Yüz Hayvan’ın lideri Honzo Kalina hayatını kaybetti, Çek ska efsanesi rekor hazırlıyordu

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Müzik portalı Headliner ölümü bildirdi. Haber sosyal ağlarda da yayılmaya başladı. Bilgi daha sonra iDNES.cz tarafından ve diğerlerinin yanı sıra grubun menajeri Šimon Kotek tarafından doğrulandı.

Kalina, birkaç hafta önce resmi olmayan bir röportaj sırasında Headliner’a “Yeni bir dizilişimiz var ve her şeyin yeniden çalıştığını hissediyorum” dedi. Eylül ortasında grup, Night Birds adlı yeni bir albüm yayınlayacak. Önümüzdeki hafta, 23 ve 24 Ağustos tarihlerinde, “Zvírata” Smíchov’daki Jazz Dock’ta yeni materyalleri sunacaktı.

“Yüz Canavar ve Gece Kuşu kombinasyonunu beğendim. Gece, albümdeki birçok sözde yer alıyor. Örneğin, bu gece Ropewalkers şarkısında, testereye bir şekilde basmadan ve onu bestelenmiş bir operet haline getirmeden. Söz yazarımız Tomáš Belko da geceyi çokça yaşıyor, bu yüzden 1990’dan gecenin geçtiği iki metne geri döndük” dedi Kalina, Haziran ayında ČTK için verdiği bir röportajda.

Honza Kalina, grubu 1990 yılında kurdu ve o zamandan beri sürekli olarak grubun bir üyesi. Sevilen grup, reggae ve swing ile birleştirdiği ska ve rocksteady tarzlarının ülkemizde öncüsü sayılıyor. Kalina’ya ek olarak, grubun ana yüzleri arasında şarkıcı Jana Jelínková ve son on yıldır “sadece” söz yazarı olan Tomáš Belko yer alıyor.

Očka’nın Hatırası

Müzik kanalı Óčko Star, Honza Kalina’nın anısına, 2019’da Jazz Dock’ta çekilen televizyonun Cumartesi günü saat 20:00’den itibaren grubun konserini yayınlayacak.

Bahsedilen üçü de, Yüz Hayvan grubunun oluşturulduğu öğrenci rock and roll grubu Matěj Čech’te zaten vardı. Bir zamanlar müzisyen ve besteci Petr Ostrouchov grubun önemli bir üyesiydi. İlk uzun süreli (adını taşıyan) albüm grup tarafından 1993 yılında piyasaya sürüldü, ardından üç kayıt daha ve hepsinden önemlisi, kendiliğinden ve çok sayıda grubun tüm ülkede hayran kazandığı bir dizi konser izledi.

2002’de İlkokulda Ty vole albümü ve ardından Never Nothing (2004) ile büyük başarı geldi. Üç yıl sonra, Rozptylení pro žízúlí albümü ska ve reggae kategorisinde Anděl Ödülü’nü kazandı. Grubun en büyük hitleri arasında adı geçen iki albüme isim veren şarkılar var, yani Nikdy nic pelo ve School. Diğer iyi bilinen şarkılar Jak mímírnit deš, Nejští cesta veya Dama s čápem’dir. Spontane konserlere ek olarak, grup sıkı çalışmasıyla da bilinir ve hayranlarına her bir veya iki yılda bir düzenli olarak yeni plaklar sağlar.

Üç yıl önce iDNES Premium için verdiği bir röportajda Kalina, arkadaşlarıyla tesadüfen ska’ya girdiğini hatırladı. “Buradaki insanların hakkında pek bir şey bilmediği bir sürü Madness dinliyorduk. Bob Marley’in Jamaika müziğine İngilizlerin verdiği yanıttı. Klipleri bize günümüzün ünlü avukatı Dr. Ivan Vyskočil’in oğlu František Vyskočil tarafından oynatıldı ve bunun bu olduğunu hemen anladık” dedi.

“Özgürlüğümüz vardı, rock and roll yerine kendi eserimizi çalmak istiyorduk. Nerudová Caddesi’ndeki U Bonaparte bistrosunda, metinlerimden birinden Yüz Hayvan yaratılana kadar Fernets’le başlık üzerinde iki gün çalıştık. Yurtdışında çok iyi çevrildi, çünkü devrimden sonra sık sık bizi seven ve bizi Fransa, Almanya, İsviçre, Amerika’ya götüren bir aptalla karşılaştık. Adından her zaman belliydi ki biz bir tür art rock’tan çok bir atlama grubuyuz.”

Müziğe ek olarak, Prag’da doğan, kendini görsel sanatlara da adayan Jan Kalina, grubun seçkin sanatçısıydı ve ayrıca Prag’daki Hollarov náměstí’deki sanat lisesinden mezun oldu. Kendisini bir Žižkov vatanseveri olarak görüyordu. “Smíchov’da doğduğum izlenimine kapıldım ve Smíchov ile Žižkov eskiden birbirine benziyordu. Yuvadan ayrıldığımda yirmi dört yıl önce Žižkov’a yerleşmeden önce Prag’ın çeşitli yerlerinde yaşadım. Burada büyük bir vatansever oldum, çünkü küçük yaşlardan itibaren Hussites’e ilgi duyuyordum, onları çocukluktan beri çiziyordum, sanırım bu Prag bölgesi o zaman zaten benim için kaderdi” dedi.

Yüz Hayvan grubu, yurtdışında da ABD, Fransa, Belçika ve Almanya’da çalarak başarılı konserler verdi. Kalina ayrıca Shrapnel tiyatro grubunda oynayan Kašpárek v rohlík grubunun bir üyesiydi ve Vosto5 tiyatrosunun Brass Band performansında da rol aldı. Charles Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Çek dili – sanat eğitimi mezunu, ayrıca reklam sektöründe on beş yılı aşkın bir süre storyboarder ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. Dört çocuk babasıydı.

Üzücü haberler getiriyoruz. Hundred Animals grubunun solisti Jan Kalina hayatını kaybetti. 58 yaşındaydı.

Bu nedenle bugün saat 20:00’den itibaren KB Acoustic Stage’den grubun konserini yayınlıyoruz.

19 Ağustos 2023, 07:13, gönderi arşivlendi: 19 Ağustos 2023, 10:27