Vary Ani Daha Derin Şeyler Parıltısını kazandı. Trojan ve Owen'a onur ödülü verildi

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Yağmura rağmen kapanış töreninin tüm konukları Termal Otel'e geldi. Jüri üyeleri ve festival yönetiminin ardından model Karolína Kurková, yönetmen David Ondříček ile oyuncu Martha Issová, oyuncular Milan Peroutka, Jitka Schneiderová, Zuzana Stivínová, Antonie Formanová, Denisa Barešová, Aňa Geislerová, Marek Eben ve jüri üyesi Oscar ödüllü aktör Geoffrey Rush ıslak kırmızı halıda dikkatlice yürüdü.

Buz hokeyi oyuncusu Radko Gudas ve eşi de Thermal'e geldi. Islak seyircilerden en büyük alkış ise oğlu Josef'le birlikte buraya gelen Ivan Trojan'a ve tabii ki İngiliz aktör Clive Owen'a oldu.

Kapanış töreninde Karlovy Vary IFF Başkanlık Ödülü'nü alan kişi oydu. “Bu özel ödülden dolayı büyük onur duydum. Burada muhteşem bir festival var. Sizinle birçok kez çalıştım ve Çek film yapımcıları dünyanın en iyileri arasında yer alıyor” dedi Owen. “Böyle bir ödül aldığınızda kariyerinize dönüp bakarsınız. Ve kariyerim üzerinde en büyük etkiye sahip olanlar çoğunlukla küçük bağımsız filmlerdi. Bütçeniz ne kadar büyük olursa olsun, işinizi iyi yaparsanız insanlar bunu takdir edecektir” diye devam etti Owen konuşmasına. Sonunda festival başkanına, ödülünü gösteriye adadığı otuz yıl boyunca Jiří Bartošek'e adadığını söyleyerek saygı duruşunda bulundu.

Aktör Ivan Trojan da bu ödülü Çek sinemasına yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı aldı. Jiří Bartoška onu sahneye davet ettiğinde tüm salon onu uzun süre alkışladı. “Bu ödülü her zaman almak istemiştim çünkü bu gerçekten gördüğüm en güzel ödül. Onu Jirka Bartoška'dan almış olmam benim için önemli ve bunu takdir ediyorum. Jiří Bartoška benim ve sizin için bizim Tanrımızdır. Onunla dünya daha güzel ve sana sağlık diliyorum ve mümkün olduğu kadar uzun süre burada bizimle birlikte kalmanı diliyorum,” dedi açıkça etkilenmiş bir Truva atı.

“Demoya göre iyiyim gibi görünebilir. Ama şunu anlamalısınız ki demoda sadece iyi şeyler var, kötü şeyler yok,” Trojan'ın kariyerini özetleyen açılış montajı yorumunu yaptı. Trojan daha sonra Clive Owen'a İngiltere ile İsviçre arasındaki maçın güncel durumunu doğrudan sahneden verdi. Oyuncu sonunda David Ondříček'e, Petar Zelenka'ya, Dejvická Tiyatrosu'na ve kardeşi Ondřej'e teşekkür etti. “Bana dünyanın nasıl çalıştığını anlattığınız için teşekkür ederim. Belki de komünistleri sevmiyoruz falan.” Ayrıca eski eşine, uzun yıllar boyunca verdiği destekten dolayı oğullarına ve tüm izleyicilere teşekkür etti.

Ödül alan İngiliz filmi A Sudden Glimpse of Deeper Things, Mark Cousins tarafından bir buzul tırmandıktan sonra dünya algısı değişen bir ressamın deneme niteliğindeki bir portresi olarak çekildi.

Jüri özel ödülü, Helga Gurenová'nın aynı zamanda en iyi kadın oyuncu ödülünü de aldığı Norveçli boşanma draması Until the Ages'e verildi. Ton Kas ve Guido Pollemans, Hollandalı baba-oğul hikayesi Üçüncü Günde Misafir ve Balık'la en iyi erkek oyuncu ödülünü paylaştı.

Nelicia Low, iki kılıç ustası kardeşin kaderini anlatan Singapur filmi Na kordy, Adam Martinc'in öldürücü trajikomedisi Mord ve Xoftex mülteci kampına Alman bakışı ile yönetmen ödülünü kazandı. Yönetmen Martinec, Çek filminde başrolü oynayan, oyuncu olmayan babasına, “İyi bir baba olmanın yanı sıra, aynı zamanda iyi bir aktörsün” dedi.

İzleyici oyu, 1968'de radyo editörlerinin ardından Dalgalar filmiyle Jiří Mádl'a verildi. Mádl, “Vary'de bizim için böyle güzel bir dalgaya neden olan yapımcıya, aileme ve en çok da izleyicilere teşekkür ediyorum” dedi.

Proxima yarışmasının galibi, epizodik konusu bir Çin otelindeki bir odayı birbirine bağlayan The Stranger oldu. Özel ödül, Latin Amerika'daki ordu eğitimini haritalayan When the Night Came filmine verildi ve Slovak film yapımcısı Martin Pavol Repka, Mart'tan Mayıs'a kadar olan aile dramasıyla Çek Cumhuriyeti için özel takdir kazandı.

Festivalde her yıl dünyanın dört bir yanından iki yüze yakın film gösteriliyor. Rekabetçi Ana ve Proxima bölümleri ile rekabetçi olmayan Özel bölümde, organizatörler bu yıl, neredeyse yarısı ilk gösterim olan 32 filmi sundu. Ana yarışmada Kristal Küre için 12 film yarıştı. Bunların arasında iki yerli temsilci de var: yönetmen Adam Martinec Mord'un uzun metrajlı filmi ve yönetmen Beáta Parkanová'nın Světylka'sı. Kanuni olmayan jürilerin ödülleri de açıklandı.

Festival, 28 Haziran'da başkanı Jiří Bartoška tarafından açıldı. Açılış gecesinde romantik western filmi Dünyanın Sonu Kadar'ı sunan Amerikalı aktör ve yönetmen Viggo Mortensen, dünya sinemasına yaptığı katkılardan dolayı Kristal Küre'nin sahibi oldu. Perşembe günü Alman aktör ve yönetmen Daniel Brühl, Karlovy Vary IFF Başkanlık Ödülü'nü aldı. Festivalde ayrıca yönetmen ve yapımcı Steven Soderbergh de yer aldı.

Bu yıl Karlovy Vary'deki film festivalinde 136 uzun metrajlı film ve belgesel yer aldı. 58. sezonun son filmi Yunan yönetmen Christos Nikou'nun romantik filmi Nail oldu.

Ana yarışmanın jürisinde, dünya sinemasına olağanüstü sanatsal katkılarından dolayı iki yıl önce festivalden Kristal Küre'yi evine götüren Oscar ödüllü aktör Geoffrey Rush yer aldı. Ünlü oyuncu kapanış töreni gününde doğum gününü kutlayınca tüm salon ona şarkı söyledi.

Sonunda Jiří Bartoška, 59. Karlovy Vary IFF'nin 4-12 Temmuz 2025'te gerçekleşeceğini duyurdu.

Karlovy Vary IFF 2024 – ödül sahiplerine genel bakış

Büyük Ödül – Kristal Küre
Daha Derin Şeylere Ani Bir Bakış / Daha Derin Şeylere Ani Bir Bakış
Yönetmen Mark Cousins, Büyük Britanya, 2024

Jüri Özel Ödülü
Sonsuza Kadar / Elskling
Yönetmen: Lilja Ingolfsdottir, Norveç, 2024

Yönetmenlik ödülü
Na kordy / Cì xīn qiè gŭ'nin yönetmeni Nelicia Low, Singapur, Tayvan, Polonya, 2024

Kadın Performans Ödülü
Helga Guren, Çağlara Kadar filmindeki rolüyle / Elskling, Norveç, 2024

Erkek Performans Ödülü (eski eşit)
Ton Kas ve Guido Pollemans, Üçüncü Günün Konuğu ve Balığı / Drie dagen vis, Hollanda, Belçika, 2024 filmindeki rolleri nedeniyle

Özel tanınma
Xoftex
Yönetmen: Noaz Deshe, Almanya, Fransa, 2024

Cinayet
Yönetmen: Adam Martinec, Çek Cumhuriyeti, Slovak Cumhuriyeti, 2024

Právo gazetesinin Seyirci Ödülü
Dalgalar
Yönetmen: Jiří Mádl, Çek Cumhuriyeti, Slovak Cumhuriyeti, 2024

Proxima yarışmasının büyük ödülü
Yabancı / Ju wai ren
Yönetmen Zhengfan Yang, ABD, Çin, Hollanda, Norveç, Fransa, 2024

Proxima yarışması jürisi özel ödülü