StB olayı hakkında bir müzikal yaratıldı. Record ve International, Ondej Soukup açıkladı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
İlk etapta size yaklaşmaları nasıl oldu? Ve ilk etapta teklif hakkında ne düşündün?
Biraz uzun bir hikaye oldu ama üzerinde durmayacağım. Sonunda ortak yapımcı, senarist ve yönetmen Birgit Simmler, Prag’da Joan of Arc’ı gördü ve daha sonra bana bu oyun için bir avuç dolusu müzik verdi. Şaşırdım, çünkü tamamen karanlık ve tamamen müziksiz, çok fazla dramatik durum içeriyor, korkular, aşk, tiksinti, umut vb. Ve 1948 darbesinden sonra yaşanan gerçek olaylara dayanmaktadır.

Kmen etkinliğinin ilk olarak Alman yaratıcıların ilgisini çekmesini nasıl açıklıyorsunuz?
Bu benim için çok büyük bir tesadüftü. Etrafında dönen konular veya bir müzikalin üretileceği veya ortaya çıkmasına izin verilecek bir bölge için buraya bakın. Ve böylece, biraz farklı olan Kdyn ve Verub’da gerçekleşmesine rağmen, Kabile etkinliğine geldi. Komünizmin suçları üzerine bir araştırmacı olan Bay Vclava Jandekov, bu nedenle büyük hizmette bulunuyor. Kmen etkinliğinin gerçekleştiği yerde, bizim ve Alman izleyiciler için yarı teatral bir performans sergiledi, çok detaylı bir kitap yayınladı ve ardından Michal Koçin’in harika bir şekilde çizdiği Çekçe ve Almanca harika bir çizgi roman yayınladı. Sonra Almanya’dan Luisenburg Festspiele için bu temayla bir müzikalin yaratılması ve bunun için müzik yazıp yazmayacağım konusunda bir telefon aldım. Seve seve içtiğim. Diğer şeylerin yanı sıra, komünist rejimin yaptığı iğrençlikleri hatırlatan bir projede yer almanın mutluluğunu yaşadım.

Muzikl bv general leh nr, ama burada baskı ve özgürlükten yoksunluktan bahsediyor. Birlikte nasıl gidiyor?
Müzik, müzik… Ülkemizde oldukça değer kaybetmiş nr. Ne yazık ki. Müziği, özellikle de klasik müziği çok sevdiğimi söyleyemem. Beste yapmayı seviyorum, sekiz tane yazdım ve her zaman tam bir özgürlüğe sahiptim. İstediğim ve istediğim gibi yazdım, tek sınırlama metindi. Ama müzikal mantık için ihtiyaç duyduğum gibi her zaman uzatılabilir, kısaltılabilir veya değiştirilebilir. Öte yandan – Bowie’nin müzikali Lazarus, Hair’a bakın ve birçoğu var. Bunlar kolay günler değil. Ama tabii ki pek çok pitrouble müzikali de var.

Bana neler olduğunu söyleyebilir misin? Şarkının yaratıcıları tarihi gerçeklere göre mi hareket ettiler yoksa bir şekilde modifiye mi ettiler?
DJ, esasen gerçeklikle aynıdır ve bir lisansa sahiptir. Yani: 1948’deki darbeden sonra, komünist StB, Alman sınırını Verub (Kdyn yakınlarındaki bir köy) yakınlarında ilerletti ve sınır kapısı gibi bir evde, StB ajanlarının Amerikan kılığına girdiği sahte bir gümrük binası inşa etti. memurlar. Yardımcıları, göç ettirilenlere yardım sözü verdi, onları sahte sınıra getirdi ve orada özgür bir dünya olduğunu söylemek için gönderdi. Bir süre sonra zavallılar bir Alman sınır muhafızını görmüşler, onları bir eve götürmüşler ve onlar da kendilerini Batı’da sanarak Amerikalı subaylara – kendilerine kim yardım etmiş, kimlerle tanışmış vs. tutuklanmış.

Stanislav Lika gerçekten de başrolü oynuyor mu?
Evet. Veruby’deki SNB istasyonunun yerel komutanıydı. Komünistlere dayanamadı ve insanların Batı’ya kaçmasına yardım etti. Eylemi başlatanlardan biri olan üst düzey bir StB yetkilisi Even Abraham, Lika’ya onlara yardım etmesi ve ajanlar tarafından kendisine teslim edilen kaçakları sahte sınıra götürmesi ve gelir gelmez oraya göndermesi gerektiğini söyledi. Almanya’da idi.

Lika bisikletini doldurmasına rağmen elinde başka bir şey kalmamıştı ama o aptaldı. Onu neredeyse yakalasalar da belli bir yere götürdüler ama suçludan kurtuldu, bütün ailesiyle birlikte kaçtı ve sonunda seksen yaşında öldüğü Kanada’da öldü. Ve Abraham bile (o sırada 27 yaşındaydı) Alcron Otel’de resepsiyonist ve ardından 1989’a kadar Kotva mağazasının editörü oldu. Ona hiçbir şey olmadı, aptal birçok insanın hayatını mahvetti.

O zamanlar pek popüler olmayan Internationale’i de müziğe dahil ettiniz mi?
Tabii ki, sapkın bir sevinçle onu doğruca klozete attım. Her zaman bir komünist devrimi, büyük bir sıkıntı vardır, bu yüzden buna hazırım ama sonra onun metnini bir hayvan için kullandım, bu tamamen farklı bir melodi, hüzünlü, kuşatıcı ve sürekli tonlamalı. Ortak yaratıcılardan bazıları, Internationally’nin sözlerini söyleyen komünizmin kahramanı ve düşmanı Stanislav Lika ile aynı fikirde değildi. Ama sonra belki de metnin diğer müzikal bağlamlarda tamamen farklı bir karaktere büründüğünü netleştirdik.

Başka hangi motiflerle çalıştınız?
Orada oldukça fazla var. Belirli durumlar veya karakterlerin tanıdık motifleri vardır, bazen bu, verilen duruma uygun müzik veya köpeklerdir ve mümkünse onu destekler veya güçlendirir. Ama müziği nasıl tarif etsek…

Tiyatroda Soukup var

Güncel Almanca haber Kalte Freiheit’in yanı sıra Ondej Soukup’un müziği müzikallerde de duyulabiliyor. Aşk aşktır (Lucie Bl Tiyatrosu), Mowgli, Robin Hood, Jeanne d’Arc (Kaliç Tiyatrosu) ve Makropoulos müzikali (Pardubice Tiyatrosu’nun girişi).

Cuma günü çok özel bir şehir olan Luisenburg festivalinde prömiyeri yapılan müzikali okuyabilir misiniz?
Luisenburg ve manzarası mistik bir şehirdir. Wagner’in müzikal temalı operaları için ideal olan, büyük ladin ağaçları ile keskin bir şekilde yükselen camlarla kaplı gibi görünen iki bin kişilik devasa bir amfitiyatro. İki beyaz komünistin gizlediği bir havlamada sadece kurtlar ve Bavyeralı Ludvk var… Ve oldukça alaycı bir söz; bakma amacı çocuktan örtülür, görünme amacı tamamen açıktır. Ve pr olduğunda bile oynanır. Tiyatro yapımcısı olan bir meslektaşım oldukça eğlenmişti.

Hrt sadece lt’de mi olacak?
Sadece lt’de oynanıyor ve Kalte Freiheit sadece beş performans sergileyecek. Dürüst olmak gerekirse, bu izole edilmiş karanlığın Alman izleyiciye nasıl hitap edeceğini anlamıyorum. Bu bizimle oynanmalı ve bunun için çarklar kullanılmalı,

Şu anda tiyatro alanında neler yapıyorsunuz?
Jindich IV hakkında bir tiyatro oyunu için sahne müziği. Pardubice’de Petr Novotn’un yazıp yöneteceği Blzinec bo.