Upendra Kushwaha-Bihar CM Nitish Kumar farkı, her iki liderin de kımıldamayı reddetmesiyle büyüyor | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: JD(U) lideri Nitish Kumar ile partinin Ulusal Parlamento Konseyi başkanı arasındaki bölünme Upendra Kuşvaha Geçen Ağustos ayında büyük ittifak hükümetinin kurulması sırasında müttefik RJD ile imzalanan bir “anlaşma” üzerine parti başkanının ulusal yürütmeyi bir toplantıya çağırmasının ardından Cuma günü genişledi.
Kushwaha, ulusal yürütme kurulunun JD(U)’nun son zamanlarda zayıflayıp zayıflamadığını da tartışması gerektiğini söyledi.
“Yaklaşık bir hafta önce parti liderliğinden ulusal yürütmeyi bir toplantıya çağırmasını istedim. Tartışılacak bazı ciddi meselelerimiz var. Parti zayıfladı. RJD ile bir tür anlaşma hakkında bir tartışma var. Bu meseleler tartışılmalı. Ulusal yürütme toplantısında,” dedi Kushwaha Cuma günü.
JD(U) meclis konseyi başkanı, Nitish’in Kushwaha’nın “mümkün olduğu kadar erken saatte gelip gitmekte özgür olduğu” şeklindeki tekrarlanan hesabına yanıt olarak, “Önceki avatarı olan Samata’dan beri bu örgütün içindeyim. Sırf Nitish Kumar emretti diye JD(U)’dan ayrılmayacağım.”
“JD(U) kaçanlarla dolu”
Çarşamba günü erken saatlerde Kushwaha, Baap-Dada’nın (atalarının) mülklerindeki hisselerini almadan JD(U)’dan ayrılmayacağını söyledi.
“CM, partiden üç kez ayrıldığımı ve kendi isteğimle geri döndüğümü söyledi. Gerçekleri açıklamam gerekiyor. JD(U)’dan ayrıldım ve yalnızca iki kez geri döndüm. İlk geri dönüşümüm 2009’da Nitish bana sorduğunda oldu. 2021’de dönüşüm, partisinin MLA sayısı 43’e düşürüldükten sonra çok savunmasız hale gelen CM’nin taleplerinin ardından geldi” dedi.
Eski Birlik bakanı, CM tarafından JD(U)’dan sık sık “gelip gitmiş” biri olarak alay edildiği için, “şu anda partinin, ulusal başkan (Rajiv Ranjan takma adı Lalan Singh) dahil olmak üzere, kaçanlarla dolu olduğuna dikkat çekti. ) “CM neden JD(U)’daki diğer ilticacılardan bahsetmiyor?” diye sordu.
Kushwaha ayrıca, eski RLSP’sini JD(U) ile birleştirdiğinden beri son iki yıl içinde Bihar CM’sinin onu hiç aramamış ve hatta parti meselelerini tartışmak için beş dakikalığına davet etmiş olmasından yakınıyordu. “Bu gerçeği söylüyorum. CM, son iki yıldır beni hiçbir tartışmaya davet etmedi. Eğer CM, doğruyu söylemediğimi düşünürse, oğlunun adına yemin etmeli ve Kushwaha’nın yalan söylediğini beyan etmelidir.” kan davasını daha da aşağılara çeken hoşnutsuz JD(U) lideri.
Buna karşılık Nitish, Kushwaha’nın JD(U)’nun 2020 anketlerinde yalnızca 43 sandalye kazandığını bildiğini söyledi.
“Ona bu kadar iç karartıcı geldiyse, JD(U)’ya geri dönmemeliydi. Partiye dönüşünün benim ısrarım üzerine yapıldığını hatırlamalı, yoksa birçok lider onu geri almaktan yana olmayacaktı.” dedi. Geçen yıl 45 bin olan parti üye sayısının 75 bine yükseldiğini sözlerine ekledi. “Müttefikimiz (BJP) seçimlerde bizi desteklemediği için 2020 anketlerinde MLA sayımız düştü” dedi.
JD(U) içindekiler, Kushwaha’nın 2021’de Nitish CM başkanından ayrıldığında “tahtın varisi” olacağına dair büyük umutlarla JD(U)’ya döndüğünü söyledi. Ancak birkaç ay önce Nitish, RJD lideri ve Bihar CM yardımcısı Tejashwi Prasad Yadav’ın Bihar’ın 2015 seçimlerinde Mahagathbandhan’a liderlik edeceğini kamuoyuna açıkladığında Kushwaha’nın hayali paramparça oldu.