Troška’nın film ve müzikalleriyle üne kavuşan oyuncu Ladislav Županič hayatını kaybetti

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
“Maalesef bizi derinden etkileyen acı haberi sizlere vermek durumunda kaldık. Ailenin verdiği bilgiye göre, bir meslektaşı, büyük bir aktör, seslendirme sanatçısı ve bir süre önce Thalia Ödülü sahibi Karlín Müzik Tiyatrosu’nun yöneticisi Bay Ladislav Županič aniden öldü.” postalamak. Ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Mart 2016’da Ladislav Županič, müzikal-operet kategorisinde ömür boyu oyunculuk-şan mükemmelliği nedeniyle Thalia Ödülü’nü aldı. “İlk Thalia’mı aldığım Cage of Fools’u sevdim. Ayrıca Higgins rolünü de sevdim, çünkü Japonya’da My Fair Lady’yi neredeyse otuz kez oynadık. Sonra Zvonokosy ve Laďka Kozderková” diyerek ödülü alırken en ünlü müzikal rollerine baktı.

İnsanlar onu en çok Köyün Merkezi Var filminden, Zdenek Troška’nın masallarından veya Kamenák üçlemesinden hatırlıyor. Televizyon izleyicileri onu popüler dizi Arabela, Boys and Guys, Wild Land ve District Championship’ten tanıyor.

Aynı zamanda dublajın büyükleri arasındaydı; Clint Eastwood’u en ünlü seslerden biriydi. Ayrıca Karpatlar’daki Kalenin Sırrı filminde Michal Dočolomansky’yi seslendirdi.

“Thalia Ödülü’nden ve aynı zamanda tüm üst rollere Clint Eastwood’u vermiş olmamdan çok memnunum. Onun sayesinde daha azının daha çok olduğunu anladım” dedi aktör.

“Sıkı oyunculuğunu her zaman sevdim. Sergio Leone bir defasında tek oyunculuğunun stetson ve puro olduğunu söylemişti. Bu doğru değil çünkü onun son filmlerinin hepsini ben yaptım ve bu harika bir şey. Onun içindeki sıkılığı, içe odaklanmayı seviyorum, hiçbir şeyin onu etkilemesine izin vermiyor,” dedi Eastwood’un dublajı hakkında Županič.

Acılı meslektaşlar, okul ve hayranlar

Kültür Bakanlığı taziyelerini iletti. “Müzikal ve operet alanında ömür boyu çalışmaları nedeniyle Thalia Ödülü’nü kazanan, Karlín Müzik Tiyatrosu’nun yönetmeni, aktör ve seslendirme sanatçısı Ladislav Županič vefat etti. Her zaman Clint Eastwood’un harika filmlerinin dublajını yapacağım harika bir ses” dedi. X Kültür Bakanı Martin Baxa.

“Hayat yolculuğunun net bir başlangıcı vardır. Dünyevi yolculuğun sonu genellikle ani ve daha da üzücü oluyor… Ladislav, yaptığın her şey için teşekkür ederim” dedi moderatör Honza Musil Facebook’ta.

“Okulumuz mezunu, oyuncu, dublajcı ve Karlín Müzik Tiyatrosu’nun uzun süredir yönetmenliğini yapan bir kişinin vefat haberi bizi üzdü. Sayın Ladislav Županič, okulumuzdan 1960 yılında doktora sınıfında mezun oldu. Jiřina Eliášová. Županič’in mezun olduğu Prostějov’daki Jiří Wolker Spor Salonu, onu hatırlıyor ve ailesine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.”

Paravan’dan Karlín’e

Prostějov’un yerlisi, Brno’daki Janáček Sahne Sanatları Akademisi’nde okudu. Mezun olduktan sonra popüler Paravan tiyatrosunda başladı ve 1970’ten itibaren kariyerine Karlín Müzikal Tiyatrosu’nda başladı ve 1993’ten 2003’e kadar yönetmen olarak çalıştı. Onun döneminde tiyatro toplam sekiz Thalia Ödülü kazandı.

O zamanki başkent Prag’ın belediye başkanı Igor Němec’in talimatı üzerine Županič’in, 2002’deki sel felaketinden sonra tiyatronun dengesiz bütçesi nedeniyle görevden alındığı iddia edildi. Županič tarafından planlanan Karlín Tiyatrosu’nun müteakip onarımı, tiyatronun yeni yönetimi tarafından önemli ölçüde daha yüksek bir fiyata gerçekleştirildi. Daha sonraki zamanlarda Karlín Müzik Tiyatrosu Thalia Ödülü’nü kazanamadı.

Aktör üç kez evlendi, ikinci eşi 2019’da ölen oyuncu Jana Drbohlavová’ydı. Girl on a Broom komedisindeki öğretmen Pešková rolüyle tanınıyor. Aynı zamanda Prag’daki ABC tiyatrosunun uzun süredir üyesiydi. Birlikte, eskiden polis memuru olan ve şimdi Prag’ın Başkenti Taşımacılık Şirketi’nin çalışanı olan Ladislav ve şu anda tarihçi olan Jan’ın oğulları vardı.

Županiče, gençliğinde babasının olduğu gibi pilotluk kariyerini düşünüyordu. Bu işi sıklıkla oyunculukla karşılaştırdı.

“Fakat benim için bu mesleklerin pek çok ortak noktası var. Belli bir bakış açısıyla birleşiyorlar. Pilotlar bunu gerçekçi bir şekilde yerden on bin metre yükseklikten elde ederler ve bir aktörün canlandırdığı karakterlerin içinde kaybolmaması için buna sahip olması yeterlidir. Ayrıca pilotlar ve oyuncular birbirlerini her zaman sevdiler” dedi.