Sokaktaki insanlara da yaklaşıyorum. Fotoğrafçı Tomanov’a göre dans, kimlik hakkında daha fazla bilgi veriyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Resim eğitimi aldıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gittiniz. Orada au-pair olarak çalıştınız, fotoğraf çektirdiniz. Daha sonra kendinizi tamamen fotoğrafçılığa adamaya başladınız. Artık en önde gelen Çek fotoğrafçılarından birisiniz ve dünyanın her yerindeki galerilerde sergileniyorsunuz. Çek Cumhuriyeti’nde sizden Amerikan rüyasının vücut bulmuş hali olarak bahsediliyor. Bu işareti nasıl algılıyorsunuz?
Amerikan rüyası bana bir klişe gibi uyuyor. Ama temelde bu tam bir Amerikan rüyası. Fotoğraflarımdaki insanların çoğunun dünyanın farklı yerlerinden veya Amerika’nın farklı yerlerinden New York’a Amerikan rüyasını gerçekleştirmek için gelen insanlar olduğunu düşünüyorum.

New York’un şu anda yaratıcı enerjiyle ve çeşitli harika fırsatlarla dolu bir şehir olduğunu düşünüyorum. orada uyuyabilir, orada çalışabilir ve fotoğrafçı olarak geçimimi sağlayabilirsem, bunu gerçekleşmiş bir Amerikan rüyası olarak görüyorum, çünkü New York gerçekten iyi bir yağmacı şehir ve eğer bir insan yeterince iyi değilse ve onun peşinden gitmezse, o zaman orada.

Çağdaş fotoğrafçıların elinde çok sayıda teknik donanım olmasına rağmen, analog filmle çekim yapıyorsunuz. İçin?
Başladığımda dijital fotoğraflar çektim. Bu harikaydı, çünkü otoportrelerle çok çalıştım ve kameranın önünde ve arkasındaydım, bu yüzden mutlak kontrole sahiptim ve dahası, fotoğrafları hemen görmek benim görevimdi.

Ancak ilk analog fotoğraf makinem olan YASHICA T4’ü ilk elime alır almaz ona kesinlikle aşık oldum. Analogda fotoğraf çekme sürecinden çok memnunum çünkü bunu dijitalden daha çok seviyorum.

Bu, 100, 200 fotoğraf çekip sonra bir şeyin işe yarayıp yaramayacağını seçmekle ilgili değil. Vizörden baktığımda, her zaman tüm bu köşeleri kontrol ediyorum ve gerçekten buna ne kadar saygı duyduğumu, ne kadar iyi olduğunu, hangi gürültü ve mesafeden olduğunu düşünüyorum. Sonra bu durumdan kurtulacağım.

Marie Tomanov (38)

• Aslen Valtice’den, daha sonra ailesiyle birlikte Mikulov’a taşındı.
  • MÜ Eğitim Fakültesi’nden, BUT Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.
  • 2012’den beri New York’ta yaşıyor ve burada ilk kez au-pair olarak çalıştı ve şu anda tanınmış bir fotoğrafçı olarak çalışıyor.
  • Kitaplarınızı yayınladı.
  • Louis Vuitton, Gucci, Fendi, Vogue Czechoslovakia, Gentlemens Quarterly ve The New York Times için projelerin fotoğraflarını çekti.
  • Dünyanın başkentlerinde, örneğin New York, Berlin, Tokyo veya Pai’de sergilendi.

avcı trok analogu ile yavaşlar. Sonucun hemen görülmemesi hoşuma gidiyor. Filmin seçimi her zaman biraz sürpriz olur ve her zaman güzel tesadüfler olur.

36 kareli Kodak filmiyle çekim yapıyorum ve hatta çoğu zaman yedi kare olduğu da oluyor. Neredeyse her zaman en iyisidir.

Fotonun girişlerini analog m’ye nasıl yerleştirdi?
İster Vogue’un kapağı, ister bir kitabın materyali, ister Stanley Tucci’nin GQ için bir portresi olsun, öncelikle yalnızca analog çekim yapıyorum. Aynı zamanda harika çalışıyor çünkü elimde insanların korkacağı kadar büyük bir yüz değil, kuşa çok benzeyen çok güzel bir yüz var.

Bunun benimle fotoğraftaki kişi arasındaki bariyeri yıkmaya yardımcı olacağını ve aslında o fotoğraflarda göreceğiniz o yakınlığı yaratmaya yardımcı olacağını düşünüyorum ve fotoğraflarımın belirli, belirli bir denize elverişlilik ve değere layık olduğunu düşünüyorum. insanların bu fotoğrafları birbirine bağlaması, belli bir bağın olması, özgünlük ve özgünlük.

Dans kimlik katmanlarını ortaya çıkarabilir

Ağırlıklı olarak portre çektiğinizi belirtmiştiniz. Her şeyden önce, kendisi olmaktan korkmayan çok ilginç insanları seçin. Onları nasıl arıyorsunuz?
Sokaklarda çok. New York gerçekten meşgul insanların merkezidir. İnsanlara bakmaktan gerçekten keyif alıyorum, dolayısıyla yaşadığım mahallede dolaşırken sıklıkla ilgimi çeken insanlarla karşılaşıyorum ve onlara yaklaşıyorum.

Benimle fotoğraf çektirmek isteyip istemediklerini soracağım. Daha sonra onları stüdyoya davet ediyorum ve saatin yarısını bavulları açmakla, diğer yarısını da fotoğraf çekmekle geçiriyoruz. Öncelikle birlikte bir ilişki kurmak, kesinlikle gerekli olduğunu düşündüğüm bir kapı.

New York’ta değil, dünyanın başka bir şehrinde mümkün olabileceğini düşünün?
Bilmiyorum ama başka bir yerde denemek isterim. Göreceğiz ama göreceklerini düşünüyorum çünkü günümüzde gençler yaratıcı projelere çok açık.

Ziyaretçilerin şu an 5 East Broadway’de görebileceği çalışmanız farklı mı?
Bu yılın başında Manhattan’da yaklaşık üç aylığına kiraladığım ilk stüdyomda çekildi. Her zaman evlerine gitmeden veya Aşağı Doğu Yakası civarında bir yerde fotoğraf çekmeden önce ilk kez şehirdeki insanları davet ediyordum.

Onlarla renkli ve siyah beyaz fotoğraflar çekmem ve aynı zamanda işimde yeni bir yön olan kısa filmler çekmemiz ilginçti.

Kapsamlı ve derinlemesine bir portre. Onlardan en sevdikleri şarkıyla benim için dans etmelerini istedim. Bir köpek seçmek zorundaydılar ve bu bazen iki dakika bazen de on dakika sürüyordu. Sonra hazır olmasalar bile dans ettiler, bu ne kadar saf.

Kısa film projesinden ne bekleyeceğimden pek emin değildim çünkü bu benim işim gereği ilk defa oluyor. Ancak her yeni avcıyla herkesin tamamen farklı dans ettiğini öğrendim. Arjantin’den Slena orada el sallıyor, yeşil saçlı bir serseri siyah saçlarını hafifçe dövüyor.

Marie Tomanov, Fotograf Galerisi’nde 5 East Broadway adlı bir enstalasyonun sunumunu gerçekleştirdi.

Kültürel geçmişleri, kim oldukları, kendilerine nasıl saygı duydukları orada çok açık. Bir kız o kadar güvensiz ki, iç mücadelesini onurlandırmak için oraya gidiyor ama yine de danstan vazgeçmemiş ve bu onun kimliğinin birçok katmanını ortaya çıkarmış. O anda benim için fotoğrafçılık değil ilgi çekici hale geldi.

Peki video ve hareket sayesinde yeni bir portre çekme olanağı keşfettiniz mi?
Evet. Bu kapsamlı bir kimlik yakalamasıdır. Onlara sadece hayallerini sordum. Ve gördüğün rüyalar ya da geceleri gördüğün rüyalar hakkında. Bilinç ve bilinçsizlik birbirine karışır. Birçoğu noch mrch ve acı çekmenin ne olduğu hakkında konuşuyor. New York’taki bir kuşağın küçük bir kısmının kişisel hikayelerinden alınmıştır.

Fotoğraf ve film kombinasyonuna sadık kalmak mı istiyorsunuz yoksa farklı bir yöne mi gideceksiniz?
Birleştirmek istiyorum ve devam ettirmek istiyorum. Sanırım ben bir portreciyim ve portre yapmayı seviyorum. Onun altında devam edeceğim. Bence filmde yakalanan insanlar, kim olduklarının çok daha yüksek ve derin bir seviyesini gösteriyor ve bu, fotoğraf çalışmalarına çok güzel bir şekilde yansıyor. Kesinlikle izleyeceğim yollardan biri bu.

Kendinle olmanın zayıf yankıları gençlerde yankı buldu

New York’ta fotoğraflarını çektiğiniz insanların farklı kültürel kökenden geldiklerini, farklı yaşam deneyimlerine sahip olduklarını söylediniz. Ancak bazen, başkalık ve savurganlıkla birleşirler. Bunlar kalıplaşmış cinsiyet kategorilerine uymayan veya heteroseksüelden farklı bir cinsel yönelime sahip kişilerdir. Estonya’daki insanların çalışmalarınıza Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla farklı tepki vereceğini düşünüyor musunuz?
Evet. Bu, birçok farklı yerde sergilediğim New York New York projesiyle görülmeye değerdi. Bu beni şaşırttı çünkü New York’ta gençlerin portrelerini sergilediğimizde enstalasyon gerçek boyutlu bir projeksiyondu. Fotoğrafını çektiğim insanların kutlamasıydı.

Açılışta içki içtiler ve kendilerini galerideki büyük bir projeksiyonda gördüklerinde ne kadar mutlu olduklarını görmek muhteşemdi ve gerçekte oldukları kişiydiler. Fotoğrafları düzenlemiyorum. Üzerindeki insanlar oldukları gibiler ve sorun da tam olarak bu.

Bu çalışmayı 2019 yılında Prag’da sergilediğimizde çok büyük tepkiler geldi, çünkü bireysellik yerel genç nesilde, olmak istediğiniz kişi olabilmekte ve farklı olmaktan korkmamak arasında yankılanıyordu.

Aynı zamanda, küçük bir kasabadan ya da dünyanın başka bir yerinden büyük bir şehre hayallerinizi gerçekleştirmek ve kendinizi bulmak için geldiğiniz gerçeğinin birçok insanda yankı uyandırdığı Berlin’de de sergi açtık.

Maria Tomanov’un fotoğrafları Amerikan metropolünün sakinlerini ve çevresini yakalıyor.

Tokyo’da sergi açtığımızda insanlar bakışlara şaşırdılar. Fotoğrafçılarımdan ikisi insanların size her zaman yoğun bir şekilde baktığından. Bu benim çalışmalarımda sürekli tekrarlanan şeylerden biri. İnsanlar gerçekten sizinle bir şekilde bağlantı kurmak, iletişimi sağlamak için size bakıyorlar. Japonya’da tamamen farklı çalıştı çünkü onlar için daha iddialıydı.

Kitaplarınızı Berlin’de, Belçika’da ya da Tokyo’da Paris Photo’da sergilediniz. Gucci ve Nike gibi büyük markaların kampanyalarını fotoğrafladınız. Fotoğraflarınız The New York Times ya da Vogue’da çıktı, siz de kapağındaydınız. Gerçekleştirmek istediğiniz başka hedefleriniz var mı?
Gelecekte kesinlikle farklı dünya başkentlerinde inşa etmek isterim. Sergilemek istediğim büyük kurumları arıyorum. Geçen hafta Paris Photo’da editörlerinin çoğuyla tanışacak kadar şanslıydım, böylece onlara bazı çalışmalar gösterebildim.

Kendi kendime bundan böyle keyif almayı diliyorum. Bu yüzden belirli görevlerle ilgili değil, yollarla ilgili. Avcının eğlenmesi ve yaratma arzusu duyması hakkında. Umarım elli yıl daha bu işi sizinle aynı tutkuyla yapacağım.

Instagram’ınızda bunun HBO için bir film olduğunu belirtmiştiniz. Bunun neyle ilgili olduğunu özetleyebilir misiniz?
Bu, Çek film yapımcısı Marie Dvokov’un bir gün New York’ta tesadüfen karşılaştığımızda ve sohbet ederken, 2018’deki ilk şarkım için on dakikalık kısa bir portre yapmaya karar vermesiyle ortaya çıktı.

Karanlık başladı. Kimse bir şeyin olup olmayacağını bilmiyordu. Daha sonra giderek popülerleşmeye başladı, kadın dergileri vb. Marie çok çalıştı, çabaladı ve tam beş yıl boyunca büyüyemedi. Belgeselin tamamı HBO imzalı olduğundan şu anda kendileriyle ortak yapım aşamasında ve son aşamadayız. Ben değil, Marie ve ortak yapımcı olan Evolution Films ve PubRes’in tüm ekibi. Beş yıl geçmiş olmalı. Ben de çok merak ediyorum çünkü hayatımın son beş yılını yeniden göreceğim. Çok güzel bir flashback olacağını düşünüyorum.

5 Doğu Broadway sergisi açıldı!! Vay! Ne muhteşem bir akşam
❤
geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim!!! Muhteşem enerjiniz için teşekkür ederiz!!!
Bu yeni çalışmayı Prag’a getirmek çok özel bir an! Beat of My Heart ve 14 Dreamers (I Want to be Next Courtney LoveBut Better) adlı iki sanatçı filmiyle birlikte renkli ve siyah beyaz fotoğraflar gösteriyorum, kimlik ve bireysellik katmanlarına – benim ve başkalarının – daha derinlerine iniyorum
❤

Bu yılın başlarında Çin Mahallesi’ndeki stüdyomda benimle birlikte çekim yapmaya ve film çekmeye gelen herkese teşekkür ederim. Bu sergi tamamen SİZİNLE ilgili
16 Aralık 2023’e kadar @fotograf.zone Jungmannova 19/7, Prag’da görülebilir
❤

Üst katta fotoğraflar var, alt kattaki filmleri kaçırmayın
#5doğubroadway #marietomanova

17 Kasım 2023, 13:05 pspvek arşivlendi: 22 Kasım 2023, 16:50.