Windows 11: Engelli kişiler için canlı altyazı, sesli erişim ve diğer özellikler

MyHoca

New member
Microsoft başlattı Windows 11 çeşitli kullanışlı işlevlere sahip işletim sistemi. İşletim sisteminin en son sürümü, kullanıcıların oluşturmasını, bağlanmasını, öğrenmesini ve başarmasını kolaylaştıran çeşitli erişilebilirlik özellikleri sunar. Aynı zamanda bir Windows 11 kullanıcısıysanız, bu dört erişilebilirlik özelliği işletim sisteminden en iyi şekilde yararlanmanıza da yardımcı olacaktır.
İşte Windows 11’i daha erişilebilir kılan dört özellik:
Dış ses
Bu, Windows 11 üzerine kurulmuş bir ekran okuma uygulamasıdır. Daha doğal seslerle, Ekran Okuyucusu kullanıcıları web’de gezinme, okuma, e-posta oluşturma ve daha fazlası gibi senaryoların keyfini çıkarabilir.
Canlı altyazılar
Canlı altyazı özelliği, kullanıcıların otomatik transkripsiyonu kullanarak sesi daha iyi anlamasını sağlar. Canlı Kapalı Altyazı, Windows masaüstüyle bütünleşerek, diğer uygulamalarda çalışırken kapalı altyazıları okumanıza olanak tanır. Kullanıcılar, altyazıların nasıl görüntüleneceğini kişiselleştirebilir ve yüz yüze görüşmeleri kolaylaştırmak için mikrofon sesini kaydedebilir. Erişilebilirlik açılır menüsüne giderek Canlı Altyazıları etkinleştirebilirsiniz.
sesli erişim
Windows 11’deki bu erişilebilirlik özelliği sayesinde herkes bilgisayarını kontrol edebilir ve sesiyle metin yazabilir. Örneğin, kullanıcılar uygulamaları açmak ve uygulamalar arasında geçiş yapmak, web’de gezinmek ve e-posta okumak ve yazmak için seslerini kullanabilir. Voice Access, konuşmayı doğru bir şekilde tanımak için modern cihaz üstü konuşma tanımayı kullanır ve internet bağlantısı olmadan çalışır.
Göz kontrolü
Windows 11, Tobii Eye Tracker 5 gibi kullanıcıların göz hareketlerini kullanarak bilgisayarlarını kontrol etmelerine olanak tanıyan aygıtlar için yerleşik desteğe sahiptir. tıklama, kaydırma, Başlat menüsü ve Ayarlar. Kullanıcılar, etkinleştirmek için bakışlarını başlatma paneli düğmelerinden birine odaklayabilir. Daha sonra Hassas fare düğmesine ve ardından ekranda fareyi yerleştirmek istedikleri noktaya basarak fareyi ekranda belirli bir noktaya konumlandırabilirler.