VİDEO: Bohdalová Lucerna'yı hareket ettirdi. Svaté'nin galasında kariyerinin 87. yılını kutladı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Yönetmen Jiří Strach ve senarist Mark Epstein'ın imzasını taşıyan Svatá filmi, Lenka Vlasáková'nın canlandırdığı kızı Hana ile birlikte yaşayan 90 yaşındaki hayati önem taşıyan bir emeklinin hikayesini anlatıyor. Karşılıklı ilişkileri geçmiş yüzünden gergin ve yaralı.

Olga çalışma kampının dehşetinden kurtuldu ve bugün bunun hakkında kitaplar yazıyor ve konferanslarda bunun hakkında konuşuyor. Gazetecilerin de onunla ilgilenmeye başlaması sayesinde dinleyicilerini ikna edebiliyor ve ilgisini çekebiliyor. Bunların arasında, o anda Olga hakkında herkesten daha fazla şey bilen Pavla Beretová'nın canlandırdığı muhabir Dastychová da var. Ve onunla çıkacak.

Yönetmen Jiří Strach'a göre bu film, Jiřina Bohdalová ile yapılan sayısız işbirliğidir; neredeyse yirmi yıldır birlikte film yapıyorlar. İşbirliğine yaklaşımlarındaki fark olarak neyi görüyorlar? “Bugün, yetenek eksikliğimin Jiřina Bohdalová'nın filmografisindeki bazı şeyleri bozacağından korkuyorum. O yüzden beni nasıl kabul edeceğinden değil, ona layık bir film yapmaktan korkuyorum. Ve Svatá vakasında da başarılı olduğumuzu düşünüyorum” diye yanıtlıyor yönetmen.

Peki oyuncu, yaratılışı sırasında film hakkında nasıl konuştu? Bundan bir kuğu şarkısı olarak bahsetti ama bir sonraki cümlede uygun bir komedi rolü için haykırdı. “Yirmi yaşında biri gibi atlardım! Ama bunun olmayacağına dair size rahatlıkla söz verebilirim çünkü bunu yapabilecek insan eksikliği var. Gerçek komediyi kastediyorum, günümüzün üretilmiş eğlencesi değil. Dramaturji veya diyalog gibi cesaretinizi kırmayan ama yardımcı olan eski kanıtlanmış şeylere geri dönmek faydalı olacaktır. Ama şimdi tasarruf ediyorlar, aceleleri var ve sonuç böyle görünüyor” dedi.

Svata, Pazar akşamı saat 20:10'dan itibaren Çek Televizyonu tarafından gösterilecek. Prömiyerin raporunu videoda bulabilirsiniz.