 dolar sınırına ulaşmasını ümit eden tüm sahiplere bir uyarıda bulunuyor. Ona göre böyle bir şey beklenemez.


Çok yoğun bir ortam var ve her gün satmak isteyen yüzlerce kişi beni arıyor. Hemen yapmalarını söyleyin çünkü fiyat aynı değil. Ancak Bloomberg'e göre kimse yarın ne olacağını bilmiyor.