Yoksullara hakarete müsamaha göstermez : eğitim bakanı Bihar Chandrashekhar | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Lalu Prasad liderliğindeki RJD, 2024 Lok Sabha anketlerinde BJP’nin Hindutva gündemine karşı çıkmak amacıyla, ezilen kastların “hakaretini” merkezi bir seçim sorununa dönüştürmeye çalışmak için çaresiz görünüyor.
Bu, Milli Eğitim Bakanı olunca ortaya çıktı. Chandrashekharparti tarafından Cuma günü eski başbakan Karpoori Thakur’un ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir partide konuşurken, kendisini Mahabharata’nın efsanevi bir karakteri olan Ekalavya’nın “torunu” olarak tanımladı. bir daha tekrarlanmayacağını iddia ediyor.
Bakan, CM yardımcısı Tejashwi Yadav ve eyalet başkanı Jagadanand Singh gibi üst düzey parti liderlerinin huzurunda, “Biz Eklavya’nın torunlarıyız, ancak fedakarlık yapmamalıyız, şimdi diğerlerinden başparmağını almalıyız.”
Din kitaplarında “şüdra” olarak geçen kişilerin artık “okuma-yazma” sahibi olduklarını ve haklarının bilincine vardıklarını söyledi. Bir partinin Hindutva adına gericilerden ve Dalitlerden destek aldığını, ancak onlara asla “saygı” vermediğini söyledi. Bakan, dini kitaplarda bu tür kastlara yönelik ayrımcılıktan daha fazla söz edeceğini açıkladı.
Geçen ay Hindu dini kitaplarının toplumda nefret uyandırdığını iddia ederek Hindu destanı Ramcharitmanas’taki bazı ayetlere itiraz etmişti.
BJP sözcüsü Nikhil Anand, “Eğitim Bakanı Chandrashekhar’ın kast fikriyle ilgili devam eden açıklamaları, RJD’nin oy tabanını artırma gündeminin bir parçası. Ancak bu şimdi işe yaramayacak” dedi. Anand, RJD’yi siyasi kazanç için toplumda kast çatışması yaratmakla suçladı ve onu Hinduların duygularını incitmemesi konusunda uyardı.
Ancak RJD sözcüsü Chitranjan Gagan, partinin yalnızca sosyal olarak geri kalmış kastları ana akıma getirmeye çalıştığını söyledi. “Dalitler ve geri kalmışlar ülke nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturuyor, ancak geride kaldılar” dedi.