Yazar František co Nepil, “Spor yapmıyorum ama düzenli olarak yapıyorum” dedi

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Čapek tarafından gömüldü

František Nepil, bir kısmını Nižbor yakınlarındaki Výbrnice kırsalında geçirdiği çocukluğunu sevgiyle hatırladı. İspanyol kuşlarını ve Nepil'in annesinin patatesli, soğanlı köftesini öven çok sayıda yaz misafiri vardı. “Hayatımın zirvesini yaşımın ikinci ve üçüncü yılları arasında yaşadım, çünkü o zamanlar Bayan Olga, Dášeňka ve Iris ile birlikte Výbrnica'ya giden Karel Čapek tarafından kucağına gömüldüm.” yazar Pazar sabahı radyoda şunu söyledi.

Haftalık 5plus2

Her Cuma ücretsiz

Bölgelerdeki ilginç insanlar, olaylar ve olağandışı olaylar hakkında okumalar.

Čapek'in memleketi Svatoňovice'de genç bir bayan bir kafede ona seslendi: “Bay Nepil, sizi o kadar kıskandım ki Karel Čapek sizi kucağına aldı! Beni büyütemezdi, henüz doğmamıştım ama beni gömmez miydin?” Milerád itaat etti, böyle bir isteğe karşı çıkılamaz. Nepil, “Böylece tüm kafenin alkışları arasında genç bayanı elimden geldiğince gömdüm” diye ekledi.

Konuksever bir hayırsever ve tilki

František Nepil hem kitabında hem de radyo çalışmalarında nazik ve gizli bir üslup kullandı. Miroslav Horníček'in bir zamanlar onun hakkında söylediği boşuna değildi: “Sesi insanın acele etmesini engelliyor.” Ve ancak o zaman gerçekten acelemiz olmadığını ve František Nepil'le durduğumuz zamanın iyi ve kutlu bir zaman olduğunu anlayacağız.” Köşe yazarı Rudolf Křestťan, sesini iyi huylu ve aynı zamanda biraz kurnaz olarak nitelendirdi. . Nepil'in metinleri taze bir mizaha, orijinal bir dile ve gösterişli bir hikaye anlatma tekniğine sahiptir. Radyo dizisi Dobré Jitra'nın konuşmalarında “çok iyi, çok iyi veya çok hoş” gibi ifadeler kullandı.

Yazar, “Açıklığa kavuşturmak ve teşvik etmek için yazıyorum” diye güvence verdi. Bir kulübe nasıl yapılır, Střevíce z lyčí, Günaydın ve hatta daha iyi sabahlar, Prensesin yüzüğü, Ihlamur sokağı veya çocuk kitapları Haşhaş adam, Tarla bezi Evelynka, Me Baryk hikayelerini okumak yeterlidir. Ayrıca Spejbl ve Hurvínek için senaryolar yazdı.

Köpük kapaklı çapraz bira bardağı

Spartalı bir meraklı ve yetenekli bir genç sporcuydu, sporu seviyordu. Nepil aynı zamanda daha küçük ve tıknaz bir figürle şunu itiraf etti: “Fiziksel boyutlarım bana Luciano Pavarotti'yi hatırlatıyor.” Diyetlerle uğraşmadı. Albatros yayınevinde hanımların önünde istifasını “Hayatımda toplam 120 kilo verdim ve hala hiçbir şey vermedim” diyerek istifa etti. Tutkulu bir köy sakini olarak aktif bir şekilde dinlendi.

Spor yapmıyorum ama düzenli olarak yapıyorum” dedi. Yazar Ondřej Suchý, Nepil'in eşsiz Yeni Yıl kartlarını hatırlıyor. PF 1981'de “František bir orman kuyusundan kurutulmuş bir damla gönderiyor, böylece en azından ben içmediğimde sen içebilirsin” diye yazdı. Daha sonra damla şeklinde kesilmiş bir selofan parçasını yüzüğe yapıştırdı . Vladimír Jiránek ve Renčín de onun için “Péefko” çizdi. Suchý aynı zamanda Nepil'in orijinal imzasını da hatırlıyor: “Bana 'František co Nepil' diye imza attı ve bu sözlerin arkasına köpük kapaklı küçük bir bira bardağı çizdi ve ardından iki kalem darbesiyle üzerini çizdi.”

Her zaman patates cipsi vardı

Zdena Nepilová kırk dört yıl boyunca kocasıyla mutlu bir şekilde yaşadı. Çek Radyosuna verdiği demeçte, “O kadar çok iyi özelliği vardı ki, bunlar kötü olanları tamamen gölgede bıraktı.” “Onunla hayat parkta bir yürüyüş gibiydi.” Evlenmeden önce dokuz yıl flört ettiler. František'in “akıllı sopası” olduğu söyleniyordu. 1972'den beri “serbest” bir yazar olarak bazen maddi sıkıntısı çekiyordu. “Patates alacağımızı söyledim, o da parasının yolda olduğunu söyledi. O zamanın tüm zorluklarına rağmen her zaman doğruyu söyledi.” diye ekledi radyodan Zdena.

Nepil, 8 Eylül 1995'te altmış altı yaşında kalp krizinden öldü. “Tıpkı annesi ve babası gibi ağır bir kalp krizinden öldü” diye açıkladı. Zdena Nepilová kocasının karakterini şöyle özetledi: “O, gürültüden hoşlanmayan ve sessizliği seven, çok odaklanmış ve nazik bir insandı.”