Uber CEO’su Khosrowshahi, Spotify başkanı fikrini değiştirmeden önce işi geri çevirmeyi düşünüyordu.

MyHoca

New member

Dara Hüsrevşahişimdi kim önde uber 4 yılı aşkın süredir, aniden fikrini değiştirmeseydi başka bir şirkette çalışabilirdi. LinkedIn CEO’su ile yapılan röportajda Ryan RoslanskyHüsrevşahi, baştaki şüphelere rağmen rolü kabul etmesine yol açan olayları açıkladı.
Şu anki Uber başkanı, iş teklifini geri çevirmeyi düşündüğünü paylaştı – o kadar ki, aramayı bile görmezden geldi – ta ki arkadaşıyla konuşana kadar, spotify Kurucu ve CEO daniel ec. Bu konuşma sırasında çevrimiçi taksi devine geçişinin belirleyici noktasının “özel bir an” olduğunu söyledi.

Khosrowshahi kurulu çağırmayı düşündü
Khosrowshahi’ye göre, o zamanlar Uber’in teklifi konusunda tereddüt etmesinin iyi nedenleri vardı. Birincisi, şirket, yöneticinin “tarihsel olarak zor bir dönem” dediği bir dönemdeydi. Üstelik Expedia’nın CEO’su olarak on ikinci yılında olan Khosrowshahi, iş değiştirmek için acele etmiyordu. O sırada çevrimiçi seyahat rezervasyon şirketinde “harika vakit geçirdiğini” açıkladı.
Başlangıçta, eski Expedia başkanı Uber’i reddetme niyetinin iyi bir fikir olduğunu düşündü. “İlk aramayı aldığımda ilk düşüncem ‘Kahretsin’ oldu … ‘Bunu neden yapayım ki?’ diye düşündüm.” Khosrowshahi’nin mahkumiyeti onaylandı ve teklife yanıtını anlatmak için Uber yönetim kurulunu aramayı düşündü.

Spotify CEO’su devreye girdi ve onu “etki yaratmaya” ikna etti
Khusrowshahi bir yatırımcı konferansında Spotify’dan Daniel Ek ile tanıştığında, ikincisinin onu Uber’deki iş için tavsiye ettiğini öğrendi. Expedia’nın o zamanki CEO’su Ek’e, statükodan duyduğu “mutluluk” nedeniyle teklifi reddetme kararını bildirdi. Buna Ek’in, Hüsrevşahi’yi kararını geri almaya ikna edecek bir yanıtı vardı.
Uber patronu şunları söyledi: “Daniel bana soğuk İskandinav gözleriyle baktı ve ‘Dara’yı biliyorsun, hayat ne zamandan beri mutlu olmaktan ibaret oldu? Etki (sic) sahibi olmakla ilgili. Bir etki yaratmalısın.” Ona göre, onu Uber’in sorumluluğunu üstlenmeye ve onu yönetmeye iten “özel bir andı” – “büyük bir etki” yaratmasına izin verecek bir şeydi.