Teknik işten çıkarmalar: Salesforce CEO’su, 2 saatlik bir konuşmada çalışanları işten çıkarmak hakkında ne diyor?

MyHoca

New member

Satış ekibi geçen ay işgücünün yaklaşık %10’unu işten çıkardığını ve ayrıca bazı ofisleri kapatacağını duyurdu. CEO Marc Benioff, çalışanlara yazdığı bir mektupta, şirketin iş gücünü azaltma kararı aldığını çünkü [economic] ortam zorlayıcıdır. İşten çıkarmalardan haftalar sonra, şirketin CEO’su, iki saatlik bir telefon görüşmesi sırasında binlerce çalışanı işten çıkarmanın kötü bir fikir olduğunu iddia etti.
The New York Times, Benioff’tan alıntı yaparak, “Açıklanamayanı açıklamaya çalıştık. Bu kadar büyük bir grupla böyle bir telefon görüşmesi yapmak ve etkili olmasını sağlamak zor ve bir bedel ödedik.”

CEO, toplantı sırasında kaçamaklı davrandığı için Salesforce çalışanları tarafından azarlandı. Kurumsal yazılım şirketinin işten çıkarmaları yaklaşık 7.000 çalışanı etkiledi. Basında çıkan haberler, iki gün içinde yaklaşık 4.000 kişinin Salesforce’un Slack kanalından kaybolduğunu gösteriyor.
“Keşke ömür boyu iş teklif etseydim. Ama gerçek şu ki, 80.000 çalışanı olan büyük bir şirketiniz varsa, işgücünü ayarlamanız gereken zamanlar olacaktır. İşten çıkarma paketlerimiz şimdiye kadarki en cömert paketlerden bazılarıdır.” dedi, Benioff. raporda belirtildiği gibi alıntılanmıştır.
Teknoloji şirketleri agresif bir şekilde işe alındı
Benioff mektubunda, şirket müşterilerinin zorlu ekonomik koşullar nedeniyle satın alma kararlarında daha ölçülü bir yaklaşım sergilediklerini vurguladı. Ayrıca şirketin Covid-19 salgını sırasında çok fazla insanı işe aldığını söyledi.

“Bu noktaya nasıl geldiğimizi çok düşündüm. Pandemi yoluyla gelirimiz hızlanırken, çok fazla insanı işe aldık ve bu şu anda karşı karşıya olduğumuz bu ekonomik krize yol açtı ve bunun sorumluluğunu alıyorum. dedi. .
Sadece Salesforce değil, Facebook ana şirketi Meta ve Amazon gibi şirketler de artan talebe ayak uydurmak için pandemi sırasında agresif bir şekilde işe alımlar yaptı.