Yönetmen Kashcheeva’nın Electra’sı Toronto’daki kısa film bölümünü kazandı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Yönetmen, Electra filminde kendi anılarını inceleyerek annesiyle hesaplaşmaya ve babasıyla olan karmaşık ilişkisini anlamaya çalışan genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Filmde Kascheeva, bir önceki film olan Daughter with the Puppets’takiyle aynı şekilde çalıştı ve bunu, oyuncuları animasyon için nesne olarak kullanan bir teknik olan pikselleştirmeyle birleştirdi.


Bojo o moc, Watchmen (2019) ve The Good Place dizilerinde rol alan Cord Jefferson, bu yılki festivalde izleyici ödülünü evine götürdü. Jeffrey Wright’ın başrolünü üstlendiği American Fiction adlı filmi, beyaz insanların siyah kültürün eserlerini algılama biçimine odaklanıyor.


Bir Afrikalı-Amerikalı yazar olan ana karakter, “Zenci yaşam tarzı” hakkında kasıtlı olarak aptalca bir roman yazdığında büyük bir başarı elde ediyor. Kendisine defalarca çalışmalarının “yeterince siyah” olmadığını söyleyen yayınevinin yaklaşımı nedeniyle bunu yapmak zorunda kalıyor. Sonuç, yazarın koyu tenli insanlar hakkındaki en büyük klişeler olarak gördüğü şeylerle dolu bir roman. Film, yazar Percival Everett’in 2001 tarihli kitabının uyarlamasıdır.


Toronto festivali çoğu zaman Oscar’ların habercisi olarak görülüyor. Geçmişte örneğin Jojo Rabbit (2019), The Green Book (2018) veya The King’s Speech (2010) filmleri Toronto’da Oscar kazanmıştı.


1970’lerde geçen komedi draması The Holdovers, izleyici oylarında American Fiction’ın ardından ikinci sırada yer aldı. İçinde bağıran bir öğretmen olan ana karakter, bir yatılı okulda Noel tatili sırasında evlerine dönemeyen öğrencileri denetler. Hayao Miyazaki’nin yönettiği The Boy and the Heron filmi ise oylamada üçüncü sırada yer aldı.


Festivalde ayrıca Çek şirketi Marlene Film Production’ın ortak yapımcılığını üstlendiği Agnieszka Holland’ın filmi Hranice de gösterildi.